فرهنگ و هنر

معاونت هنری از انوار تا سالاری

محمود شالویی پس از دو ماه مدیریت معاونت هنری به عنوان سرپرست و چندین عزل و نصب در این معاونت و در حالی که تا ساعتی پیش در مراسمی با همین عنوان حضور داشت و انتظار داشت حکم این معاونت به نام خودش ثبت شود. جای او را گرفت.به محمود سالاری داد.

به گزارش آپارات نیوز، یازدهمین معاونت هنری وزارت فرهنگ و رهبری سرانجام پس از چند ماه مدیریت منصوب شد و محمود سالاری، معاون دهه 80 دانشگاه صدا و سیما، مدیرکل دفتر مطالعات و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره بنیاد ادبیات داستانی ایران، عضو هیئت امناء و نایب رئیس هیئت مدیره موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و همچنین عضو هیئت مدیره موسسه خانه کتاب به جای محمود شالویی منصوب شد.

شالویی که در شهریور ماه سال جاری پس از تحلیف رسمی دولت و وزرای خود، سمت مشاور وزیر و مدیرکل این وزارتخانه – محمدرضا اسماعیلی (وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی) – را با ابقای خود برعهده داشت. دبیری شورای هماهنگی حفاظت از زبان فارسی، 25 مهرماه به سمت خود ابقا شد و سابقاً سرپرست معاونت هنری شد.

این حکم در ابتدا حکم سرپرستی موقت به نظر می رسید اما در همان زمان شنیده می شد که خود شالویی اصراری برای ترک این سمت نداشته است به همین دلیل پیش بینی می شد که این رئیس سابق موزه هنرهای معاصر تهران رسما بماند. وی به ویژه در دو ماه و دو هفته ای که مسئولیت آن را برعهده داشت، علاوه بر حضور در برنامه های مختلف هنری و قول مساعد برای پیگیری برخی امور، دستورات متعددی نیز صادر کرد. به عنوان مثال برای مدیریت آکادمی نیاوران، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، اعضای شورای سیاست گذاری و دبیرکل جشنواره هنرهای تجسمی فجر، مشاور علمی و آموزشی در معاونت. برای امور هنری و مشاور اجرایی معاونت امور هنری.

شالویی حتی صبح امروز (16 آذرماه) در مراسم رونمایی از کتاب «دنیای شیشه» در تالار رودکی به عنوان سرپرست معاونت هنری حضور داشت اما ساعتی بعد خبر انتصاب معاون جدید و پرسش مهمی منتشر شد. ممکن است قرارهای او معتبر بوده باشد آیا می مانند یا خیر؟!

به بهانه معرفی معاونت امور هنری دولت سیزدهم به نامه هایی که در دولت های مختلف متولی امور هنری کشور بودند اشاره می شود.

قبل از اینکه شالویی به عنوان بازیگر نقش مدیر هنری انتخاب شود، ید مججی حید وی معاون امور هنری وزارت ارشاد بود که پیش از آن بیشتر به عنوان رئیس موزه و کتابخانه ملی ملک شناخته می شد و از آذرماه 1396 رسما به عنوان معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد. اقدامات وی در این معاونت با واکنش ها و انتقاداتی همراه بود.

برای حسینی علی مرادخانی وی که خرداد ماه امسال بر اثر تاج گذاری درگذشت، در سال 1392 از سوی علی جنتی وزیر وقت به عنوان معاون هنری منصوب شد. اگرچه مرادخانی در ابتدا این سمت را برعهده داشت، اما در چهار سال آینده با فراز و نشیب‌هایی مواجه بود، به‌ویژه در ماه‌های پایانی دولتش که موج اعتراض‌ها به عملکرد او بالا گرفت. اما برخی کارشناسان دوره وی را از نظر مدیریتی در رشته «هنر» موفقتر از دوره بعدی دانستند.

در دوره قبل از مرادخانی حمید شاه آبادی وی از سال 1388 به عنوان معاونت هنری فعالیت می کند و حواشی آن دوران در معاونت هنری به یادگار مانده است.

برای او نیز محمد حسین ایمانی خوشخو وی از سال 2003 این سمت را بر عهده داشت. بلکه در آن سال حسن نیت است مرتضی کاظمی او مدیر هنری شد که به مدت هفت سال این سمت را برعهده داشت و چهره های سرشناس جامعه هنری از موفقیت او تمجید کردند.

از 1987 تا 1976 ابوالقاسم خوخرو وی معاون هنری بود که 10 سال در این سمت حضور داشت و در دوران تصدی خود تجربه همکاری با سه وزیر فرهنگ را داشت. وی در دوران وزارت سید محمد خاتمی، علی لاریجانی و سید مصطفی میرسلیم معاونت امور هنری وزارت فرهنگ را بر عهده داشت.

سید کمال حاج سید جوادی دیگری معاونت هنری دهه 60 بود که از سال 61 تا 66 در زمان خاتمی فعالیت داشت. البته از سال 1360 به مدت یک سال محمد معصومی وی مسئولیت این معاونت را بر عهده داشت و پیش از وی در همان سال 60 احمد کریمیان او عهده دار این پست بود.

از سال 1979 تا 1960، زمانی که سال های اولیه سلطنت پس از انقلاب تجربه شد، فخرالدین انور او اولین معاونت هنری در دوران وزارت ناصر میناچی و بعدها در دوره عباس دوزدوزانی بود.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی روابط عمومی آموزش و پرورش فیلمنامه نویسی، اکنون در آذرماه 1400 محمود سالاری معاونت هنری وزارت ارشاد شده است.

راهنمای فیلمنامه نویسی، ادبیات در دبیرستان و دانشگاه شهید مطهری، دانشگاه امام صادق(ع)، دانشگاه امام حسین(ع)، دبیر اولین جشنواره فیلم دانشجویی، عضو شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب، مشاور معاونت وزیر امور فرهنگی وزارت فرهنگ و مشاوره اسلامی، عضو کمیته خرید کتاب وزارت فرهنگ و مشاوره اسلامی، دبیر اجرایی دومین جشنواره بین المللی شعر فجر و عضو شورای سیاستگذاری، عضو شورای سیاستگذاری تهران نمايشگاه بين المللي كتاب، عضو شوراي سياستگذاري سي امين سالگرد انقلاب، مدير كميته انتشارات بين المللي كتاب تهران، داور جشنواره هاي فيلم سفيد، نماز و دعا، آپارات نیوز و…، عضو شورای حمایت از آثار نمایشی، مشاور فرهنگی مدیر عامل هلدینگ فرهنگی بسیج، مشاور تولید انجمن سینمای جوانان ایران و …. سایر فعالیت ها و سوابق فرهنگی هنری محسوب می شود.

اینک در آذر 1400 سالاری مدیر جدید هنری شد و از طریق روابط عمومی وزارت ارشاد، تدریس فیلمنامه، ادبیات در دبیرستان و دانشگاه شهید مطهری، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه امام حسین (ع) در اخبار منتشر شد. دبیر اول جشنواره دانشجوفیلم، عضویت در هیئت سیاستگذاری نمایشگاه های کتاب خارجی، مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو کمیته خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر اجرایی دومین جشنواره بین‌المللی شعر فجر و عضویت در شورای سیاستگذاری، عضویت در شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عضویت در شورای سیاستگذاری جشن‌های فرهنگی سی‌امین سالگرد انقلاب، مدیر نشر داخلی کمیته نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، داور جشنواره فیلم سفید، نماز و نماز، آپارات نیوز و 3، لی د شورای حمایت از تئاتر، رایزن فرهنگی سینمای جوانان ایران و … دیگر فعالیت ها و سوابق فرهنگی و هنری این شورا معرفی شدند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا