اقتصادی

معروفترین حلال های شیمیایی

به گفته آپارات نیوز ، از حلال های شیمیایی در تمام صنایع استفاده می شود. این حلال های شیمیایی معمولاً به دو دسته غیر آلی و آلی تقسیم می شوند. در متن زیر با انواع مواد بیشتر آشنا خواهید شد:

حلال شیمیایی چیست؟

این مواد ترکیبات مایع هستند که در آنها مواد دیگر (محلول) حل شده و محلول تشکیل می شود. حلال های قطبی یون تشکیل می دهند و یون های مختلفی را در محلول تشکیل می دهند. گونه های غیر قطبی (به عنوان مثال هیدروکربن ها) این توانایی را ندارند و نمی توانند باعث تشکیل یون های مختلف در محلول شوند. حلال ها اغلب می توانند اسیدی ، قلیایی یا آمفوتریک باشند (هر دو).

همانطور که در ابتدای متن ذکر شد ، این مواد به دو دسته آلی و غیر آلی تقسیم می شوند که در متن زیر بیشتر به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

تفاوت حلال های شیمیایی آلی و غیرآلی چیست؟

ترکیبات آلی که به عنوان حلال استفاده می شوند شامل ترکیبات معطر و سایر هیدروکربن ها ، الکل ها ، استرها ، اترها ، کتون ها ، آمین ها و هیدروکربن های هالوژنه هستند. کاربردهای اصلی این مواد عبارتند از: سنتزهای شیمیایی ، پاک کننده های صنعتی ، فرآیندهای استخراج ، داروها ، انواع جوهرها و جوهرها ، رنگ ها ، لاک ها و …

حلال های آلی حلال های کربن هستند (یعنی در ساختار مولکولی خود حاوی کربن هستند). از بسیاری از مواد شیمیایی مختلف می توان به عنوان حلال های آلی استفاده کرد. انواع ارگانیک بسته به نوع گروه عاملی که دارند می توانند قطبی یا غیر قطبی باشند. در فرآیند حلالیت در حلالهای آلی ، واکنش معمولاً کند است به طوری که انرژی مورد نیاز گرمایش برای بهینه سازی شرایط حلالیت انجام می شود. توجه داشته باشید که محلول حاصل هادی الکتریکی نیست.

حلالهای غیرآلی (غیرآلی) حلالهای غیرآبی هستند که حاوی اجزای آلی نیستند. حلالهای غیر آلی معمولاً قطبی هستند ، بنابراین در انواع مواد شیمیایی آلی و غیر قطبی حل نمی شوند. محلول حاصل با استفاده از این مواد رسانای الکتریکی مناسبی است. نمونه هایی از حلالهای غیر آلی آمونیاک ، اسید سولفوریک و کلرید سولفور فلوراید هستند.

نگاهی نزدیک به معروف ترین حلال ها بیندازید:

تمام حلال های موجود کاربردهای زیادی دارند و می توان گفت حتی یک محصول ساده پردازشی بدون استفاده از حلال ها قابل تولید نیست. با این حال ، برخی از این ترکیبات بهتر از سایر مواد شناخته شده اند ، که به طور خلاصه در زیر شرح داده شده است:

اتانول آمین ها

اتانول آمین ها بهترین حلال های آلی شناخته شده هستند. این مواد معمولاً در صنایع آرایشی ، صنایع نفت و گاز ، سنتز شیمیایی و … مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیب به سه دسته مونو اتانول آمین ، دی اتانولامین و تری اتانولامین تقسیم می شود.

توجه: به دلیل سمیت زیاد دی اتانولامین ، این ماده خود به عنوان حلال در محصولات آرایشی استفاده نمی شود.

خرید مواد شیمیایی + حلال های شیمیایی

تولوئن:

تولوئن حلال مهم دیگری است که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این مقاله نامیده می شود تولول همچنین شناخته شده است که بیشترین کاربرد را در صنعت رنگ به عنوان ماده رقیق کننده دارد. در صنعت بنزین نیز از این ماده برای بهبود عدد اکتان استفاده می شود.

اتیلن گلیکول:

اتیلن گلیکول نیز به سه شکل مونو ، دی و تری موجود است. کاربرد اصلی این ماده صنعتی است و در صنایع رنگرزی و رزین ، کم آبی گازها و … استفاده می شود. توجه داشته باشید که بیشتر حلال های ذکر شده در این مقاله برای مصارف صنعتی هستند و خوراکی نیستند. به دلیل سمی بودن این ترکیب ، استفاده از آن در ساخت ضد یخ مرتبط با محیط محدود و از اتیلن گلیکول فقط در مخازن بسته مانند کولرهای اتومبیل استفاده می شود.

خرید مواد شیمیایی + حلال های شیمیایی

بوتانول طبیعی:

این الکل به عنوان بوتانول یا بوتیل الکل نیز شناخته می شود ، الکلی است که توسط فرآیندهای پتروشیمی یا تخمیر قندهای ذرت تولید می شود.

برخی از موارد معمول استفاده از بوتانول عبارتند از:

خواص نیترات سلولز را بهبود می بخشد

در صنایع آرایشی و بهداشتی در محصولاتی مانند شامپو ، محصولات اصلاح و صابون و غیره استفاده می شود.

این ماده به عنوان یک ماده شیمیایی میانی برای ایجاد ترکیبات حیاتی دیگر مانند گلیکول اتر ، استرهای اکریلات ، رزین آمینه ، استات ها و غیره استفاده می شود.

حلالهای شناخته شده موجود در تهران شیمیایی

همانطور که گفته شد ، این مواد شیمیایی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای آنها محدود به یک صنعت نیست. برای خرید مواد شیمیایی و حلال های مورد نیاز تجارت شیمیایی تهران در تماس بودن.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت این مجموعه مراجعه کرده و از طریق روش های زیر با آن تماس بگیرید.

خرید و فروش مواد شیمیایی در تجارت مواد شیمیایی در تهران:

تلفن: 02191006570

https://tehran-chem.com/

ایمیل: info@tehran-chem.com

دکمه بازگشت به بالا