فرهنگ و هنر

نقاشی مشهور «داوینچی» راهی امارات شد

به گزارش شفاف و به نقل از نشنال، تابلوی «یحیی» اثر «لئوناردو داوینچی» که یکی از نمونه‌های بارز نبوغ این هنرمند ایتالیایی به شمار می‌رود، به مناسبت پنجمین سالگرد افتتاحیه، به امانت گذاشته شد. موزه لوور ابوظبی.

هفته گذشته تابلوی یحیی از گالری بزرگ که چندین شاهکار دوره رنسانس از جمله سه تابلوی دیگر لئوناردو را در خود جای داده است حذف شد تا از موزه لوور پاریس به موزه لوور ابوظبی منتقل شود.

این نقاشی به مدت دو سال در موزه لوور ابوظبی به نمایش گذاشته می شود. «یحیی» از 17 آبان همزمان با سالگرد تأسیس موزه لوور ابوظبی در این موزه به نمایش عموم در می آید.

«یحیی» یکی از مهم ترین نقاشی های «داوینچی» به شمار می رود، اما اولین اثر این هنرمند نیست که در لوور ابوظبی به نمایش گذاشته می شود. تابلوی “پرتره یک زن ناشناس” معروف به “لا بل فرونیر” نیز برای مراسم افتتاحیه لوور ابوظبی در سال 2017 به این شعبه از لوور پاریس امانت داده شد که این تابلو به مدت دو سال در مجموعه موزه لوور ابوظبی باقی ماند.

در این تابلو که اخیرا به ابوظبی فرستاده شده است، یحیی بن زکریا با کت خز و موهای بلند به تصویر کشیده شده است. «یاهی» در این نقاشی همان لبخندی دارد که لبخند «مونالیزا» معروف داوینچی را تداعی می کند. اعتقاد بر این است که این اثر بین سال‌های 1513 و 1516 پس از میلاد نقاشی شده است و یکی از نمونه‌های باشکوه سبک اسفوماتو یا پاک‌کننده‌ای است که در رنسانس استفاده می‌شد، که در آن اشیا به گونه‌ای نقاشی می‌شوند که گویی در دود یا مه نشان داده شده‌اند.

لئوناردو زمانی که به دعوت شاه فرانسیس اول از فلورانس به پاریس نقل مکان کرد، این نقاشی را با خود به فرانسه آورد. وقتی داوینچی در سال 1519 درگذشت، بخش‌هایی از نقاشی ناتمام ماند، از جمله دست راست و خز بدن سوژه.

این نقاشی از پادشاه فرانسیس اول به مجموعه شاه چارلز اول انگلستان رسید و سرانجام در سال 1662 از مجموعه لویی چهاردهم گرفته شد. این نقاشی در مجموعه هنری سلطنتی فرانسه باقی ماند تا اینکه در انقلاب سل 1793 به موزه لوور پاریس منتقل شد.

دکمه بازگشت به بالا