حوادث

لزوم توجه به طرح‌های تفصیلی و جلوگیری از تغییر کاربری

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به لزوم توجه به قابلیت ها و ویژگی های خاص هر منطقه و اقلیم کشور برای ساخت و سازهای مختلف، گفت: ساخت و سازها باید در هر شهر بر اساس طرح تفصیلی و هر کدام انجام شود. ساختمان خود را دارد تا ساخته شود. تغییر کاربری خطر تصادف را افزایش می دهد.

به گزارش آپارات نیوز، محمدحسن نامی در یکی از سلسله نشست های تخصصی حوزه مدیریت بحران که به منظور بررسی ابعاد حاکمیتی حادثه کلانشهر آبادان برگزار شد، با اشاره به ابعاد مختلف حادثه کلانشهر آبادان گفت: ما صحنه هایی از حادثه دیده شده که باعث شرمساری مردم شد.ما شدیم.این اولین ساختمان در دنیا نبود که فروریخت و آخرین ساختمانی هم نخواهد بود.در کالیفرنیا یک ساختمان 11 طبقه با 55 واحد فروریخت و چندین نفر کشته شدند. سیل سال گذشته در برزیل که جان 641 نفر را گرفت. مشکل ما این است که به این حوادث توجه کافی نمی شود و اتفاقات مشابه در کلانشهر ایران برجسته می شود.

وی ادامه داد: سخنران تبلیغاتی قدرتمندی با محوریت جمهوری اسلامی وجود دارد. به عنوان مثال در حادثه اخیر 22 مورد فوتی گزارش شده در حالی که در واقع 14 مورد فوتی در این حادثه ثبت شده است. تعدادی از کشته شدگان نیز غیرقابل شناسایی بودند و با پیکاپ DNA شناسایی شدند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: ما افراد بسیار خوبی داریم و در واقع این مردم بودند که در این حادثه مانند شرایط جنگ به ما کمک کردند. می دانم که من و خوزستان تعصب خاصی نسبت به این منطقه داریم و در حادثه اخیر باز هم لحظات جنگ را دیده ام. مردم خطر را دیدند. اما آنها همچنان کار می کردند.

نامی افزود: کار اصلی توسط هلال احمر انجام شد. چندین متخصص از جمله روانشناس نیز در گروه های حاضر حضور داشتند.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی یک سازمان نخبه گرا است. اگر سهل انگاری وجود دارد به این دلیل است که افرادی هستند که می خواهند قانون را زیر پا بگذارند. این مجموعه اگر بقای خود را حفظ کند، ارزش تجاری و اقتصادی زیادی برای منطقه خواهد داشت. اما به دلیل بی احتیاطی و کم کاری تخریب شد. حتی سیمان ساختمان نیز با کمی فشار له شد که نشان از خیس نشدن مناسب آن دارد. این در حالی است که شهر آبادان پر آب است. شاید باید در شهری مثل آبادان ساختمان های کمتری ساخته شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: بسیاری از کاربری ها در ساختمان های تهران تغییر کرده است. این در حالی است که یک کاربر خصوصی به آن اختصاص داده شده و امنیت ساختمان به آن بستگی دارد. هر ساختمان برای هدف خاصی ساخته شده است. ایمنی برخی از ساختمان ها به دلیل تغییر کاربری زمین به خطر افتاده است.

وی در ادامه گفت: سازمان معماری و شهرسازی برای هر شهر طرح تفصیلی تدوین کرده است. این امر باید در آینده مورد توجه قرار گیرد و بر اساس آن ساخت و ساز انجام شود. همچنین باید به آمایش سرزمینی که در ایران قدمتی 61 ساله دارد، توجه بیشتری شود. برقراری رابطه منظم بین فعالیت، انسان و فضا به عنوان آمایش سرزمین شناخته می شود. در کشوری با 1 میلیون و 873 هزار و 959 کیلومتر مساحت، باید به منظر توجه کنیم.

نامی بیان کرد: برخی کشورها وسعت کمی دارند و مجبورند ساختمان های بلند بسازند. ما کشور بزرگی داریم و باید بیشتر به این موضوع فکر کنیم و از وسعت کشورمان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: تجهیزات مهندسی اینجا اصلا قابل مقایسه با پلاسکو نبود. در پلاسکو آجر و گل بود که جلوی ما ایستاده بود. اما در اینجا با بتن مسلح و فلزات سروکار داشتیم. در پلاسکو خطر ریزش ساختمان های مجاور وجود نداشت اما اینجا این خطر احساس می شد که ساختمان های دیگر ریزش کنند. همچنین فضایی که در پلاسکو وجود داشت در کلانشهر نبود. زمانی که جرثقیل سعی کرد آوارها را از بین ببرد، در یک خیابان ۱۲ متری و یک کوچه ۴ متری به راحتی نمی توانست کار کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: وزیر کشور مرد فداکاری است و در این حادثه وقتی فرماندهی را برعهده گرفت فضا تغییر کرد و فضای سنگین موجود تغییر کرد و دستور در مسجد قائم و عملیات بود. به سرعت واقع شده اند.” ایده منفجر کردن ساختمان نیز مطرح شد، اما به دلیل احتمال آسیب دیدن ساختمان‌های مجاور کنار گذاشته شد.

وی گفت: این حادثه باید به عنوان تجربه برای سایر ساختمان های تهران و سایر نقاط کشور مورد استفاده قرار گیرد. در آبادان سازمان های ارزشمندی مثل پالایشگاه آبادان بودند که به ما کمک کردند و حرکتشان بر اساس دانش بود. ظرفیت آبادان بسیار بالاست و حتی خود شهر هم توانسته این حادثه را مدیریت کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا