استانها

نماینده اهواز: تراکتور به قیمت گزاف فروخته می‌شود/خوزستان را نباید سیاه نشان داد

وی با تاکید بر اینکه برگزاری این گونه نمایشگاه ها و ارائه موضوعات تخصصی در حوزه کشاورزی از خوزستان آغاز شده که کار جدید و خوبی است، افزود: خوزستان را نباید سیاه نشان داد، بلکه باید با نگاهی متفاوت به ظرفیت های این استان نگاه کرد. و چشم انداز مثبت برای جذب سرمایه گذار به حل مشکل اصلی کشور (منطقه اشتغال) در خوزستان و کشور کمک و نقش آفرینی کرد.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس تصریح کرد: بر اساس گزارش دست اندرکاران نمایشگاه، برای اولین بار ادوات و ماشین آلات کشاورزی از سایر نمایشگاه های مرتبط با کشاورزی از جمله نهاده ها، آبیاری، دام و طیور و … جدا شد. استقبال خوبی شد کسب اطلاعات و آشنایی با این ماشین ها برای افراد فعال در حوزه کشاورزی بسیار مفید است.

یوسفی با تاکید بر اینکه محصولات ارائه شده در این نمایشگاه نشان دهنده پیشرفت فناوری در کشور است، تاکید کرد: برای فرهنگ سازی حرکت کشاورزان به سمت مکانیزه شدن کشاورزی، برگزاری این نمایشگاه به سمت کشاورزی مدرن و قدم برداشتن به سمت استفاده از ماشین آلات توسط شرکت هلدز است. کشاورزان؛ تشکل های کشاورزی باید بیش از پیش ساماندهی شوند و با برگزاری نشست های تخصصی کشاورزان را به استفاده از این ماشین ها تشویق کنند.

وی بیان کرد: زمانی که تنها یک دستگاه می تواند چهار مرحله آماده سازی زمین شامل شخم و دور ریختن را انجام دهد، باید با انجام کارهای تلفیقی و همکاری تشکل های کشاورزی کشاورزان را به استفاده از این تجهیزات جدید تشویق کرد.

نماینده مردم اهواز، باو، حمیدیه و کارون در مجلس با تاکید بر اینکه باید در حوزه قانونگذاری برای حمایت از کشاورزان در سطح ملی و استان خوزستان کمک کنیم تا کشاورزان فرصت خرید تجهیزات جدید را داشته باشند. تامین مالی گفت: مهمترین مزیت خوزستان همین ظرفیت ها در حوزه کشاورزی است که از نفت، گاز، پتروشیمی، بنادر یا مرزهای صادراتی برجسته تر است. خوزستان با حجم 17.3 میلیون تن محصول کشاورزی رتبه نخست کشور و در زمینه تولید گندم نیز با تولید 1.3 میلیون تن رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

یوسفی با اشاره به اینکه خوزستان از نظر صادرات خرما رتبه اول کشور را دارد و غلات روغنی و آبزیان نیز رتبه دوم و یا سوم را دارد، خاطرنشان کرد: باید از تولید داخلی و کشاورز حمایت کنیم چرا که اکثر دولت ها از آنها حمایت نمی کنند، متاسفانه هرجا که وجود داشته است، حمایت می شود. انحصار یا شبه دولتی مانند صنعت خودرو، در نتیجه باعث آزار مردم و کاهش کیفیت محصولات تولیدی شده است.

وی افزود: در حوزه تراکتور نیز شرایط به همین منوال است که باید به مسئولان وزارت صمت و جهاد تذکر دهیم، زیرا تراکتور کالای تجاری نیست، بلکه کالای مصرفی کشاورزان است، اما در حال حاضر تحویل داده نمی شود. آنها اما با قیمت های گزاف در بازار آزاد به فروش می رسند. در صورت عدم حمایت از کشاورزی برای خرید ادوات و ماشین آلات مانند تراکتور، اعلام حمایت فقط در حد کلمه خواهد بود.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس یادآور شد: در اقتصاد و حرکت به سمت صنعتی شدن یا تولید ناخالص داخلی حوزه اقتصادی که در کشورهای دیگر تدوین شده است، اینکه استان ها بخواهند فناوری داشته باشند، درست نیست. . در همه زمینه ها؛ به عنوان مثال وقتی اولویت و ظرفیت یک استان در حوزه کشاورزی است باید به سمت مکانیزه شدن، بهره وری بیشتر، افزایش راندمان در هکتار و تولید محصول و همچنین توسعه صنایع جانبی حرکت کنیم.

یوسفی با اشاره به تنوع محصولات خرما در خوزستان، تصریح کرد: امسال به دلیل مشکلاتی از جمله انسداد مرزها عملاً در بخش زیادی از صادرات که فروش صنعتی بود با مشکل مواجه شدیم. همچنین پیش از آن برای خرید تضمینی خرما حتی وام ریالی در بودجه پیش بینی نشده بود، اما تعاون روستایی و وزارت جهاد را موظف کرده ایم که این خرید تضمینی را انجام دهند و کشاورزان دیگر متضرر نشوند.

وی ادامه داد: تعاون روستایی و وزارت جهاد به دلیل اینکه قصد داشتند خرمای تولیدی را با قیمت بسیار کم خریداری کنند و ظرف پنج ماه هزینه خرمای خریداری شده (بدون فروش حتی یک کیلوگرم) را در دو قسط به کشاورزان پرداخت کنند. برخی از نخل کاران از سال گذشته هنوز مورد تقاضای شرکت های خصوصی هستند.

نماینده مردم اهواز، باو، حمیدیه و کارون در مجلس گفت: به همراه سایر نمایندگان در جلسات کمیسیون تلفیق حضور داشتم تا از زیرساخت ها و منابع ملی در سطح ملی و استانی استفاده کنم. در دو سال گذشته بودجه توسعه و حمایت از حوزه های زیربنایی استان را از 2800 میلیارد به 5900 میلیارد در سال جاری و به 6950 میلیارد برای سال آینده افزایش داده ایم.

بخشودگی جرایم تأسیسات کشاورزی

یوسفی گفت: سال گذشته برای بخشودگی جرایم تسهیلات کشاورزی از سال 94 به بعد پیشنهاد بخشودگی این جرایم را دادیم که در کمیسیون تلفیق تصویب شد. موضوع بیمه کشاورزی را نیز با اختصاص 2 هزار میلیارد دلار وام که برای استان خوزستان (در حوزه خشکسالی و سیل) موثر است و به ویژه پیگیری برای پرداخت غرامت باقی مانده سیل 98 مطرح کردیم.

وی بیان کرد: سال گذشته مصوبه خرید تضمینی گندم چهار هزار دلار بود که با توجه به افزایش هزینه های تولید از جمله خرید کود، امسال پیگیری کردیم تا این قیمت به پنج هزار دلار افزایش یابد. سال آینده برای اولین بار در تاریخ کشور به کشاورزان به ازای هر کیلوگرم 9500 دلار دستمزد پرداخت می شود و بدین ترتیب منابع مالی کشاورزان برای حرکت به سمت مکانیزاسیون و خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی تامین می شود.

وی افزود: برای توجه به مناطق محروم از سال گذشته با پیشنهاد کمیسیون تلفیق مجلس و در تبصره 14، برای اولین بار 19 هزار میلیارد دلار وام برای مسائل زیرساختی از جمله تولید، کشاورزی، جاده ها مسائل آب و فاضلاب و همچنین کمپ محرومیت زدایی راه اندازی شد.

یوسفی گفت: برای سال آینده این رقم را احیا کرده ایم و برای پرداخت تسهیلات نیز حدود 150 میلیارد دلار علاوه بر منابع بانکی در نظر گرفته ایم تا خود استان ها با نظر شورای برنامه ریزی استان از کشاورزان حمایت کنند. از نظر امکانات».

46

دکمه بازگشت به بالا