اقتصادی

قطعی گاز در شرکت‌های پتروشیمی /اولویت‌بندی صنایع برای عبور از بحران

آپارات نیوز / بوشهر مدیرعامل پتروشیمی پردیس گفت: در ده سال گذشته با افزایش مصرف گاز داخلی در ماه های سرد سال ، صنایع به ویژه شرکت های پتروشیمی با مشکل قطعی گاز روبرو شده اند که منجر به اختلال و گاهی توقف تولید و مشکلات جدی.

غلامرضا جمشیدی در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به قطع گاز شرکت های پتروشیمی اظهار داشت: در شرایطی که کشور ما با سخت ترین تحریم ها دست و پنجه نرم می کند ، شرکت های پتروشیمی به عنوان اولین مبارزان اقتصاد ایران می توانند ارز مورد نیاز کشور را تأمین کنید. ‘ موارد مهم را تهیه کنید.

مدیرعامل پتروشیمی پردیس اوره کشاورزی را یکی از کودهای شیمیایی بسیار پرکاربرد و یکی از مهمترین نهاده های کشاورزی می داند و اظهار داشت: تولید اوره کافی در کشور به دلیل تشدید تحریم ها و امنیت غذایی.

وی افزود: این محصول استراتژیک بیش از یک پنجم صادرات پتروشیمی کشور در سال گذشته را تشکیل می دهد که معادل 7.2 درصد ارزش سبد صادراتی محصولات پتروشیمی است.

جمشیدی با بیان اینکه این شرکت بزرگترین تولید کننده آمونیاک و اوره در خاورمیانه است ، گفت: مجتمع پتروشیمی پردیس سالانه بیش از 5 میلیون تن محصول تولید می کند که 3 میلیون و 225 هزار تن آن اوره کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی پردیس گفت: این شرکت در سال 1399 قول تأمین یک میلیون و 168 هزار تن اوره به شرکت خدمات پشتیبانی کشاورزی و اتحادیه تعاون روستایی را داده است. بیشتر این تعهدات به دلیل شرایط آب و هوایی و مصوبات انجام شده است. این کار در ماه های آخر سال انجام می شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر ، طبق توافق صورت گرفته بین وزارت دفاع ، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه ، پتروشیمی پردیس موظف است 500000 تن اوره برای واردات کنجاله سویا تأمین کند ، که 200،000 مورد آن باید تا پایان امسال تکمیل شود. ” رساندن.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات ناشی از اختلالات گاز در صنعت پتروشیمی اظهار داشت: شرکت های استراتژیک مانند پردیس که نقشی اساسی در تأمین امنیت غذایی مردم دارد ، با مشکلات متعددی در زمینه اختلال در گاز روبرو خواهد شد تولید و تأخیر در عرضه را کاهش دهد. ” کود به موقع مورد نیاز کشاورزان ، عدم توانایی در انجام تعهدات خارجی و از دست دادن مشتری بخشی از آن است.

غلامرضا جمشیدی افزود: اخلال در اجرای تفاهم نامه بین سازمان برنامه و بودجه ، وزارت دفاع و نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی درباره تصفیه واردات کنجاله سویا توسط صادرات اوره و خسارت تجهیزات ناشی از توقف تولید نیز از دیگر مشکلات است. که توسط شرکت پتروشیمی پردیس مسدود خواهد شد.

وی با بیان اینکه اعمال محدودیت های گسترده در تأمین گاز طبیعی سالهاست که در فصول سرد سال بر شرکتهای وابسته به گاز تأثیرگذار است ، افزود: اولویت صنایع با توجه به نقش استراتژیک و نیازهای کشور دارای استراتژی مناسب است برای غلبه بر این بحران به تصویب رسید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا