اقتصادی

فنر قیمت مسکن ملی جمع شده است

یک کارشناس اقتصاد خانگی با بیان اینکه مقامات وزارت راه و شهرسازی در سالهای اخیر سیاست قیمت گذاری و عدم ارائه آمار را دنبال کرده اند ، گفت: نتیجه این عملکرد افزایش 130 درصدی قیمت مسکن در 2.5 سال گذشته بود. ؛ برنامه ملی اقدام نیز به دلیل سرعت اجرا پایین و تدوین فنر افزایش قیمت شکست می خورد.

فرشید پورحاجت در گفت وگو با آپارات نیوز ، اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی در سال های اخیر تعامل چندانی با بخش خصوصی نداشته است. فعالان صنعت ساختمان برای تغییر مسیر قطار از ریل به سمت تولید مسکن با دولت همکاری زیادی کردند ، اما مقامات وزارت راه و شهرسازی اعتقادی به مشورت با بخش خصوصی نداشتند.

دبیر انجمن انبوه سازان با اشاره به اقدامات اخیر وزارت راه و شهرسازی ، گفت: ما در 2.5 سال اخیر مدیریت جدید وزارت مسکن هیچ اقدام خاصی از سوی مسئولان مشاهده نکرده ایم. هیچ برنامه خاصی برای بخش مسکن به غیر از برنامه اقدام ملی وجود نداشت ، که پیش بینی می کرد مسکن ملی با توجه به سرعت پایین اجرای آن در دو سال گذشته ، پایان خوبی نخواهد داشت.

پورحاجت سرکوب قیمت و عدم ارائه آمار را دو سیاست اصلی در وزارت راه و شهرسازی می داند و می افزاید: با روش هایی مانند توصیه به خریدن خانه یا عدم ارائه آمار ، آنها می خواستند بازار را کنترل کنند ، اما در این دوره قیمت مسکن در تهران از 13 متر فراتر می رود. میلیون تومان در اواسط سال 1397 با رشد 130 درصدی تا 30 میلیون تومان در متر در تیر 1400.

وی تأکید می کند: در مسکن ملی ، قیمت هر متر برای سازندگان 2.7 میلیون تومان در نظر گرفته شده است و با وجود افزایش قیمت مصالح ساختمانی در سال های اخیر ، این نرخ را به روز نکرده اند و در واقع در بهار فشار آورده اند. در حدود قیمت حدس من این است که با این اقدام آنها می خواستند تورم مصالح ساختمانی در پروژه اقدام ملی را بر دوش دولت بعدی بگذارند.

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن انبوه سازان در مورد نوسازی سازه های ناکارآمد شهری نیز گفت: در زمینه سکونتگاه های غیررسمی مجبور بودند سالانه 100000 واحد را بازسازی کنند ، اما تقریباً هیچ اتفاق مثبتی در این زمینه رخ نداد ، و شاید آنها چنین نکردند. رسیدن به یک دهم اهداف

او افزایش قیمت مسکن در سه سال گذشته را با سونامی مقایسه می کند و می گوید با پولی که مستاجران امروز به واحدهای وام مسکن می دهند ، تا سه سال پیش امکان خرید مسکن وجود داشت.

پورحاجت افزایش عرضه را مهمترین راهکارهای ساماندهی بازار مسکن می داند و می گوید: امیدواریم مهندس قاسمی در صورت اخذ رای اعتماد از مجلس بتواند تغییری در حوزه ساختمان ایجاد کند. البته تجربه نشان داده است که دولت در اجرای پروژه های مسکن ناتوان است و مجبور است از بخش خصوصی استفاده کند. به ویژه سیاست های رقابتی بازار مسکن ، بسته های مختلفی را برای کنترل بازار مسکن با ساختن یک میلیون واحد در سال ارائه می دهد.

دبیر انجمن انبوه سازان به خاطر می آورد: ما با فعالیت های رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به دلیل سابقه مدنی کمی آشنا هستیم. امیدواریم بر اساس تجربیات خود بتواند وضعیت مسکن حساس به بحران را به پایان برساند.

مسکن ملی در یک نگاه

بنابراین ، گزارش ، سپتامبر 2009 برنامه اقدام ملی مسکن بازسازی شده است در 9 نوامبر 2009 ، ثبت نام متقاضیان در چهار استان آغاز شد و متعاقباً به سایر استانها گسترش یافت. در ابتدا ، 400،000 واحد برای این پروژه تعریف شد که 534،000 واحد در حال ساخت است. در پنج مرحله ثبت این پروژه در سیستم اقدام ملی در tem.mrud.ir در مجموع 2.2 میلیون نفر ثبت نام کردند که 530.000 خانه اول شامل این پروژه شد. تاکنون دو مرحله افتتاحیه انجام شده است که در اول نوامبر 2016 برگزار می شود 11،560 واحد و در 21 ژوئیه 1400 28 هزار و 518 واحد در مجموع 40 078 واحد مورد استفاده قرار گرفت.

وام پروژه توسط متقاضیان و وام های بانکی ارائه می شود. تسهیلات این پروژه از ابتدا 100 میلیون تومان با سود 18 درصد بود که به 250 میلیون تومان افزایش یافت. متقاضیان آورده شده در مرحله اول حدود 40 میلیون تومان است. متوسط ​​قیمت این واحدها در کل کشور بر اساس شاخص سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم 1399 متر 2.8 میلیون تومان است که البته طبق آخرین محاسبات اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به 3.7 میلیون تومان در متر مربع می رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا