فرهنگ و هنر

سرگذشت عجیب زنی کشاورز که در ۷۶ سالگی ستاره شد

کشاورز نیویورکی در سن 76 سالگی نقاشی را شروع کرد و خیلی زود تبدیل به یک ستاره شد، کارهای بانوی پیر روی تمبرها، پرده ها و کارت های کریسمس آنقدر شگفت انگیز بود که او را برای همیشه از پرورش مرغ و خروس نجات داد.

گاردین نگاهی به زندگی هنرمندی دارد که در سن 76 سالگی به شهرت رسید و صحنه های کریسمس را خلق کرد.

آنا مری رابرتسون موزس گفت که همیشه می خواست نقاشی کند، اما تا 76 سالگی وقت کافی نداشت.

این هنرمند که با نام “مادبزرگ موسی” شناخته می شود، به خاطر نقاشی هایش که اغلب مناظر زمستانی را در قالب زندگی روزمره به تصویر می کشد، ستایش می شود.

موسی که در سال 1860 به دنیا آمد، سومین کودک از 10 کودکی بود که در مزرعه ای در شمال نیویورک بزرگ شدند. در سن 12 سالگی، او خدمتکار یک خانه روستایی ثروتمند در مجاورت خانه آنها شد و کارهای خانگی مانند آشپزی، خیاطی و نظافت را انجام می داد. او ۱۳ سال بعد با توماس سالمون موسی ازدواج کرد. ثمره این ازدواج 10 فرزند بود که از این تعداد تنها پنج فرزند از دوران نوزادی جان سالم به در بردند. او و خانواده اش هرگز ثروتمند نبودند. آنها در مزارع ویرجینیا و بعداً در شمال ایالت نیویورک مستقر شدند، جایی که موسی برای تأمین مخارج زندگی خود چیپس درست می کرد.

در سال 1927، پس از مرگ توماس بر اثر حمله قلبی، پسرشان فارست وظیفه کمک به مادرش در مراقبت از مزرعه را به عهده گرفت.

داستان عجیب زن دهقانی که در سن 76 سالگی ستاره شد

به گزارش آپارات نیوز، او بعداً با پسرش نقل مکان کرد و نام های جدیدی مانند مادربزرگ موسی برگزید و زندگی جدیدی را آغاز کرد. اگرچه او یک گلدوزی مادام العمر بود و شب های خود را به دوخت لحاف برای دوستان و خانواده می گذراند، اما در سن 76 سالگی به آرتروز مبتلا شد. در اواسط دهه 1930 بود که موسی از یک گلدوزی به یک نقاش تبدیل شد. چون خواهرش به او پیشنهاد کرد که دست گرفتن برس راحت تر از سوزن است.

این هنرمند بعدها به شوخی گفت: اگر نقاشی را شروع نمی کردم حتما جوجه پرورش می دادم.

داستان عجیب زن دهقانی که در سن 76 سالگی ستاره شد

موسی با تخیل زنده خود نقاشی می کرد. او حتی بدون داشتن سه پایه، از اتاق خواب و آشپزخانه اش به عنوان آتلیه هنری خود استفاده می کرد و لحظات خوش زندگی اش را در نقاشی هایش به تصویر می کشید.

او گفت: من ابتدا آسمان را رنگ می کنم، سپس کوه ها، تپه ها، درختان، خانه ها، گاوها و مردم را.

اما بیش از همه، نقاشی راهی برای بازسازی مناظر روستایی «قدیمی» خاطرات گذشته او بود. موسی پنج ساعت متوالی در شبانه روز نقاشی می کرد.

من الهام می‌گیرم و بعد شروع به نقاشی می‌کنم و همه چیز را فراموش می‌کنم.»

داستان عجیب زن دهقانی که در سن 76 سالگی ستاره شد

نتایج نقاشی های او مثمر ثمر بود و خیلی زود موفق شد. در عرض چند سال، پس از به نمایش گذاشتن نقاشی‌هایش به همراه مرباهای خانگی‌اش در یک نمایشگاه محلی، کار او توسط یک کلکسیونر برجسته نیویورکی که آثار او را در ویترین داروخانه دید، کشف شد. دیری نپایید که در سال 1939 نمایشگاهی در موزه هنرهای مدرن نیویورک برگزار کرد که باعث شهرت او به عنوان یک هنرمند شد.

وی پس از شکستن رکورد حضور بازدیدکنندگان در نمایشگاه های خود، نمایشگاه هایی را در بیش از 30 ایالت آمریکا و چندین کشور اروپایی برگزار کرد. در بازار تجاری، نقاشی‌های او بر روی تمبرهای ایالات متحده، بطری‌های مربا، پرده‌ها و کارت‌های تبریک به‌ویژه کارت‌های کریسمس ظاهر شد، تا جایی که یک برند در سال 1947 16 میلیون کارت از آثار او را فروخت.

زمانی که مجله «لایف» در سال 1949 مقاله ای درباره جکسون پولاک منتشر کرد، دیدن آثار موسی دلیلی شد که این مجله در مقاله خود سؤال عجیبی را مطرح کند که آیا واقعا پولاک بزرگترین نقاش زنده ایالات متحده آمریکا است؟!

داستان عجیب زن دهقانی که در سن 76 سالگی ستاره شد

داستان عجیب زن دهقانی که در سن 76 سالگی ستاره شد

موسی بیشتر عمر خود را وقف کارهای خانگی کرد و سه دهه بعد را صرف ساخت بیش از 1500 نقاشی کرد تا اینکه در سن 101 سالگی از دنیا رفت. او 25 اثر شگفت انگیز خود را پس از 100 سال خلق کرد.

نقاشی های موسی برای تجلیل از زندگی خلق شد. او که آثارش را به عنوان یک دفترچه خاطرات می‌دانست، می‌گوید: «زندگی‌ام را در طرح‌های کوچکی به تصویر می‌کشیدم، کمی امروز و کمی از دیروز، همانطور که به آن فکر می‌کردم، خاطرات کودکی‌ام را به یاد می‌آورم، خاطرات خوب و ناخوشایند، این اینگونه است که آنها به ما مراجعه می کنند و ما باید آنها را بپذیریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا