بین الملل

لوکاشنکو از احتمال استقرار سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس خبر داد

رئیس‌جمهور بلاروس گفته است که کشورش می‌تواند سلاح‌های هسته‌ای را در مواجهه با تهدید خارجی در خود جای دهد.

به گزارش آپارات نیوز، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس گفت: در صورت لزوم، اگر چنین اقدامات احمقانه و بی‌ملاحظه‌ای از سوی مخالفان و مخالفان ما انجام شود، نه تنها سلاح هسته‌ای، بلکه سلاح‌های فوق هسته‌ای و سلاح‌های آینده نیز خواهیم داشت. ما همچنین برای حفاظت از قلمرو خود مستقر خواهیم شد.

وی همچنین گفت که بلاروس در حال بررسی خرید چندین سامانه موشکی زمین به هوای اس-400 روسیه برای استقرار آنها در نزدیکی مینسک، پایتخت بلاروس است.

لوکاشنکو گفت: “ایالات متحده باید بپذیرد که اطلاعات آنها بی ارزش است.”

وی در پاسخ به سوال رسانه های خارجی در مورد تهدید حمله به اوکراین از سوی بلاروس، گفت: آیا هنوز معتقدید که ما از اینجا به اوکراین حمله خواهیم کرد؟ آیا هنوز روی این ایده دیوانه وار کار می کنید؟

وی تاکید کرد: روسیه و بلاروس موقعیت خاص خود را دارند که در آن حرکت می کنند. یک معاهده بین بلاروس و روسیه وجود دارد. ما در اینجا در واقع یک گروه واحد از نیروهای بلاروس داریم، به عبارت دیگر یک ارتش واحد. این موضع رسمی ماست. لطفاً این موقعیت را همانطور که ما موضع شما را می گیریم در نظر بگیرید.

لوکاشنکو با اشاره به اینکه ایالات متحده در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای دور و مجاور بلاروس و روسیه مانند اوکراین، لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی حضور نظامی دارد، گفت: شما اینجا هستید. هزاران مایل دورتر، چه کار می کنی؟ هیچ چیزی برای سرزنش ما وجود ندارد. ما هیچ نیروی مسلحی در کانادا یا مکزیک نداریم. آرام باش! باید به کل جامعه جهانی اعتراف کنید، اگر کمی صادق باشید، اصرار داشتید که روسیه و بلاروس دیروز به اوکراین حمله خواهند کرد. ما این کار را نکردیم. اطلاعات شما بی ارزش است حتی اگر میلیاردها دلار برای آن خرج کنید. حداقل قبول کن

او افزود که اوکراین با درک عواقب اقتصادی هیستری نظامی و تشدید اوضاع، شروع به کم اهمیت جلوه دادن خطر جنگ کرده است. اقتصاد اوکراین 15 میلیارد دلار از دست داد و رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلینسکی به دنبال کاهش خطر حمله بود. این چیزی است که اتفاق افتاده است، یک نمایش. غرب و رهبری اوکراین باید بپذیرند که شکست خورده اند.

ولادیمیر ماکی، وزیر امور خارجه بلاروس پیشتر گفته بود که پس از پایان مانور مشترک مینسک و مسکو در مرز اوکراین، «هیچ نیروی روسی» در اوکراین باقی نمی ماند.

ماکی در یک کنفرانس خبری در مینسک، پایتخت این کشور گفت: «هیچ نیروی (روس) یا واحد تجهیزات نظامی پس از آموزش با روسیه در خاک بلاروس باقی نمی‌ماند. وی گفت که وزارت دفاع و لوکاشنکو این موضوع را به صراحت اعلام کرده اند.

روسیه این هفته از پایان برخی مانورهای نظامی در نزدیکی مرز اوکراین، از جمله تمرینات در بلاروس خبر داد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا