استانها

شاهد رشد روز افزون ارتباط دانشگاه با صنعت هستیم

صبح ساحل نوشت: بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و بازار فنی استان هرمزگان با هدف پژوهش و فناوری؛ ترویج تولید دانش بنیان و ایجاد اشتغال با حضور نماینده ولی فقیه در هرمزگان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار هرمزگان، «محمد عاشوری» و «احمد مرادی». نمایندگان هرمزگان در شورای اسلامی، رئیس دانشگاه هرمزگان و روسای سایر دانشگاه ها نیز معارفه شدند. در این نمایشگاه دستاوردهای شرکت های دانش بنیان استان به نمایش گذاشته شد. حضور فعال دانشگاه های استان در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی مشهود بود. سازمان هایی مانند آموزش و پرورش، هواشناسی، صنعت، معدن و تجارت، آبفا نیز در این نمایشگاه حضور داشتند.

کمیته ای برای پیگیری مسائل دانش بنیان تشکیل خواهد شد

نماینده ولی فقیه وی در استان هرمزگان نیز در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: کمیته ای برای پیگیری مشکلات و مسائل شرکت های دانش بنیان در استان تشکیل می شود. «حجت الاسلام محمد عبادی زاده» گفت: این گونه نمایشگاه ها باید به صورت منظم و مستمر در استان برگزار شود. وی با تاکید بر اینکه دستاوردهای جوانان، پایه های دانش، مجموعه دستگاه ها و نهادهایی که در کارهای پژوهشی فعال هستند، آثار ارزشمندی است و باید به نمایش گذاشته شود، افزود: این نمایشگاه مایه دلگرمی جوانان استان است. این موضوع به پیشبرد برنامه های آموزشی استان نیز کمک شایانی می کند. امام جمعه بندرعباس افزود: در اینجا بر بیانات مقام معظم رهبری تاکید می کنم که امسال توصیه کردند دانشگاه ها از مقاله نویسی به سمت حل مشکلات بروند.

عبادی زاده با بیان اینکه عیب یابی اتفاقی است که در این اکسپو رخ می دهد، گفت: هر آنچه امروز در این اکسپو دیدیم رفع مشکلاتی بود که دستگاه ها با آن مواجه بودند.
نماینده ولی فکیهو در استان افزود: حمایت پس از تولید اولیه از نظر تجاری سازی یکی از موضوعات اصلی پژوهشگران بود که از همه مسئولان استان، نهادها و صنایع تقاضا دارم پای کار بیایند و از ظرفیت های موجود استفاده کنند. شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و پارک علم و فناوری و پشتیبانی. وی با تاکید بر اینکه اگر شرکت های دانش بنیان استان بتوانند مشکلی را حل کنند، صنایع نباید به کشور دیگری مراجعه کنند، گفت: باید به این استان اعتماد کرد و از آن حمایت کرد. تجاری سازی کالاهای تولیدی”. عبادی زاده در پایان گفت: کمیته ای در استان برای پیگیری مشکلات و مسائل موسسات دانش بنیان تشکیل می شود که امروز با درد بسیاری از تولیدکنندگان مواجه شدم که از این موضوع گلایه مند بودند.

در زمینه ارتباط با صنعت رشد چشمگیری داشته ایم

رئیس دانشگاه هرمزگان در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: اهمیت هفته پژوهش بر همگان آشکار و مشهود است چرا که در سالی با عنوان اشتغال زایی و دانش بنیان قرار داریم؛ هفته پژوهش و پژوهش بر همگان آشکار است. در این سال محور اصلی و موتور اصلی دستیابی به توسعه مورد انتظار به نگاه و توجه ما به پژوهش و فناوری می‌پردازد. ˈمحمد صادقیˈ افزود: ارتباط پژوهش و فناوری در دنیای اطراف ما به حدی نزدیک شده است که تصمیمات دارای صلاحیت قانونی هستند تا یافته های خود را در معاونت پژوهشی آزمایش کنند.

رئیس دانشگاه هرمزگانی گفت: در این نمایشگاه شاهد حضور اکثریت فناوران، شرکت های دانش بنیان، جامعه دانشگاهی و صنعتی بودیم، این نشان می دهد که مرزهای ما با صنعت و جامعه اطراف به حداقل رسیده است. صادقی با بیان اینکه پژوهش و فناوری در استان با رویکردی مثبت در حال هم افزایی است، گفت: این ارتباط به صورت بهینه در جهت بیشترین منفعت است، افزود: در این هفته رویدادهایی مانند کارگاه آموزشی و پژوهشی داریم؛ 45 کارگاه آموزشی برای این هفته با حضور اقشار دانشگاهی، غیردانشگاهی و صنعت برگزار می شود.

صادقی با بیان اینکه دانشگاه هرمزگان به عنوان دانشگاه جامع استان در دولت جدید با رویکرد قطب علمی اقتصاد دریایی فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: نمونه های بارز این اهمیت را در حوزه ارتباطات صنعت مشاهده می کنید. در زمینه ارتباط با صنعت رشد چشمگیری داشته ایم. ما قراردادهای مطلوبی در زمینه تحقیقات منعقد کرده ایم. ما برای اولین بار قراردادهای مشاوره علمی حمایتی داریم، قراردادهای خدمات پژوهشی باز داریم که در کشور بی نظیر بوده است. رئیس دانشگاه هرمزگان با تاکید بر اینکه شاهد رشد ارتباط با صنعت هستیم، تصریح کرد: در حال حاضر شاهد رشد روابط با صنعت هستیم. وی گفت: در این راستا دفاتری برای رفع مشکلات صنعت ایجاد کرده ایم.

صادقی تصریح کرد: پژوهش یک پروژه نیست بلکه یک فرآیند است. این روند زمان، مکان و گستره خاصی ندارد و آنچه باید به تعالی نزدیک باشد، نیاز به همزیستی مسالمت آمیز و همکاری دانشگاهی و علمی است. این نمایشگاه ما را به این سمت می برد».

وی در ادامه درباره وضعیت بودجه دانشگاه برای پژوهش های علمی توضیح داد: مبنای بودجه دانشگاه هرمزگان مطلوب نیست. در حال حاضر در حال رایزنی با معاونان و استاندار هرمزگان برای اصلاح پایه بودجه هستیم. یکی از مصائب دانشگاه هرمزگان به دلیل پایه بودجه است. دانشگاه هرمزگان در مقایسه با همتایان خود از پایه بودجه مطلوبی برخوردار نیست.


شناسایی محققان و ارتقای جایگاه آنها

سید محمد حسینی مدیر پژوهش و فناوری دانشگاه هرمزگان و دبیر این نمایشگاه به تشریح اهداف آن پرداخت و گفت: ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در سطح استان از اهداف برگزاری این نمایشگاه است. تلاش می کنیم وضعیت پژوهشگران را ارتقا دهیم.» وی با بیان اینکه تمایل به تشویق و ترغیب فناوران به تولید بیشتر با استفاده از دانشی که دارند، افزود: برای اشتغال و کارآفرینی نیازمند تبیین وضعیت موجود در حوزه پژوهش و فناوری هستیم. این هفته، ما در تلاش هستیم تا محققان و فناوران ناشناس را شناسایی کنیم.

دبیر نمایشگاه پژوهش، فناوری و دستاوردهای فنی بازار هرمزگان گفت: جذب استعدادها از دیگر محورهای برپایی این نمایشگاه است. این به این دلیل است که ما دانش‌آموزانی را که در مناطق محروم هستند شناسایی می‌کنیم و امکاناتی را برای آن‌ها فراهم می‌کنیم تا در راستای تحقیقات و فناوری گام بردارند. حسینی با بیان اینکه این نمایشگاه فرصت مناسبی برای ایجاد ارتباط بین دانشگاه و صنعت است، گفت: این ارتباط می تواند سازنده باشد. کمبود صنایع توسط دانشجویان و اعضای هیئت علمی قابل حل است. فضای تعاملی بین اعضای هیئت علمی، دانشجویان و فعالان صنعت ایجاد خواهد شد. وی در پایان گفت: در روز اختتامیه از پژوهشگران برتر تجلیل خواهد شد.

به گزارش صبح ساحل، بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و بازار فناوری استان هرمزگان 21 تا 26 آذرماه در پردیس دوم دانشگاه هرمزگان {گفت و گوی تمدن ها} برگزار می شود.

46

دکمه بازگشت به بالا