حوادث

هشدار درباره افزایش مرگ‌های خاموش در نیمه دوم سال/ گازگرفتگی ۹۲۶ نفر در سال گذشته

سازمان پزشکی قانونی کشور نسبت به افزایش قربانیان مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در نیمه دوم سال هشدار داد و اعلام کرد که بیش از 72 درصد از مرگ و میرهای سال گذشته در نیمه دوم سال بوده است.

به گزارش آپارات نیوز ، سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: به دلیل سرمای هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم سال ، تعداد مرگ و میر ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به میزان قابل توجهی بیشتر از نیمه اول سال است. سال گذشته ، از 926 فوت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن ، 672 نفر در نیمه دوم سال و 254 نفر در نیمه اول جان خود را از دست دادند و بیشترین تعداد تلفات ناشی از نیش سال گذشته 169 فوت در ژانویه بوده است.

کاهش تصادفات در پنج ماهه امسال

بر اساس این گزارش ، تعداد تصادفات گاز در پنج ماهه نخست امسال 30.2 درصد کاهش یافته است ، از 235 فوت در مدت مشابه سال گذشته به 164 فوت ، شامل 118 مرد و 46 زن در پنج ماهه نخست امسال. به در این مدت استانهای تهران با 33 ، آذربایجان شرقی با 15 و خراسان رضوی با 14 کشته بیشترین تعداد تصادفات گاز را داشته اند.

هشدار پزشکی قانونی

براساس آمارهای موجود ، سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن تأکید بر هشدار در مورد افزایش تلفات ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در نیمه دوم سال ، بر رعایت نکات ایمنی هنگام نصب و استفاده از بخاری در پاییز و زمستان تأکید می کند و به هموطنان توصیه می کند. پاییز و زمستان هنگام استفاده از بخاری ها ، که عمدتا به سیستم گاز شهری متصل هستند ، بسیار مراقب باشید. همه شهروندان ضمن استفاده بهینه از بخاری ها ، باید به توصیه های ایمنی در خصوص ایمنی و استفاده صحیح از بخاری ها و مسیر خروجی گاز از دودکش این وسایل توجه کنند.

مونوکسید کربن گازی بی رنگ و بی بو است. منبع اصلی این گاز احتراق ناقص نفت و گاز است ، اما می تواند عمدتاً با احتراق هر نوع سوخت ، به ویژه در محیط های بسته و بدون اکسیژن تولید شود. استفاده از آبگرمکن یا بخاری های کارکرده ، چه با نقص فنی و چه بدون دودکش یا با دودکش بدون عملکرد مناسب در خانه ، شایع ترین علل مسمومیت هستند. از آنجا که تمایل این گاز به ترکیب با هموگلوبین در خون 250 برابر اکسیژن است ، درصد هوای اتاق افزایش می یابد و به سرعت باعث مسمومیت و اکسیژن به بافتهای مختلف بدن از جمله مغز و … قلب. به دلیل بی رنگ بودن و بی بو بودن این گاز ، تا زمانی که علائم مسمومیت شدید بروز نکند ، ممکن است به وجود آن در محیط توجه شود.

علائم مسمومیت حاد با گاز شامل سردرد ، سرگیجه ، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکم و به دنبال آن بیهوشی ، تشنج و کما است. تشدید بیماری ممکن است علامتی هشداردهنده در بیماران مبتلا به بیماری قلبی باشد.

سایر علائم مسمومیت شامل سفتی عضلات ، افزایش تنفس ، کاهش فشار خون و گاهی اوقات تنگی مردمک است. لازم به ذکر است که اگر فردی به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ، ممکن است دچار نقص های عصبی و روانی پیشرفته ای مانند فلج یا اختلال در قدرت مغز شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

چگونه می توان از مسمومیت با این گاز جلوگیری کرد؟

1. به خاطر داشته باشید که هر وسیله گرمایشی قابل احتراق که به طریقی با سوخت های فسیلی (نفت ، گاز ، زغال سنگ) کار می کند ، احتمالاً می تواند مونوکسید کربن تولید کند.

2. از بخاری های فرسوده و فرسوده بدون دودکش یا با دودکش های نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید.

3. توجه داشته باشید که استفاده از بخاری های بدون سوخت به هیچ وجه مانع تولید گاز مونوکسید کربن نمی شود.

4- هرگز در فضایی محدود که تهویه مناسب ندارد (مانند اتاقها ، گاراژها و غیره) آتش روشن نکنید.

5- هرگز گاراژ ماشین را داخل آن رها نکنید.

۶- قبل از راه اندازی بخاری ها از سالم بودن دودکش ساختمان و عاری از ترک خوردگی و نشتی اطمینان حاصل کنید و لوله بخاری و آبگرمکن را به درستی به دودکش دیواری وصل کنید.

7. کلیه دودکش ها باید دارای شیشه جلو مناسب باشند.

8. از سلامت دستگاه و سیستم اگزوز در محیط های کاری و خانه هایی که از اجاق گاز و مشعل استفاده می شود اطمینان حاصل کنید.

9. هر دستگاه گاز باید دارای یک دودکش مستقل باشد که به بیرون منتهی می شود و بنابراین استفاده از بخاری های دیواری در فضاهای بسته یا مکانهای بدون جریان هوا مجاز است.

10. شیب لوله های افقی داخل واحدها باید مثبت و رو به بالا و ارتفاع عمودی لوله در خارج حداقل سه برابر طول افقی باشد.

۱۱ توجه به گرمای دودکش پس از روشن کردن بخاری ، از خروج گاز جلوگیری می کند. اگر دودکش بخاری شما سرد است ، دلیل آن این است که هنگام احتراق نقص ، محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش خارج نمی شوند ، لازم است در یا پنجره را به طور موقت باز کنید تا تهویه در منطقه ایجاد شود.

۱۲۲ هنگام نصب تهویه مناسب آشپزخانه و حمام و روشن کردن شعله اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخلی ، از نصب آبگرمکن در حمام خودداری کنید.

13. هنگام گرم کردن فضای خانه با رادیاتور و سیستم گرمایش مرکزی ، درها و پنجره ها برای جلوگیری از اتلاف حرارت بسته و بسته می شوند ، اما اگر از بخاری های گازی برای گرم کردن محیط استفاده می کنید ، باید مقداری تهویه از طریق در ایجاد کنید. یا پنجره ای در فضا و از آب بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.

۱۴ در صورت بروز علائم سردرد ، سرگیجه و حالت تهوع در مکانی که احتمال مسمومیت در آن وجود دارد ، باید فوراً آنجا را ترک کرده و در خارج از منزل به دنبال سرپناه باشید و با پزشک مشورت کنید.

15- در صورت تداوم علائم فوق چند روز متوالی ، احتمال مسمومیت خفیف با این گاز وجود دارد؛ در این مورد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

16. رانندگان وسایل نقلیه سنگین برای استراحت و خواب جداگانه از روشن کردن گاز پیک نیک در اتاق خودرو خودداری کنند.

در صورت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چه باید کرد؟

در صورت آسیب دیدگی ، فوراً تخلیه کرده و بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. به علائم ضروری قربانی توجه کنید و مطمئن شوید که مجاری تنفسی قربانی باز است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا