اقتصادی

نقشه‌برداری از رودخانه هیرمند مرزی برای تحویل حقابه ایران آغاز شد

مدیرکل رودخانه مرزی و دفتر منابع آب مشترک وزارت نیرو از آغاز بررسی رودخانه هیرمند مرزی توسط کارگروه مشترک دو کشور برای تأمین آب ایران از رودخانه خبر داد و گفت: “ما امیدواریم که که نقشه نهایی ماه آینده انجام خواهد شد. “بودن.

به گزارش آپارات نیوز ، عیسی بزرگ زاده با اشاره به حضور بیش از 20 هیئت افغانستانی در ایران اظهار داشت: ‘این هیئت به مدت یک ماه در زابل حضور خواهد داشت و در این مدت تیم های فنی دو کشور در میدان حضور خواهند داشت. وارد شوید با حمایت مرزبانان ایرانی و افغانی. “

وی درباره نتایج نشست مشترک احزاب ایرانی و افغانی در سیستان و بلوچستان در مورد رودخانه هیرمند مرزی گفت: در این نشست وزارتخانه های نیرو ، امور داخلی ، امور خارجه ، فرماندهی مرز و دفاع و مقامات استانی و مقامات ایران و همتایان افغان آنها.

بزرگزاده با اشاره به رهبری هیئت ایرانی توسط وزارت نیرو و حضور معاونین کمیساریای ایران و افغانستان در این نشست اظهار داشت: جلسات دیروز به تعویق افتاد و امید است در طی ماهی که هیئت افغان در ایران ، کار نقشه برداری رودخانه در مرز هیرمند برای پایان دادن به.

وی اظهار داشت: هدف از نقشه برداری رودخانه هیرمند مرزی ، که مذاکرات آن بیش از یک سال است ادامه دارد ، ایجاد سازه هایی برای دریافت حق آبه ایران است. سازه هایی که باید با دقت طراحی و مجهز به تجهیزات دقیق شوند.

مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو تأکید کرد: این تجهیزات باید مدرن باشند تا اطمینان حاصل شود که حق آبه مطابق مفاد پیمان رودخانه هلمند 1351 به ایران تحویل داده می شود.

وی خاطرنشان کرد: پس از تهیه برنامه ها ، معاونین کمیسیونر دو کشور باید در گام بعدی این برنامه ها را تصویب و مبادله کنند. این نقشه ها نقشه های توپوگرافیکی رودخانه هیرمند است که ایران باید ساختارهای آبگیری خود را بر روی آنها طراحی و اجرا کند.

بزرگ زاده گفت: بدون تهیه این نقشه ها ، امکان طراحی سازه ها وجود ندارد. این مسئله برای ایران و همچنین افغانستان مهم است و هر دو طرف باید اطمینان حاصل کنند که آب برای آن پرداخت می شود و دریافت می شود.

وی افزود: پس از تحویل طرح ها ، طراحی و اجرای سازه هایی که بودجه مورد نیاز آنها فراهم شده ضروری است.

مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو با بیان اینکه باید کانال های بتونی دقیقی برای گرفتن آب از رودخانه طراحی شود ، افزود: “ابتدا لازم است تجهیزات اندازه گیری نصب شود تا اطمینان حاصل شود که آب در آنجا چقدر است است. تحویل ایران داده شد. “ما سعی خواهیم کرد که آن را در سال آینده به پایان برسانیم. به طوری که اجرای آن در سال آبی جاری آغاز می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا