اقتصادی

نابودی “دومینو وار” اقتصاد با تصویب طرح صیانت در پشت درهای بسته/تجربه تلخ حضور تلگرام در ایران

در همین حال ، در 27 آگوست ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ماده 85 طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی موافقت کردند ، که به اعتقاد فعالان تجاری آنلاین ، این طرح را در کوتاه مدت با از بین رفتن حقوق کاربران در میان مدت بنگاه های کوچک و متوسط ​​پیامدهای بلند مدتی برای اقتصاد عمومی جامعه و بنگاه های بزرگ خواهند داشت. زیرا اگر گردش مالی صورت نگیرد و اقتصاد منقبض شود ، تجارت بزرگ نیز متضرر می شود و با این روند ، تخریب “دومینو مانند” رخ می دهد.

به گزارش آپارات نیوز ، روز چهارشنبه 27 اوت 1400 ، 121 نماینده مجلس شورای اسلامی با ماده 85 طرح “حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی و سازماندهی رسانه های اجتماعی” موافقت کردند و 74 نفر با آن مخالفت کردند و 9 نفر آنها را به خاطر آوردند.

بر اساس اصل 85 قانون اساسی ، طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی توسط کمیسیون تخصصی بررسی و پس از تأیید شورای نگهبان ، به صورت آزمایشی اجرا می شود.

اما فعالان این حوزه بر این باورند که با اجرای این طرح در مرحله اول ، کاربران به طور مستقیم در فضای مجازی از حقوق خود محروم می شوند و در مرحله بعدی ، مشاغل ، اگرچه صدمه مستقیم نمی بینند ، اما کسب و کار دارای وب سایت است. همچنین از خدمات خارجی استفاده می کند. این خدمات بین المللی برای این تجارت قطع شده و بنابراین مشاغل آسیب می بینند.

در حالی که اینترنت محیط کسب و کار را متحول کرده است ، مشاغل خانگی و رسمی کوچک و متوسط ​​را قادر می سازد تا مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند و به بازارهای آنها برسند ، کارشناسان تأکید می کنند که یک فرآیند “دومینو” پیرامون این قانون اعمال می شود ، کشور آسیب های جبران ناپذیری را وارد خواهد کرد. کسب و کار.

ابهامات بی شمار در یک قانون مربوط به مشاغل کشور

عادل طالبی ، استراتژیست کسب و کار آنلاین ، بازاریابی دیجیتال ، طرح بازاریابی دیجیتال و کارشناس مدیریت تجارت الکترونیک در مصاحبه با آپارات نیوز ، وی گفت: در طرح “حمایت از حقوق کاربر و خدمات اساسی اپلیکیشن فضای مجازی” کمیسیونی به نام “کمیسیون عالی تنظیم مقررات” تشکیل شد تا هر اتفاقی در این فضای اینترنتی توسط این کمیسیون رخ دهد. در واقع ، این طرح با مجموعه ای از بندهای مبهم و مبهم ، کمیسیونی با قدرت اجرایی ، حتی بالاتر از سه قوه را تشکیل داد و این کمیسیون حتی وجودی غیر قانونی پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در بندهای مختلف طرح “حفاظت” وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به عنوان مرجع اجرایی کمیسیون در نظر گرفته شده است ، افزود: از آنجا که ما در دادخواهی با دادگاه ، شاکی ، قاضی ، لایحه دفاعیه و وکیل برخورد می کنیم و از این طریق حکم صادر می شود و شما می توانید به مدت 20 روز اعتراض کنید ، اما این کمیته بدون شکایت به طور مستقیم وب سایت را فیلتر می کند. خدمت رسانی به اینکه آیا مجرم حق دفاع یا اعتراض دارد.

طالبی افزود: در این طرح ، کمیسیونی تشکیل می شود که بسیار فراتر از کمیته قضاوت عمل می کند و می تواند برای هر مکانی تصمیم گیری کند.

استراتژیست تجارت آنلاین تأکید کرد که ابهامات قانون حمایت از پاراگراف اول شروع می شود که شامل تعاریف می شود: بر اساس این قانون ، هر تصمیمی که در این کمیسیون گرفته شود م effectiveثر است. ماده اول بخش “خدمات اساسی کارآمد” این قانون نیز می گوید:

– “خدمات اساسی خارجی که متوسط ​​مصرف داده یا پهنای باند یک ماه بیش از 5 درصد از حداقل حجم مصرف پهنای باند بین المللی است.

– “برنامه های کاربردی اساسی که متوسط ​​داده های مصرف یا پهنای باند یک ماه بیش از 5 درصد از حداقل حجم پهنای باند مصرف داخلی است.

“خدمات اصلی برنامه با نصب بیش از یک درصد از جمعیت کاربران در کشور”.

اینها پیش فرضهای این طرح است ، اما در قسمت دیگر آن گفته می شود که هر تصمیمی که توسط این کمیسیون اتخاذ شود ، اجرا خواهد شد.

به گفته وی ، طبق بند 12 این قانون ، به طور رسمی اعلام شده است که این کمیسیون تصمیم می گیرد که هر سرویس چقدر پهنای باند مصرف کند.

طالبی افزود: “برای توجیه این طرح ، اعلام شده است که ما نمی خواهیم بسترها را فیلتر کنیم ، بلکه شرکت هایی مانند اینستاگرام دفاتر خود را در ایران تاسیس می کنند ، اما در ماده 17 به طور رسمی آمده است که جدا از مواد 12 ، 13 ، 14 ، 25 و 28 ، این کمیسیون پهنای باند هر سرویس را تعیین می کند و وزارت ارتباطات موظف است هر آنچه کمیسیون تصویب کند اجرا کند و خطر در اینجا مشخص است.

کارشناس ارشد مدیریت تجارت الکترونیک تأکید کرد: با اجرای این طرح ، کاربران در مرحله اول به طور مستقیم حقوق خود را در فضای مجازی سلب می کنند و در مرحله بعد ، مشاغل ، اگرچه به طور مستقیم آسیب نمی بینند ، اما یک کسب و کار برای داشتن وب سایت و استفاده از خدمات خارجی ، این خدمات بین المللی برای تجارت قطع شده و به کسب و کارها آسیب می رساند.

طالبی ادامه می دهد: “علاوه بر این ، بر اساس این قانون ،” دروازه “به ارتش واگذار می شود و ارتباطات عملاً قطع می شود و در نهایت همه دسترسی ها قطع می شود و شوکی که به جامعه وارد می شود ، کاربران خواهند بود. دور از اینترنت “همه مشاغل که از طریق اینترنت با مخاطبان و مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

وی گفت: “ما نباید فراموش كنیم كه انقلابی كه اینترنت در فضای كسب و كار ایجاد كرد این بود كه به خانواده های كوچك و متوسط ​​و مشاغل رسمی این امکان را می داد كه مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار كنند و بازار پیدا كنند.”

به گفته این فعال تجارت اینترنتی ، مشاغل بزرگ می توانند از طریق رادیو و تلویزیون ، رسانه های رسمی و روزنامه ها و بنرها و بیلبوردهای تبلیغاتی به مشتریان خود برسند و انقلاب اینترنتی این بود که صاحبان مشاغل کوچک که به ابزارهای ارتباطی دسترسی داشتند ، مجبور به برقراری ارتباط نبودند. با مخاطبان خود با ابزارهای ارزان قیمت در دسترس عموم ، و این قانون تهدیدی برای مشاغل کوچک خواهد بود.

وی یادآور شد: بر این اساس ، اجرای این طرح در کوتاه مدت باعث ایجاد حقوق کاربران می شود ، در میان مدت شرکت های کوچک و متوسط ​​از بین می روند و در بلند مدت بر اقتصاد کل تأثیر می گذارد. جامعه و در نهایت مشاغل “بزرگ ها نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت ؛ زیرا اگر گردش مالی وجود نداشته باشد و اقتصاد کوچک شود ، شرکت های بزرگ متضرر می شوند ، اما این روند” شبیه به دومینو “خواهد بود.

طالبی ادامه می دهد: “علاوه بر همه اینها ، خطر بیشتری برای ایجاد کمیسیونی وجود دارد که هیچ حسابرسی نمی کند و هیچ جایی گزارش نمی دهد ، و تنها در یکی از پاراگرافها ذکر شده است که این کمیسیون گاه به گاه به مجلس ارائه می دهد ، اما اینطور نیست. اعلام کرد چه دوره هایی

تجربیات تلخ حضور شرکت های خارجی را تکرار کنید

این استراتژیست تجارت آنلاین که تأکید می کند تعداد ابهامات این قانون بسیار زیاد است ، به تأکید قانون بر حضور شرکت های خدمات خارجی در ایران اشاره می کند و توضیح می دهد: بر اساس این قانون ، شرکت های خارجی که به ایران می آیند باید مجموعه ای از تعهدات غیرقابل ذکر در قانون را که توسط کمیسیون تعیین شده است بپذیرند ، در حالی که از این پس لازم است اعلام شود که به عنوان مثال اینستاگرام چه تعهداتی را بر عهده می گیرد. تایید کنید.

وی افزود: این تعهدات در این قانون فاش نشده و گفته می شود این تعهدات بعداً توسط کمیسیون تعیین می شود.

طالبی از ذخیره سازی اطلاعات در ایران به عنوان یکی دیگر از نکات مهم این قانون یاد می کند و می افزاید: “این اظهارات صحیح است و کشورهایی مانند آلمان ، فرانسه ، هند و روسیه نیز بر همین موضوع تاکید دارند ، اما مشکل این است که این کشورها زیرساخت دارند.” سرورهای مورد نیاز و تأیید نشده ؛ بنابراین ، داده ها در کشورهای خودشان ذخیره می شوند.

وی ادامه داد: ایران هم تحریم است و هم سرور ندارد و ما زیرساخت های لازم را در این زمینه نداریم ، چگونه انتظار داریم داده های ایرانی در داخل ذخیره شود؟ این عملاً نقض غرض است و آنها سعی کرده اند آن را با یک سری بندها توجیه کنند و یکی از خطرات این طرح توجیه عمل است ، به این معنا که یک سری بندها به مسائل دیگر آورده شده است. برای توجیه.

این کارشناس ارشد تجارت اینترنتی با بیان اینکه چنین روندی در این طرح عمدی است ، گفت: اینها خطرات این طرح هستند و باید از آنها جلوگیری شود.

وی در پاسخ به این س howال که چگونه شرایط شرکت های خارجی در ایران در شرایط تحریم انتظار می رود ، با اشاره به تجربه کشور در حضور شرکت های تلگرامی در ایران ، گفت: مطالبات این شرکت به حدی افزایش یافته است که این شرکت این ادعاها را اعلام کرده است. این نقض حقوق شهروندی است. هم اکنون نیز وقتی این شرکت ها به ایران می آیند ، این قانون چنین روندی را فراهم کرده است.

آخرین ضربه به جامعه ای به نام ایران

طالبی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح آخرین ضربه به کل جامعه وارد می شود ، گفت: پارلمانی که ما داریم یک مجلس ویژه است ، مجموعه ای از قوانین را تنظیم می کند که با وضعیت فعلی جامعه و محیط کسب و کار همخوانی ندارد و این امر جامعه را به بن بست می رساند و ما اکنون در بن بست عجیبی قرار داریم.

به گفته وی، با لازم الاجرا شدن ماده 85 طرح «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی و سازماندهی رسانه های اجتماعی» ، این قانون در صورت مغایر بودن شورای نگهبان با تصویب پشت درهای بسته و برای تأیید نهایی به شورای نگهبان ارسال می شود. من نمی دانم ، عملاً یک قانون است و تا پنج سال دوره آزمایشی اجرا می شود ، اینترنت قطع می شود ، دسترسی به اینترنت قطع می شود و آسیب های جبران ناپذیر و جبران ناپذیری به مشاغل وارد می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا