اقتصادی

طرح نوسازی بخاری‌های فرسوده همچنان در اغما

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری آپارات نیوزطبق آمار و اظهارنظر مسئولان در روزهای سرد سال مصرف گاز در بخش خانگی به بالاترین حد خود می رسد به طوری که بیش از 70 درصد تولید گاز را شامل می شود. در همین راستا مجید چگینی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران معتقد است که 72 درصد از تولید گاز کشور در بخش خانگی و تجاری در روزهای سرد انجام می شود و باید از سوخت مایع استفاده کنند.

بنابراین این مشکل باعث شده است که صنایع بزرگی مانند سیمان و فولاد، پتروشیمی ها و نیروگاه ها نیز با کمبود سوخت مواجه شوند. در نتیجه این کشور از درآمد 20 میلیون دلاری محروم خواهد شد.

پروژه های بهینه سازی مصرف گاز

از سوی دیگر، یکی از مهم ترین راهکارهای کنترل مصرف در بخش های خانگی و تجاری، انجام پروژه های ماده 12 قانون رفع موانع تولید است که به «بهینه سازی مصرف گاز» – پروژه ها معروف است. همچنین دو پروژه مهم این مقاله، طرح افزایش راندمان موتورخانه ها و طرح تعویض بخاری های فرسوده است که اجرای آنها باعث کاهش چشمگیر هدر رفت گاز در کشور می شود.

در این گزارش به طرح تعویض بخاری های فرسوده می پردازیم، طرح اولیه که اولین بار در سال 96 ذکر شد.طرح تعویض و اسقاط یک میلیون بخاری معمولی با بخاری های گازی با دودکش های هوشمند با راندمان بالا.در شورای اقتصاد تصویب شد.

1

ما 204 میلیون دلار ضرر کردیم

در طرح اولیه، سقف جبران خسارت در دوره اجرای طرح (1396-1402)، 204 میلیون دلار در نظر گرفته شد و میزان صرفه جویی گاز 3.1 میلیارد متر مکعب برآورد شد.. اما این طرح چندین بار تغییر کرد. سه سال پس از اولین مصوبه شورای اقتصاد، در تیرماه 1398، این نهاد مصوبه دیگری در مورد طرح تعویض یک میلیون دیگ بخار صادر کرد که تنها تفاوت آن با مصوبه قبلی، تغییر برنامه زمانبندی اجرای پروژه بود.

2

جدول زیر نحوه تغییرات برنامه را نشان می دهد و طبق جدول تنها تغییر ایجاد شده در این دوره سه ساله تغییر زمانی برنامه بوده است. چرا که برنامه اولیه برای رسیدن به اهداف با مشکلاتی مواجه شد.

3

1.1 تنها درصد پیشرفت

در این فاصله 3 ساله نیز اقدامات خاصی برای تعویض بخاری های کم بازده با تمرکز بر مدارس انجام شد. جدول زیر تعداد بخاری های نصب شده بر اساس قرارداد و تولید را نشان می دهد. فقط طبق جدول زیر 1.1 درصد پیشرفت پروژه و به عبارتی از 1 میلیون بخاری تنها حدود 11 هزار بخاری تعویض شد.

4

5

اما پس از پیشرفت 1.1 درصدی پروژه نوسازی گرمایشی، شورای اقتصاد مجددا مصوبه جدیدی را در دی ماه 1397 تصویب کرد که بر اساس آن جایگزینی 5.8 میلیون بخاری گازی هرمتیک هوشمند با راندمان بالا با کلاس انرژی A در دستور کار قرار گرفته است. در جدول زیر برنامه دولت رئیس جمهور روحانی در خصوص این طرح قابل مشاهده است.

6

با این توضیحات، طرح بهینه سازی با محوریت نوسازی بخاری ها هنوز کامل نشده و حتی مشخص نیست این طرح در چه مرحله ای است، اما آنچه مشخص است این است که زیان ها و معایب زیادی به دلیل عدم اجرای آن به کشور وارد شده است. -اجرای که یکی از مصادیق آن است این وضعیت بغرنج این روزهای کشور در مصرف گاز است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه رای موافق و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا