ورزشی

مکمل‌های ورزشی برای ورزشکاران؛ فایده یا ضرر؟

اگر به طور منظم ورزش می کنید یا در ورزش شرکت می کنید، آیا رژیم غذایی مناسب حاوی مایعات برای افزایش عملکرد بدنی شما مهم است، اما آیا مکمل های ورزشی می توانند عملکرد شما را نیز بهبود بخشند؟

به گزارش آپارات نیوز، مکمل ها محصولات غذایی هستند که از یک یا ترکیبی از مواد خام یا فرآوری شده شامل ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و مشتقات آنها، آنزیم ها، فیبرها، آنتی اکسیدان ها، کربوهیدرات ها، عصاره ها یا بافت های طبیعی تشکیل شده است.

مکمل ها علاوه بر تغذیه مناسب، در رفع نیاز افراد به مواد مغذی نیز نقش دارند و این فرآورده ها به اشکال خوراکی-دارویی رایج مانند قرص، کپسول، پودر، گرانول، کپسول نرم، آمپول خوراکی، محلول خوراکی یا سایر اشکال خوراکی موجود می باشند. به عنوان مثال، به عنوان قرص های غذایی ، شکلات تخته ای و لوزی ارائه می شود.

مکمل ها باید فرمول مشخص، سازگار و قابل اندازه گیری داشته باشند و هیچ ادعایی در مورد تشخیص، پیشگیری یا درمان نداشته باشند. از مکمل های ورزشی نیز می توان برای بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده کرد.

اگر به طور منظم ورزش می کنید یا در ورزش شرکت می کنید، یک رژیم غذایی مناسب با مایعات بالا برای افزایش عملکرد بدنی شما مهم است. اما مکمل‌های ورزشی می‌توانند به شما کمک کنند سخت‌تر ورزش کنید و عملکردتان را بهبود ببخشید.

فروشندگان این مکمل‌ها ممکن است ادعا کنند که محصولاتشان قدرت و استقامت را افزایش می‌دهند، دسترسی سریع‌تری به هدف دارند، تحمل ورزش‌های شدید را افزایش می‌دهند، خطر آسیب‌دیدگی در حین ورزش را کاهش می‌دهند و به بهبود آسیب‌های بعد از تمرین کمک می‌کنند. اما بد نیست بدانید که مکمل ها نمی توانند جایگزین یک رژیم غذایی سالم شوند.

بر اساس این مطلب که توسط ثریا حاتمی پور تهیه و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار آپارات نیوز قرار گرفته است؛ قبل از مصرف مکمل ها توجه به نکاتی از جمله مشورت با پزشک یا داروساز ضروری است، در صورت مصرف مکمل در کودکان با پزشک متخصص مشورت کنید.

برخلاف داروها که مطالعات دقیق تری با جمعیت شناسی بالاتر دارند، مطالعات روی ترکیبات مکمل اغلب بر روی تعداد کمی از افراد در مدت زمان کوتاهی انجام می شود و اغلب شامل جمعیت خاصی مانند کودکان، نوجوانان، زنان و سالمندان نمی شود. در انواع ورزش ها انجام نمی شود و اگر مثلاً دونده هستید، ممکن است نتایج یک مطالعه وزنه برداری برای شما صدق نکند.

آیا مکمل های ورزشی برای ورزش و عملکرد ورزشی مضر هستند؟

مانند تمام مکمل های غذایی، مکمل های ورزشی می توانند عوارض جانبی داشته باشند یا با داروهای تجویزی و بدون نسخه تداخل داشته باشند و برخی از مکمل های ورزشی ممکن است با داروها یا مکمل های دیگر مانند جینسنگ که ممکن است اثرات رقیق کنندگی خون داشته باشند تداخل داشته باشند.وارفارین را کاهش دهید.

سایمتیدین یک آنتی اسید است که می تواند دفع کافئین از بدن را به تاخیر بیندازد و در نتیجه خطر عوارض جانبی مصرف کافئین را افزایش دهد.

محصولات تقلبی

سازمان غذا و دارو هشدار می دهد که برخی از مکمل های ورزشی که به بازار عرضه می شوند ممکن است دارای برچسب یا غیرقانونی باشند و حاوی محرک های نامناسب، استروئیدها، ترکیبات هورمون مانند، مواد کنترل نشده یا داروهای تایید نشده باشند، بنابراین از این محصولات استفاده کنید. ، می تواند باعث مشکلات سلامتی و محرومیت ورزشکاران از مسابقات شود و به همین دلیل سازمان غذا و دارو داروهای خاصی را که در برخی مکمل های ورزشی وجود داشت ممنوع کرد. این ترکیبات ممنوعه شامل آندروستندیون، دی متیل آمین آمین (DMAA) و افدرا هستند که نه تنها خطرناک هستند، بلکه هیچ مدرک علمی دال بر بهبود عملکرد آنها وجود ندارد.

نکته قابل توجه دیگر این است که در بیشتر موارد فقط بزرگسالان می توانند از مکمل های ورزشی استفاده کنند و منابع معتبر علمی نشان می دهد که مکمل های ورزشی در مقایسه با ورزشکارانی که تغذیه و ورزش مناسب دریافت کرده اند، تاثیر چندانی بر عملکرد ورزشکاران نوجوان ندارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا