فرهنگ و هنر

هنرهای تجسمی مجازی نفس می‌کشد

حدود سه ماه از برگزاری نمایشگاه شخصی گالری ها می گذرد و هنوز تعداد قابل توجهی از این مکان های فرهنگی و هنری درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز نکرده اند. این اتفاق در حالی رخ داد که نمایشگاه‌های آنلاین برخی از گالری‌های شیرین، اعتماد، طراحان آزاد و… برگزار می‌شد، به نظر می‌رسد این روزها جریان هنرهای تجسمی به صورت مجازی نفس می‌کشد.

به گزارش آپارات نیوز، اقتصاد هنرهای تجسمی در ایران، اقتصاد نوزایی است که نبض آن در دست گالری‌داران، حراج‌ها و موزه‌های داخلی و خارجی است. این در حالی است که گالری ها هر ماه با ارائه نمایشگاه های انفرادی و گروهی از هنرمندان مختلف به عنوان یکی از اقشار تاثیرگذار در جریان این اقتصاد حضور دارند. ناآرامی های کشور باعث شده تا برخی از مدیران این اماکن فرهنگی و هنری اعلام کنند تا زمانی که شرایط مناسب فراهم نشود نمایشگاهی برگزار نمی کنند. امروز سه ماه از این اطلاعیه ها می گذرد و هنوز اکثر گالری های تهران به صورت حضوری نمایشگاهی برگزار نکرده اند، اما مدیران این مراکز برای اینکه جلوی جریان اقتصاد هنر گرفته نشود، نمایشگاه های مجازی را در سایت خود دارند.

در ادامه این گزارش نگاهی خواهیم داشت به نمایشگاه های مجازی که این روزها در برخی از گالری ها برگزار می شود.

گالری طراحان آزاد

گالری طراحان آزاد اخیرا نمایشگاهی گروهی با عنوان «در گیمه» به نمایش گذاشته است که برای بازدید از آن باید به سایت گالری مراجعه کنید. سعید اسکندرفر، احمدرضا احمدی، معصومه مظفری، آزاده مدنی و… از جمله هنرمندان این نمایشگاه هستند.

در بیانیه این نمایشگاه گروهی آمده است: «در کشمکش بین میل به زندگی که به نظر طبیعت انسان است و عشق به زندگی که اکنون جدایی و انزوا را می طلبد، گاه فرصتی پیش می آید که به خود نگاه کنی و دیگران اکنون که هر یک از ما در قایق خود تنها هستیم و تسلیم حرکت دورانی زندگی شده ایم که امیدی به تغییر آن نیست، وقت آن است که نگاهی دوباره به آنچه داریم بیندازیم. بخشی از دارایی خود (طراحان آزاد) ) دوستی با هنرمندانی است که هر چند سال یکبار آثار خود را در قالب نمایشگاه انفرادی ارائه کرده اند و در این رویداد تصمیم گرفتیم هر هفته نور جدیدی را بر روی یکی از آنها بتابانیم و از هر کدام خواستیم سه اثر آخر خود را به گیومه ارسال کنند. (گیمه نامی است که برای این پروژه انتخاب شده است) چه بخواهید چه نخواهید این مجموعه حداقل یک ویژگی مشترک خواهد داشت و آن تاریخ خلق اثر است.همه آنها e در جریان بحران انسانی که پس از همه‌گیری پدیدار شد شکل گرفت و بی‌تردید حاوی احساسات و واکنش‌های هنری در چنین لحظاتی است. امیدواریم پروژه استنادی تنها به انتشار سه اثر از این هنرمند محدود نشود. اما می تواند گفتگوهای چند جانبه را نیز تحریک کند.

گالری دوست داشتنی

گالری شیرین همچنین میزبان نمایشگاه مجازی آثار سینا رضایی است که در محوطه این مکان فرهنگی هنری به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه تعدادی از نقاشی های این هنرمند در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

هنرهای تجسمی مجازی نفس می کشند

گالری هنر

سایت گالری آرتیبیشیون نشان می دهد که اگرچه این مکان فرهنگی هنری نمایشگاهی را به صورت مجازی و حضوری برگزار نکرده است، اما همچنان فروش آنلاین خود را حفظ کرده است.

گالری او

گالری او یکی از گالری هایی به شمار می رود که با پایان دادن به نمایشگاه های حضوری به نمایش مجازی آثار هنرمندان پرداخت. در همین راستا دو نمایشگاه مجازی به نمایش آثار هنرمندان در سایت این مکان فرهنگی هنری اختصاص دارد. «روزهای پیش رو» و «الف یا من» نام این نمایشگاه هاست که به ترتیب آثاری از آرمین ابراهیمی و مهرعلی رزاق منش را به نمایش گذاشته اند.

گالری اعتماد

گالری اعتماد همچنین در روزهای تعطیلی گالری های تهران نمایشگاهی از آثار یک هنرمند آلمانی به نام فوجه آصافجه را به نمایش گذاشت. این نمایشگاه با عنوان «خاطره را در آغوش بگیر» معرفی شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا