فرهنگ و هنر

نجات طومار وقفی قناتی جهانی در یزد

آپارات نیوز / یزد کارشناس حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان یزد ، از مرمت دادخواست وقف قنات های حسن آباد ، مشیر و دهنو خبر داد.

“الهه خاکباز الوندیان” به این خبر گفت: اثر مطالعه ، که بسیار اسیدی است و باعث آسیب ، از جمله شکستگی ، کمبود ، لکه ها و موارد دیگر می شود ، ابتدا مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و در مرحله تشخیص آزمایشات برای نگهداری انتخاب کنید. و عملیات تعمیر برنامه ریزی شده است.

وی افزود: در میان آثار ارزشمندی که پیشینیان از آنها به یادگار مانده ، نسخه های خطی دارای پشتوانه معنوی از جایگاه والایی برخوردار هستند.

به گفته کارشناس حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان یزد ، نقش موقوفه قنات های حسن آباد-مشیر و دهنو اهدای متشکل از هشت نسخه است ، قدیمی ترین تاریخ مطالعه متعلق به 1259 است.

به گزارش آپارات نیوز و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی یزد ، الوندیان ، و خاطرنشان کرد که متأسفانه به دلیل نامناسب بودن شرایط نگهداری و تعمیرات نامناسب (جراحات انسانی) خسارت جسمی زیادی به این نامه اهدا وارد شده است ، گفت: ، اقدامات موجود برای حفظ و بازیابی کار انجام شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا