فرهنگ و هنر

قالیباف: ماه رمضان فرصت بزرگ خودسازی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد برگزاری جشنواره قرآن کریم در ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: ماه رمضان بهترین فرصت برای خودسازی فردی و جمعی در جامعه است. .

به گزارش آپارات نیوز، محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در مصلی امام خمینی(ره) ضمن تبریک میلاد امام حسن (ع) اظهار کرد: یاد و خاطره شهید دلها، سردار سلیمانی و همه شیعیان را گرامی می داریم. شهدای گرانقدر.» دو سال است که اجازه برگزاری این نمایشگاه را نداشتیم. شایان ذکر است از پرستاران، پزشکان و کادر پزشکی که زحمات زیادی کشیدند و شهدا را تقدیم کردند، امروز توانستیم این نمایشگاه را برگزار کنیم. از مدیران، کارگران و کارکنان تجلیل می کنیم. دولتمردانی که با تلاش خود توانستند بر این ویروس شوم غلبه کنند. رمضان ماه خودسازی است. این خودسازی بی شک مهمترین پایه جامعه سازی است.

وی افزود: برخی از بزرگان دین ما معتقدند ماه رمضان ماهی است که دل ها و دل ها در آن آماده می شود تا به قرآن و شب قدر دست پیدا کنند. این ماه عزیز یک مناسبت فوق العاده است. نوعی بهار برای مؤمنان و فرصتی برای خودسازی است. همه ما باید قدر آن را بدانیم. خوشا به حال کسانی که در طول سال، به ویژه ماه رجب و شعبان، مقدمات ورود به این ماه خودسازی را فراهم کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: قرآن با چنان عظمتی که در واقع پیامی برای دل های زنده جامعه دارد و در این ماه عزیز و این مکتبی که در پایه قرآن می بینیم فراهم کرده است. شرایطی برای همه ما از بعد فردی و اجتماعی است که بتوانیم هم در این ماه و هم در ماه های آینده بتوانیم با تکیه بر مکتب قرآن جامعه ای را هم به صورت فردی و هم گروهی بسازیم. این ماه از معنویت سرچشمه می گیرد و خود به خود جامعه را آرام می کند و روح مردم را به سوی خود می کشاند.

وی در ادامه تاکید کرد: در دوران موفقیت آمیز خدمت در نیروی انتظامی از نزدیک دیدم معنویت ماه مبارک رمضان و پاکی آن باعث کاهش بیش از 70 درصدی جرایم در کشور شد. بدون اینکه نسبت به ماه های قبل اقدام خاصی انجام دهیم. توجه به فرهنگ قرآنی و استفاده از این ظرفیت، نعمتی است که باید در ابعاد مادی و معنوی، فردی و جمعی مورد توجه جامعه قرار گیرد. اگر امروز انقلاب اسلامی ما با این عظمت در مقابل مبارزه با ظالمان می ایستد، به آموزه های قرآنی تکیه دارد. اگر هر یک از این فشارها و اتفاقاتی که از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی برای ما افتاده است، برای جامعه دیگری نیز رخ می داد، آن را در هم می شکست. مقاومت انقلاب ما به برکت مکتب قرآن و اعتقاد به سنت های الهی و مردمی بودن این انقلاب است. این فرهنگ قرآنی است که به جامعه ما مدارا و صبر بخشیده است.

وی افزود: از دست اندرکاران برپایی بیست و نهمین نمایشگاه قرآن تشکر می کنم. 29 روز ماه رمضان داریم. با ویژگی هایی که خالق هستی در آن قرار داده است. از سوی دیگر، در ماه رمضان، قرآن به عنوان کتاب زندگی انسان نازل شد. قرآن کتاب امید و آرامش است. اگر این نمایشگاه را به مجموعه جشنواره تبدیل کنیم و از همه ظرفیت های موجود در کشور به ویژه در حوزه هنری استفاده کنیم و از ظرفیت مردمی استفاده کنیم؛ نتیجه بهتری خواهد داشت. دو عنصر خداباوری و پوپولیسم همیشه ما را به پیروزی رسانده است. هر جا که موفقیت باشد، این دو ویژگی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: هر موضوعی که به پوشش فاخر هنر پرداخته ایم، باقی مانده است. ما مردم و مسلمان داریم. ما زبان و ایمان قرآن و زبان هنر داریم. اگر یک ماه یک جشنواره کامل برگزار کنیم، تاثیرات آن بر زندگی کودک تا یک سالمند تاثیر می گذارد. همه اقشار جامعه ما و همه آزادی خواهان دنیا متاثر از فرهنگ قرآنی هستند که مقام معظم رهبری بارها بر فرهنگ قرآنی و لزوم ترویج آن تاکید کرده اند. من و امثال من باید به این موضوع توجه کنیم. روحیه جامعه در ماه رمضان باید با ماه های دیگر متفاوت باشد. این همه توده مردم در ماه محرم چطور؟ فرهنگ قرآنی جامعه وسیع تری دارد و نور قرآن می تواند بر دل همه مردم اثر بگذارد و ما باید این کار را انجام دهیم. یادی کنم از رزمنده فقیدی که دهها میلیون نفر در جهان با فیلم حضرت یوسف او را لمس کردند. این اثر لذت بردن از هنر در جامعه است.

وی افزود: اگر جشنواره قرآنی برگزار کنیم زندگی کل جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. قلب جامعه به نور قرآن روشن شده است. ما باید دست در دست بگیریم و در این مسیر حرکت کنیم. آموزه های قرآنی پاسخگوی تمام نیازهای مادی و معنوی مردم است. آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که امام خمینی(ره) آن را به عنوان روز قدس انتخاب کردند نشان از روحیه ظلم ستیزی، خداپرستی و توحید دارد. بدون شک مسئله فلسطین اولین مسئله اسلام است. امروز در فلسطین که همه تلاش می کنند از رژیم صهیونیستی حمایت کنند و حتی برخی از کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تلاش کرده اند. نور قرآن در دل جوانانی می درخشد که در آن روز حتی جنایتکار و اشغالگر هم نبودند و باعث نفرت از رژیم صهیونیستی شدند و یک تنه در میان قدرت آنها حضور دارند و می جنگند. برگرفته از فرهنگ قرآنی است. ما باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا