اقتصادی

معاون وزیر نیرو: نمی‌توانیم در تامین آب غیرشرب ریسک کنیم

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوز وزارت نیرو ، ‘قاسم تقی زاده خامسی’ اقدامات انجام شده توسط وزارت نیرو برای مدیریت سدها در تأمین آب آشامیدنی را که طی دو سال گذشته موفقیت آمیز بوده ارزیابی کرد و گفت: و هیچ چیز خاصی وجود ندارد نگرانی. در این رابطه.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به تأمین آب مورد نیاز بخش کشاورزی گفت: “به دلیل وضعیت خوبی که در دو سال گذشته از نظر بارندگی داشته ایم ، آبی که بخش کشاورزی تا حد زیادی تأمین می کند ، اما امسال به دلیل کاهش بارندگی و ما نمی توانیم اولویت تأمین آب آشامیدنی را به خطر بیندازیم ، و بنابراین انتظار می رود که استان ها و مقامات محلی بسته به شرایط خاص هر منطقه بهترین تصمیم را بگیرند.

وی در بخش دیگری از گفتگو گفت: تا پایان دولت دوازدهم ده میلیون نفر در کشور به آب آشامیدنی پایدار دسترسی دارند.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه ساخت مجتمع های آبرسانی روستایی ارائه خدمات را تسریع کرده و تنش آبی را در مناطق روستایی کاهش می دهد ، اضافه کرد: تا چند سال پیش فقط یک میلیون روستایی به آب آشامیدنی پایدار دسترسی داشتند.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب ، تأمین آب آشامیدنی پایدار روستایی با تأمین آب سیار یا تانکر ، در برخی از مناطق روستایی که امکان بهره مندی از مجتمع های آبرسانی روستایی وجود ندارد ، مجبور می شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: میزان بارندگی نسبت به سال گذشته حدود 54 درصد و نسبت به متوسط ​​بلند مدت (52 سال) حدود 40 درصد کاهش یافته و بارش مناسب برای ماه مه پیش بینی شده است که امیدواریم برای رسیدن خواهد بود.

وی با بیان اینکه روند بارندگی طی 52 سال گذشته نشان می دهد که 22 سال بارندگی بالاتر از متوسط ​​و 30 سال کمتر از متوسط ​​بوده است ، خاطرنشان کرد: بیشترین میزان بارندگی در این مدت در سال 1398 ثبت شده است. ما سالهاست که شرایط خشکسالی داریم.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه سالهای بارانی گاهی دو تا سه سال متوالی است و سالهای کم بارندگی گاهی تا یک دهه طول می کشد ، گفت: پیش بینی های هواشناسی معمولاً با برآورد 80 درصد انجام می شود و هرچه بیشتر پیش بینی ها باشد ، پایین تر است دقت

وی همچنین با بیان اینکه کاهش بارندگی طی 52 سال گذشته با توجه به نامناسب بودن وضعیت بارندگی در تمام مناطق کشور بی سابقه بوده است ، افزود: کاهش بارندگی در استان های هرمزگان ، سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی چشمگیرتر است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به عزم دولت برای تأمین آب آشامیدنی 250 شهر در معرض آلودگی آب ، تأکید کرد: “ما ساختمان سهمی نداریم و سعی خواهیم کرد شرایط را از طریق مختلف برای نگهداری و نگهداری مدیریت کنیم. برنامه های استانی جلسات “

وی افزود: باید آب سدها را مدیریت کنیم تا در صورت ادامه خشکسالی و کمبود آب بتوانیم آب شرب مورد نیاز شهرها و شهرها را تأمین کنیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از اختصاص پنج هزار میلیارد تومان برای تأمین آب آشامیدنی اصفهان خبر داد و افزود: تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز شهرهای بزرگی مانند مشهد و تبریز مشکل خاصی ندارد و اقدامات لازم ضربه می خورد. .

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران انتقال آب بین حوضه ها را به دلیل توزیع جمعیت و ذخیره آب موجود اجتناب ناپذیر دانست و گفت: تأمین آب آشامیدنی شهرها و شهرها اولویت اصلی ماست و باید مراقب باشیم خوب عمل می کند تا مشروب را با آب تأمین کند.

در این مصاحبه ، تقی زاده خامسی در پاسخ به سوالی درباره تأثیر کاشت ابر در افزایش بارندگی و استفاده از آب عمیق و غیرمتعارف در تأمین آب ، گفت: ‘هر دو موضوع بخشی از برنامه های مطالعاتی است و در حال حاضر نمی توانیم انتظار دارید که به این مسائل رسیدگی کنید. “

وی اظهار داشت: در سال گذشته حدود هشت هزار حلقه چاه غیرمجاز در مناطق مختلف کشور با مساعدت موثر دادگستری و اجرای قانون در مناطق مختلف کشور مسدود شده است که قابل تحسین است.

به گفته وی ، چاه های غیرمجاز در سراسر کشور شناسایی و طبقه بندی شده اند و برنامه بلند مدت وزارت نیرو برای جلوگیری از بهبود وضعیت دشت ها و آب های زیرزمینی ، مسدود کردن آنها است.

وی همچنین اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی بودجه مناسبی را در بودجه 1400 به بخش آب اختصاص داده است.

معاون وزیر آب و فاضلاب کشور با تأکید بر مدیریت مصرف آب توسط شهروندان و فعالیت های توسعه و پیروی از الگوی کشت در بخش کشاورزی ، گفت: “متأسفانه در حال حاضر برنج در 17 استان کشور کاشته می شود ، در حالی که کاشت برنج محدود به دو استان گیلان و مازندران است. در هیچ کجای دنیا که کمتر از هزار میلی متر باران می بارد ، برنج کشت نمی شود ، اما در برخی مناطق ایران که میزان بارندگی آن 150 میلی متر است ، برنج کشت می شود و لازم است این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

تقی زاده خامسی همچنین به لزوم هماهنگی بیشتر بین بخشهای آب و کشاورزی اشاره کرد و گفت: “ما امیدواریم که ساختار مدیریت منابع آب ، که اخیراً بر اساس 9 حوضه آبریز طراحی و ایجاد شده است ، بتواند به بهبود مدیریت منابع آب کشور کمک کند. “

223223

دکمه بازگشت به بالا