اقتصادی

هشدار فعالان صنعت فولاد نسبت محدودیت‌های اعمالی برق

در پی محدودیت مصرف برق در صنایعی که واحدهای تولیدی فولاد و سیمان در صدر فهرست این صنایع قرار دارند، برخی واحدهای بزرگ تولیدی فولاد نسبت به کاهش شدید تولید به دلیل حجم محدودیت های اعمال شده هشدار داده اند.

به گزارش آپارات نیوز، با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و قطعی برق، واحدهای سیمانی و فولادی جزو اولین واحدهایی خواهند بود که طبق سال های گذشته دچار قطعی برق و کاهش مصرف می شوند. این محدودیت ها به منظور تامین برق و برق پایدار از 6 خرداد آغاز و تا 15 شهریورماه با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بر اساس مصوبه هیات وزیران اعمال خواهد شد.

جدول مصرف واحدهای فولادی به آنها ابلاغ شد که با توجه به تفکیک ماه ها و هفته های هر ماه متغیر است.

شرکت های برق هشدار داده اند که بر اساس مصوبه کاهش مصرف برق صنعتی، در صورت عدم رعایت سهمیه های ابلاغی از سوی مشترکان، علاوه بر افزایش قیمت برق تا دو برابر تعرفه موجود، برای مصرف برق بیش از سهمیه، واحد قطع خواهد شد.

فولاد خراسان در این خصوص اعلام کرد: با توجه به لزوم مدیریت و کاهش بار صنایع در پیک تابستان 1401 و محدودیت سقف مصرف و تامین برق مشترکان، با توجه به مقدار و حد مصرف منطقه خراسان. شرکت برق توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران در حال حاضر مقرر شده است که در مردادماه امسال به مدت یک ماه تعطیلات تابستانی داشته باشیم و مصرف خود را حداکثر به 30 مگاوات محدود کنیم و در سایر اوقات از ابتدای سال جاری ژوئن تا پایان شهریور مصرف خود را به 50 درصد کاهش دهیم. داده ها و محدود به حداکثر 120 مگاوات.

فولاد خراسان پس از اعمال محدودیت ها نسبت به مصرف برق هشدار داد: با اعمال محدودیت های مذکور، تولید حوزه تولید فولاد در مردادماه به طور کامل متوقف می شود و تولید فولاد در خرداد، تیر و شهریور امسال 50 درصد کاهش می یابد. . در صورت اعمال این محدودیت، انتظار می‌رود میزان تولید و فروش بلوک‌های پیش‌بینی‌شده برای دوره چهار ماهه مذکور به ترتیب حدود 60 و 30 درصد کاهش یابد. همچنین با در نظر گرفتن قابلیت فروش گرانول و آهن اسفنجی، پیش بینی می شود اعمال محدودیت مذکور تاثیر بسزایی در تولید منطقه گندله سازی، احیای مستقیم و واحد نقش نداشته باشد.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در نامه ای به رئیس اداره نظارت بر انتشارات گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس با اشاره به اعمال محدودیت های مصرف برق در مدت مذکور، پیش بینی کرد: 440 هزار تن فولاد تولید شود. بلوک با ارزش فروش 65 میلیون و 537 هزار و 898 ریال.

در پی اعلام محدودیت برق برای فولادسازان، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران روز گذشته (17 خرداد) به این موضوع اعتراض کرد و ضمن تاکید صریح بر اعمال خاموشی در تمامی صنایع و با برنامه ای کارشناسی شده، طی نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد. صنعت، معدن و تجارت، خواستار اصلاح محدودیت های تامین برق کارخانه های فولاد بود.

همچنین قابل ذکر است که برای واحدهای سیمانی کاهش 50 درصدی مصرف واحدهای سیمانی در سال گذشته اعلام و اعمال شد. در نتیجه واحدهای سیمانی مجاز به مصرف 50 درصدی تقاضای سال گذشته برای تابستان امسال هستند.

در همین راستا شرکت های سیمانی نیز نسبت به کاهش این میزان مصرف برق ابراز نگرانی کرده و معتقدند این موضوع باعث می شود کارخانه های سیمان نتوانند به تولید خود ادامه دهند. تولید کلینکر که برای کار کوره نیاز به برق دارد متوقف می شود و بنابراین در صورت تامین نشدن برق مورد نیاز برای ساخت کلینکر، قطعا تولید خواهد شد. متوقف کردن خواهد بود.

شرکت‌های سیمان اعلام کرده‌اند که می‌توانند تا 30 درصد کاهش مصرف برق را برای تضمین تامین پایدار برق داشته باشند، اما بیش از 30 درصد مطمئناً تولید را با مشکل مواجه می‌کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا