استانها

مروری بر آداب و رسوم ایرانیان در عید سعید فطر (1)

به گزارش آپارات نیوز؛ از فضیلت شب و روز عید سعید فطر می توان به قرائت دعای ختم قرآن، وداع ماه مبارک رمضان، دعای ابوحمزه، شب زنده داری و اقامه نماز اشاره کرد. از اعمال خاص شب عید شما مبارک این است.

شایان ذکر است در ایران اسلامی به دلیل تنوع اقوام گمرک چندین روز مختلف برای جشن گرفتن برخی از این آیین ها وجود دارد استان های مختلف ما یک بررسی کلی داریم:

آذربایجان شرقی

پیشینه رؤیت هلال در روستاها آذربایجان شرقی داستان های جالبی وجود دارد. رو به جلو رادیو و تلویزیون به جامعه بپیوندید ایران اهالی روستا برای دیدن هلال به پشت بام رفتند و ساعت ها منتظر ماندند.

بزرگان پس از رؤیت هلال ماه مبارک رمضان، به صورت طفل معصوم یا مؤمنی نگاه می کردند و دعا می کردند و معتقد بودند که نگاه به چهره افرادی که نماز نمی خوانند و روزه نمی گیرند، موجب شادی نمی شود.

نگاه در آیینه و صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد(ص) پس از نگاه به هلال، همچنان در میان بزرگان استان آذربایجان شرقی مرسوم است.

مازندران

سنت مازندرانی ها در روز عید سعید فطر با تاریخ و آداب و رسوم کهن در بین سایر استان های کشور ستودنی و معروف است.

اکثر مؤمنان پس از اقامه نماز پرفیض فطر به سمت منازل بزرگان یا خانواده شهدا حرکت می کنند و با حضور در جمع این مردم عید سعید فطر را تبریک می گویند.

برخی افراد دیگر استان مازندران در گوشه ای دیگر از استان پهناور مازندران بر مزار شهدا و اموات خود می آیند و آنها را پراکنده می کنند. تاریخ و شیرینی این روز را جشن بگیرید.

پختن آش نذری از دیگر رسوم رایج در برخی از روستاها و شهرهای استان بر سر قبور اموات در روز عید سعید فطر است.

اهالی چندین شهر استان نذر خود را با پختن سوپ و آش رشته و توزیع آن در میان مردم بر سر مزار اموات خود ادا می کنند.

یزد

با اعلام روز اول ماه شوال و فرا رسیدن عید سعید فطر، مردم پس از غسل مستحبی و پوشیدن لباس های تمیز و معطر در محلات و مناطق مختلف تکبیران به سمت سیاسی و سیاسی می روند. محیط های باشکوه نمازخانه این روز

مردم وارد مصلای عید سعید فطر می شوند، دست می دهند و این عید بزرگ را به یکدیگر تبریک می گویند و برای نماز آماده می شوند که نمازگزاران با آن تکرار می کنند. امام زمانی (همانطور که هست.

از قدیم الایام رسم بر این بوده است که کسانی که تعهد و نیاز دارند شیرینی تهیه کرده و در محل نماز عید فطر و قبل از نماز عید در بین مردم توزیع کنند.صبح عید در بین مردم. از دیگر آداب و رسوم قدیمی این روز در میان ایزدیان است.

در بیشتر نقاط استان بر اساس یک سنت ارزشمند دینی، مردم بلافاصله پس از اقامه نماز عید سعید فطر و قبل از رفتن به منازل خود، بر سر قبور مطهر شهدا رفته و اقلام خیریه از قبیل خرما، کلوچه و گل می آورند. یاد شهدا و گذشتگان خود را گرامی می دارند شستن قبور شهدا و اموات، خواندن آیات کلام وحی و ذکر دعا از دیگر کارهایی است که در این روز اتفاق می افتد.

مردم مومن استان یزد عادات خود را در این روز شاد برای دیدن و دیدار بزرگان و بزرگان ادامه دهید خانواده و به محل زندگی خود می روند و به این آرزو عید می گویند. ایمانداران ایزدی معتقدند که عید فطر همان روز است. شرق باز هم انسان و بازگشت به فطرت پاک انسانی و الهی.

کرمان

کرمان هم مثل بقیه مسلمانان در روز عید فطر نیز نماز عید فطر را می خوانند و با دادن فطره به کمک نیازمندان می شتابند. همچنین پس از نماز به خانواده های جوان عزادار سر می زنند و تسلیت می گویند. زیارت قبرستان و دید و بازدید از اقوام و آشنایان از دیگر آداب عید سعید فطر در کرمان است.

ساوه

جویندگان این خطه پس از اقامه نماز فطر و دادن فطره برای نیازمندان و قبل از عزیمت به منازل آنان بر سر قبور مطهر شهدا رفته و با توزیع خیرات یاد و خاطره شهدا و گذشتگان آنان را گرامی می دارند.

در این روز خانواده هایی که به تازگی فردی را از دست داده اند با برگزاری مراسم سنتی «نوع» شامل قرائت فاتحه و توزیع محصولات غذایی در بین مستحقین برای آن مرحوم عذرخواهی کنید.

یکی دیگر از آیین های اهالی ساوه در روز عید سعید فطر، اعزام جایزه از داماد تا خانه نامزد. بر اساس این سنت دیرینه، در روز عید فطر، داماد میوه های نامزد، پارچه فصل، یک جواهر و کیک را به خانه می آورد. پدر عروس برنده می شود.

زنان این شهر در روز عید فطر دسته جمعی در منزل شخصی که مجالس را ختم می کنند. قرآن مجید در ماه مبارک رمضان به خانه او می رود و با هدیه و کیک از او تعریف می کند.

دکمه بازگشت به بالا