اقتصادی

سنگ بانک‌ها جلوی پای بهزیستی

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه امسال 10 هزار میلیارد تومان از بند ب قانون بودجه شانزدهم به سازمان بهزیستی اختصاص یافته است، گفت: بانک ها می گویند منبع مذکور نیست. فقط برای اشتغال است و در درجه اول برای پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری و سپس اشتغال ارائه می شود، بنابراین در دریافت تسهیلات اشتغال از بانک ها مشکل داریم.

سید محمد حسن صافی در گفت وگو با آپارات نیوز. وی با بیان اینکه در بند ب قانون بودجه شانزدهم سال 1401 مبلغ 10 میلیارد تومان برای تسهیلات اشتغال به سازمان بهزیستی تخصیص و برای پرداخت به بانک ها ابلاغ شد، گفت: این مبلغ معادل 3000 میلیارد تومان بوده است. سال گذشته

وی افزود: البته به دلیل اینکه بانک ها می گویند منابع بند ب تبصره 16 فقط برای بحث اشتغال نیست و ابتدا برای ازدواج و فرزند و سپس اشتغال است، برای پرداخت تسهیلات مشکل داریم. از بانک ها

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه سهم بانک ملی در ارائه این 10 هزار میلیارد تسهیلات 15 درصد معادل 1500 میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: تا این لحظه. بانک ملی حتی یک ریال تسهیلات به سازمان بهزیستی پرداخت نکرده و امسال 20 درصد از کل منابع را که می‌توانست بهزیستی دریافت کند، آزاد کرده است.

وی تصریح کرد: در این راستا سازمان بهزیستی مکاتبات خود را با کمیسیون اقتصادی مجلس، وزارت کار، وزیر کشور و وزیر اقتصاد، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی انجام داد. حال منتظریم که اگر تعهد ایجاد بیش از 64 هزار شغل در برنامه ششم توسعه به سازمان بهزیستی داده شده پس سهم بانک ها در تامین منابع به ویژه بانک ملی کجاست؟

صافی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی در سال 1401 ایجاد 63 هزار و 726 شغل برای افراد تحت پوشش خود را هدف گذاری کرده است، یادآور شد: بر اساس تعهدی که در سیستم نظارتی وزارت کار و وزارت کار داریم. بهزیستی تاکنون توانسته ایم 45 درصد از تعهدات خود را محقق کنیم البته بهزیستی تنها از طریق پرداخت وام ایجاد اشتغال نمی کند، بلکه مدل های دیگری مانند جذب سه درصد از معلولان، خدمات رسانی به افراد در مراکز که به سازمان اجازه می دهد، توانبخشی مبتنی بر جامعه، گروه های مالی خرد برای زنان و معلولان، راه های دیگر برای ایجاد کار.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا