فرهنگ و هنر

هوشنگ مرادی کرمانی باز هم نامزد آسترید لیندگرن شد

پژوهشکده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان هوشنگ مرادی کرمانی را برای چهارمین بار به عنوان نامزد دریافت جایزه جهانی آسترید لیندگرن ۲۰۲۲ معرفی کرد.

به گزارش آپارات نیوز، پژوهشکده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان با اعلام این خبر گفت: این مؤسسه بار دیگر هوشنگ مرادی کرمانی را نامزد دریافت این جایزه برای سال 2022 کرده است، زیرا خود را یکی از خالقانی می داند که مطالعه را در جامعه ما ارزشمند کرده است. مرادی کرمانی با خلق آثاری که در آن کودکان فرودست و فرودست، از قالیباف گرفته تا کودکان روستایی، نقش ویژه ای در آن ایفا می کنند، سعی کرد صدایی باشد برای انعکاس رنج و نیاز آنان. این صدا کتابخوانی را در جامعه ما گسترش داده است.به گزارش پژوهشکده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، مرادی کرمانی و داستان هایش شایسته ترین نمایندگان برای حضور در این رویداد فرهنگی هستند چرا که آثار او حاوی مولفه های اساسی برای رشد کتابخوانی است. . دارد. استقامت و تأکید بر ارزش‌های انسانی، لذت و تأثیرگذاری گسترده بر کودکان و نوجوانان، ترجمه‌پذیری و تأثیرپذیری در میان سایر فرهنگ‌ها و بالاتر از همه ارزش بنیادین انسانی که کارکرد ادبیات والا دارد، ادبیاتی که برای تهذیب روح انسان آفریده شده و انسان را به هم نزدیک می‌کند. به خیرخواهی شیطان پرستی

این جایزه که در سال 2002 توسط وزارت فرهنگ سوئد به یاد یکی از نویسندگان برجسته جهان به نام آسترید لیندگرن تأسیس شد، بر حق کودکان برای داشتن ادبیات غنی و ارزشمند خود تأکید می کند. از این منظر، ادبیات ناب کودک، ادبیاتی است که کودک با خوشحالی در آن قدم می زند، افکارش برانگیخته می شود و تخیلش به پرواز در می آید.

زندگی آسترید لیندگرن به عنوان یک دختر و یک زن و بعدها به عنوان یکی از برجسته ترین نویسندگان جهان همیشه برای کسانی است که با تلاش های فردی خود را در مرکز توجه قرار می دهند، نه تنها خودشان، بلکه همجنس گرایان و همجنس گرایانشان. همه کسانی که دیده شوند از دیده شدن محرومند. آسترید لیندگرن که زندگی چالش برانگیزی داشت و دو جنگ ویرانگر جنگ جهانی اول و دوم را تجربه کرد و در طول جنگ جهانی دوم از آنچه انسان را به این درجه از خودباختگی رساند در شگفت و عذاب بود، راز رهایی از دست او را می دانست. این وضعیت آگاهی است. آگاهی نیز تنها از طریق خواندن و ترویج خواندن اتفاق می افتد. او در جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن در سال 1958 گفت: “هر رویداد بزرگی که در این دنیا رخ می دهد ابتدا در تخیل فرد شکل می گیرد.” کودکان در حین خواندن معجزه می کنند. شخصیت ها اکنون از همه مرزها و زبان ها فراتر رفته اند.

جایزه آلما یا جایزه یادبود آسترید لیندگرن در واقع جایزه ای برای حفظ و بزرگداشت کتابخوانی است. در دنیایی که از هر طرف در معرض تهدید است بخوانید. تهدید گرمایش جهانی و وجود حیات بر روی زمین به خطر جنگ و دیکتاتوری ها که ملت ها را از درون خالی می کند. تهدیدی برای کشورهای ثروتمندی که خود را دموکراسی می نامند اما پوست بسیاری از نقاط جهان از جمله آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین را کنده اند. تهدید ابرقدرت‌های نوظهور مانند چین، ناشی از دنیای مصرف‌شده و طراحی‌شده نظام‌های اجتماعی و اقتصادی غربی، به سایر تهدیدات کوچک و بزرگ. در دنیایی که محدودیت‌های تخریب و خشونت به طور فزاینده‌ای قابل مشاهده است، مطالعه توسط همه این نیروهای فاسد تهدید می‌شود. آخرین نمونه، محرومیت کودکان افغان به ویژه دختران است که از خواندن تا سواد و خواندن ادبیات محروم بوده اند. در دنیایی که کشوری با تمدن کهن توسط گروه طالبان سر تاریک فتح می شود، باید نگران مطالعه بود. در چنین دنیایی، دفاع از خود مبارزه با نیروهای شیطانی است. بنابراین، اهمیت این جایزه در مقدار زیادی نیست که به شخص یا مؤسسه ای که برای ادبیات و هنر کودک و ترویج کتابخوانی در هر کجا و هر زمان عالی باشد، داده می شود. برندگان این جایزه به ارزش 5 میلیون کرون در ماه آوریل هر سال اعلام خواهند شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا