فرهنگ و هنر

موضع وزیر ارشاد درباره مبحث حجاب

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی موضع خود را در خصوص حجاب اینگونه تعریف کرد: جامعه ایران جامعه ای عمیقاً عفیف است و من می توانم آن را با اعداد و ارقام نشان دهم. اما در نحوه رعایت حجاب فراز و نشیب هایی را تجربه می کنیم و در مورد نحوه استفاده از آن اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش آپارات نیوز، محمدمهدی اسماعیلی شنبه شب پنجم آذرماه مهمان برنامه «صف اول» بود. وی در این برنامه که از صبح یکشنبه دقایقی به طول انجامید به طور مستقیم به سوالات پیرامون مسائل فرهنگی و هنری کشور پاسخ داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روند تصویب قانون عفاف و حجاب گفت: مردم ایران مردمی پاکدامن هستند. در غرب، برهنگی در ذات فرهنگی آن وجود دارد. به عنوان مثال ساختار مجسمه ها در شهرهای اروپایی این موضوع را نشان می دهد، اما با نگاهی به فرهنگ و میراث تاریخی ما حتی قبل از اسلام به راحتی می توان فهمید که هویت جامعه ایرانی با موضوع عفاف مرتبط است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل اصلی انقلاب اسلامی اعتراض جامعه مذهبی به نظام فرهنگی رژیم سابق بود. امروز عفاف و حجاب در کنار شرع به یک امر قانونی تبدیل شده است و باید آن را در کشور اجرا کنیم».

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سابقه این وزارتخانه در بحث حجاب گفت: اگر به سابقه کار در این وزارتخانه نگاه کنیم، گاهی اوقات مساعد نبوده و در دوره های مختلف با ذائقه مرتبط بوده است. مدیران، اما ما سعی کردیم به وظیفه خود عمل کنیم، در حوزه مد و لباس، کتاب و نشر و سایر بخش ها وظایف روشنی داریم که تلاش کردیم به آنها عمل کنیم.»

وی افزود: کارگروه مد و لباس زیر نظر شورای فرهنگ عمومی درآمد زیرا شورای فرهنگ عمومی عملیاتی ترین اداره است. اکنون بسترهای اجرای قانون به طور کامل تکمیل شده است. از سال 1386 مدیریت عفاف از وزارت فرهنگ منتقل شد. اخیراً با ابتکار آقای رئیس جمهور، مسئولان مسئول در شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش کردند تا قانون را با توجه به شرایط فعلی به روز کنند و شاهد تغییراتی هستیم.»

اسماعیلی همچنین گفت: معتقدم اگر نهادهای فرهنگی مانند وزارت فرهنگ، اطلاعات و صدا و سیما در این حوزه پیشرو نباشند، قطعاً دچار مشکل می شویم. اگر جلو بیفتیم اصلا نیازی به پلیس نیست. وقتی نظام برنامه ریزی فرهنگی ما در سطوح مختلف اعم از مدرسه، دانشگاه، سینما و تلویزیون، معیارهای عفیفانه زندگی ایرانی-اسلامی را آن طور که باید به نمایش نمی گذارد، طبیعی است که با نسلی مواجه شویم که بخشی از آن خود را از نظام دور جدا می کند. . . اگر می خواهیم اصلاحات صورت گیرد، ادارات فرهنگی باید به وظایف خود عمل کنند».

وی با اشاره به لزوم رفع صلاحدید در صدور مجوز برای آثار فرهنگی و هنری، گفت: در مورد یک موضوع ایراد گرفته می شود اما در مورد دیگر اعتراض نمی شود، برخی از هنرمندان نیز همین گلایه را داشتند و سعی کردیم این موضوع را کمرنگ کنیم. سلیقه تا همه بدانند معیار چیست و بخواهند با همین درک یک اثر را قضاوت کنند، در دوره جدید همراه با شعارهای مختلف به قانون گرایی در حوزه فرهنگ به عنوان یک اصل مطلق توجه می کنیم. سلیقه در حوزه فرهنگی است و باید تلاش کنیم تا حد امکان ذائقه را به پارامترهای قابل بازار تبدیل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سهم فرهنگ و هنر از بودجه سال 1402 گفت: امروز جلسه مصوبات دائمی بودجه را داشتیم، الحمدلله رویکرد خوبی را می بینیم، در لایحه بودجه کل کشور دولت، شخص رئیس جمهور وارد شد و همکارانم در سازمان برنامه و بودجه همکاری کردند، همکارانم در حوزه دولت هم همکاری خوبی داشتند و جلسات زیادی برگزار شد و همه تاکید داشتند که امسال باید حوزه فرهنگ با دقت بیشتری دیده شود.

وی همچنین درباره آخرین اقدامات انجام شده در حوزه تولید کاغذ گفت: تولید کاغذ یکی از طرح هایی بود که شاید ربطی به وزارت فرهنگ نداشته باشد اما احساس کردم این موضوع از مطالبات رهبری است. روی زمین ماندیم پس ثبت نام کردیم و امسال بیش از 70 درصد کتاب های آموزش و پرورش با کاغذ داخلی تولید شد و جشن شکرگزاری کاغذ تولید داخل داشتیم در این راستا از دوستان کارخانه مازندران استعفا می دهم. ”

اسماعیلی در ادامه موضوع کاغذ افزود: بخش خصوصی مجموعه خوبی را با غیرت راه اندازی می کند و اگر دو بانک با هم کار کنند این مجموعه بی نظیر کاغذ با هدر رفت تولید می کند و اتفاقات مطلوبی می افتد. ما تمام تولیدات داخلی را انجام می دهیم و حتی امکان صادرات نیز خواهیم داشت. در روزهای آخر که بحث تخصیص ارز ترجیحی مطرح شد، دولت هم در بحث نشریات و هم در بحث کتاب نیاز به کاغذ را برطرف کرد.

وی همچنین از رشد آمار چاپ کتاب خبر داد: درباره کتاب، آمار ما نشان دهنده رشد است و از آبان ماه سال گذشته تا ابتدای آذرماه امسال بیش از 110 هزار عنوان کتاب منتشر شده است. من از این وضعیت در حوزه کتاب راضی نیستم اما دوستان کارهای خوبی را سامان می دهند. “آژانس کتابخانه ما صادقانه کار مهمی را انجام می دهد.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا