اقتصادی

واکاوی صادرات نفت روسیه پس از جنگ اوکراین

صادرات نفت روسیه پس از جنگ اوکراین را تحلیل کنید

روسیه با صادراتی حدود 48 میلیارد دلار معادل نیمی از کل درآمد صادرات انرژی خود، تنها از طریق صادرات نفت به دست می آید.

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری آپارات نیوز، پیش از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، ایران با حدود 4000 تحریم هدفمند در صدر فهرست تحریم ها قرار داشت اما پس از جنگ اوکراین روسیه با بیش از 5500 تحریم در صدر فهرست قرار گرفت.

با وجود این تحریم ها، اتحادیه اروپا نتوانست خطوط کشتیرانی یونان را که نفت روسیه را در سراسر جهان حمل می کند، تایید کند و اکنون 60 درصد صادرات نفت دریایی روسیه توسط کشتی های یونانی انجام می شود.

2

کاهش 12 درصدی صادرات روسیه از آغاز جنگ

با با شروع جنگ و تحریم ها علیه روسیه، صادرات نفت این کشور 12 درصد کاهش یافت، به طوری که در ژوئن 2020 با شیوع همه گیری کرونا در روسیه، صادرات روسیه 20 درصد کاهش یافت.

اما روس ها با تدابیر خاص خود و مقابله با تحریم ها توانستند شرایط جدیدی را ایجاد کنند آنها در ماه ژوئن صادرات نفت خود به آسیا را 54 درصد افزایش دادند و دلیل این افزایش صادرات، تخفیف 24 درصدی روسیه برای هر بشکه نفت بود.

3

پس از گذشت 100 روز از آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین، روس ها حدود 48 میلیارد دلار، معادل نیمی از کل درآمد صادرات انرژی خود، تنها از طریق صادرات نفت به دست آورده اند.

شایان ذکر است که روسیه قبل از جنگ 3 دلار به ازای هر 26.8 متر مکعب گاز برای تحویل گاز به چین از طریق خط لوله Power of Siberia دریافت می کرد، در حالی که هزینه تخمینی تحویل به اروپا برای همین مقدار 10 تا 25 دلار بود.

4

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه رای موافق و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا