حوادث

لزوم توجه به رشته مهندسی حریق/اعلام آمادگی مجلس برای اصلاح خلاءهای قانونی در آتش نشانی تهران

معاون حفاظت و پیشگیری از آتش نشانی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران و دبیر پنجمین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهر تهران گفت: استقبال از این همایش فراتر از انتظار ما بود.

به گزارش آپارات نیوز، کامران عبدولی در مراسم اختتامیه پنجمین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که امروز برگزار شد، اظهار کرد: نزدیک به 8 ماه است که درگیر این همایش هستیم. یک تیم حدودا 40 نفره بود و کار در اکثر محورهای مختلف انجام شد.

وی بیان کرد: تلاش کرده ایم چالش های آتش نشانان و دانش آموزان و افرادی که دانش دارند در این زمینه به ما کمک کنند. در واقع ما آن چیزی را که باید با علم داشته باشیم انجام دادیم. برای اولین بار بحث صنعت در این کنفرانس گنجانده شد.

عبدولی تصریح کرد: اگر فرهنگ ایمنی را ارتقا دهیم و به جایی برسانیم که مردم مطالبه ایمنی کنند، می توانیم حتی در آینده تعداد ایستگاه های آتش نشانی را کاهش دهیم. متاسفانه اقدامات قابل توجهی در این زمینه انجام نشده است.

وی گفت: کشورهای پیشرفته دنیا بیش از 25 سال است که در رشته مهندسی آتش نشانی تحصیل می کنند.

دبیر این همایش گفت: 25 دانشگاه برتر کشور در خصوص این همایش با ما همکاری داشته اند.

وی گفت: مخاطب اصلی ما آتش نشانان کشور، شرکت های تولیدی، دانشگاه ها و اساتید علوم و … هستند. است، بسیاری از آنها از این نمایشگاه بازدید کردند و گفتند: یکی از اهداف این همایش شناسایی و درک اهمیت امنیت، پر کردن شکاف های امنیتی است. و عملی بود، مشارکت در تولید ملی و داخلی و …

معاون سازمان آتش نشانی و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه این رویدادها چهار سال است که برگزار می شود، گفت: متاسفانه در سال 1397 به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد و مجددا برگزار شد. سال

وی گفت: 280 مقاله علمی داشتیم که در نهایت 199 مقاله برتر استخراج شد که امیدواریم بتوانیم از خروجی اینها استفاده کنیم.

عبدولی ادامه داد: با سازمان های زیادی در این راستا کار کرده ایم و استقبال خوبی هم شده است. همچنین همزمان با برگزاری این پنل ها 27 کارگاه ابریشم برگزار شد که کشورهای زیادی از جمله فرانسه و استرالیا در آن حضور داشتند. استقبال از همایش فراتر از انتظار ما بود و امیدواریم ادامه داشته باشد. در این همایش 35 شرکت تولیدی و واردکننده، 15 شرکت دانش بنیان و 20 شرکت تولیدی حضور داشتند.

اعلام آمادگی مجلس برای اصلاح خلاءهای قانونی آتش نشانی تهران

در ادامه این همایش اقبال شکری نماینده مردم تهران در شورای اسلامی نیز گفت: یکی از سازمان هایی که در دو حوزه خدمات خود را به خوبی انجام می دهد سازمان افتخارآفرین آتش نشانی است. شاید گاهی در مورد حوادث و بحران ها فکر کنیم که آتش نشان ها فقط مترادف بحران و تصادف هستند و در این عرصه حضور دارند.

وی ادامه داد: البته این درست است و اقدامات ارزنده ای در این زمینه انجام می دهد که کاملا مشخص است. مثلا ما قدرت نفوذ به بافت فرسوده برای اطفای حریق را نداریم و سال هاست که بافت فرسوده همراه ما بوده است. این پهپاد است که می تواند این کار را انجام دهد و این آتش نشانی است که دسترسی به این بافت را فراهم کرده است. این دسته از اقدامات حرکت رو به جلوی این سازمان را نشان می دهد. این نشان می دهد که سازمان پویا و رو به جلو است که نشان می دهد دستگاه های جدیدی در این راستا اختراع کرده است و باید از این سازمان حمایت بیشتری شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه یکی از اقدامات آتش نشانی پیشگیری و توانمندسازی است، گفت: اقداماتی که آتش نشانی انجام می دهد دریای جوشان خدمات است.

شکری ادامه داد: سازمان آتش نشانی واقعا خلاءهای زیادی را پر کرده و با تربیت کارشناسان شرکت های ذیصلاح در حال ارائه خدمات است که معتقدم در آینده خدمات پیشرفته تری ارائه خواهد کرد. باید به این سازمانی که این خدمات را ارائه می دهد، مظنه داده شود. فکر می کنم خدمات پیشرفته تری را شاهد باشیم.

در کلانشهرهایی مانند تهران خطراتی مانند ریزش و رانش زمین وجود دارد که با آن مواجه هستیم. اما آنچه شهر به عنوان یک چرخه با آن مواجه است همان آتش سوزی است که متاسفانه در پلاسکو و سینا اطهر شاهد آن بودیم.

وی با اشاره به حادثه پلاسکو، سینا اطهر و متروپل گفت: میزان تلفات این عزیزان افزایش یافته و قابل قبول نیست. قطعاً از این سازمان حمایت می کنیم و اعلام آمادگی می کنیم در صورت وجود خلاء قانونی، حتماً از اصلاح طرح حراست کلانشهرها استقبال خواهیم کرد. آمادگی همکاری با شورای اسلامی شهر تهران، وزارت راه و شهرسازی، قوه قضائیه و … را داریم. در کاستی های قانون شهرداری.

شاکری گفت: به نظر من دیالوگ هایی که کارشناسان ایجاد می کنند دستاوردی خواهد داشت که از آن استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: آتش نشانی هم تذکر می دهد و در برخی از این موارد آتش نشانی 7 اخطار داده است و چه زمانی باید این 7 اخطار را اجرا کنیم. افرادی که اخطار دریافت می کنند نیز باید به ما کمک کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا