اقتصادی

شاید تورم ترکیه تا پایان سال میلادی کاهش پیدا کند

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوزتورم ترکیه پس از بحران ارزی دسامبر گذشته که ناشی از کاهش غیرمتعارف نرخ بهره بود، افزایش یافت و در نهایت 44 درصد از ارزش لیر در برابر دلار را در سال گذشته از دست داد.

افزایش سالانه قیمت در ماه گذشته به 80 درصد نزدیک شد که بالاترین رقم در 24 سال گذشته است و دلیل آن تسهیل پولی، کاهش ارزش پول و جهش قیمت جهانی کالاها پس از حمله روسیه به اوکراین است.

نظرسنجی رویترز نشان داد که انتظار می‌رود تورم سالانه تا پایان سه‌ماهه سوم به 84.7 درصد افزایش یابد، قبل از اینکه به دلیل اثرات پایه نسبت به سال قبل کاهش یابد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است که بار تورمی بر خانوارها تا پایان سه ماهه اول سال 2023 کاهش خواهد یافت، اما برآورد میانه در نظرسنجی رویترز نشان می دهد که در این دوره و در پایان تنها تا 50.8 درصد خواهد رسید. در سه ماهه دوم، تورم 42.3 درصدی برای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی پیش بینی می شود.

بر اساس این بررسی، تورم تا پایان سال 2023 به 34.4 درصد کاهش می یابد و یک سال بعد به 20.0 درصد می رسد.

این بررسی نشان می دهد که علیرغم افزایش هزینه های زندگی، بانک مرکزی نرخ بهره خود را حداقل تا پایان سال آینده در 14 درصد نگه می دارد. این در راستای برنامه دولت است که نرخ پایین را برای افزایش اعتبار و صادرات در اولویت قرار داده است.

برخی از اقتصاددانان در این نظرسنجی گفتند که بانک مرکزی علیرغم فشار اردوغان برای محرک های پولی، جهت سیاست خود را تغییر داده و نرخ ها را افزایش داده است.

ورم

انور ارکان، اقتصاددان ارشد بانک ترا یاتیریم، گفت: این بانک در زمانی که بانک های مرکزی در سراسر جهان سیاست های سخت گیرانه تری را برای مبارزه با تورم در نظر می گیرند، به سیاست های سست ادامه خواهد داد.

ارکان افزود: مدتی است که از بانک مرکزی انتظار هیچ اقدامی نداریم و حداقل تا سه ماه دیگر انتظار تدوین سیاستی در راستای اهداف رشد محور حاکمیت اقتصادی را داریم.

برنامه اقتصادی اردوغان بر صادرات و اعتبار برای تقویت رشد تاکید می کند، علیرغم انتقادات گسترده اقتصاددانان و قانونگذاران مخالف این سیاست، و نظرسنجی هایی که نشان می دهد رکود اقتصادی به حمایت آن لطمه می زند.

در همین حال، اقتصاد ترکیه در سال گذشته پس از همه گیری کووید-19 به رشد 11 درصدی بازگشت که بالاترین نرخ در یک دهه اخیر است، اما اقتصاددانان می گویند که این روند در حال حاضر کند شده است و باید ادامه یابد.

میانگین برآورد 36 اقتصاددان برای رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال 2022، 3.3 درصد بود، در حالی که در نظرسنجی قبلی 3.0 درصد بود. میانگین برای سال های 2023 و 2024 به ترتیب 3.2 و 3.0 درصد است.

هدف از این برنامه اقتصادی کاهش کسری مزمن حساب جاری ترکیه با افزایش صادرات است، اما افزایش قیمت واردات انرژی بر این امر تأثیر گذاشته است.

اقتصاددانان برآورد کسری حساب جاری خود را در سال جاری به طور متوسط ​​5.5 درصد از تولید ناخالص داخلی اصلاح کردند که از 4.4 درصد در نظرسنجی آوریل افزایش داشت. آنها تخمین می زنند که این رقم در سال 2023 3.5٪ است که از 2.8٪ قبلی تغییر کرده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا