اقتصادی

وعده احیای توافق و فاز انتظاری بازارها

الگوی معاملات در هفته گذشته نشان داد که دلار آمادگی کاهش قیمت تا سقف پیش بینی شده 26 هزار تومانی را ندارد و در محدوده قیمتی 27 هزار تومان قرار گرفت. اخبار سیاسی از تعویق مذاکرات هسته ای و عدم پذیرش شروط ایران برای لغو تحریم ها از سوی کنگره آمریکا یکی از دلایل این بلاتکلیفی در این بازار بود. با چنین نگاهی، چشم‌انداز توافق برای برخی از معامله‌گران دور از ذهن‌تر از گذشته است و بنابراین می‌توان انتظار داشت بازار تا زمان مشخص شدن موضوع توافق، تمایلی به ادامه کاهش قیمت‌ها نداشته باشد. از سوی دیگر، اعلام سیاست رئیس جدید بانک مرکزی مبنی بر تقویت عرضه ارز و تخصیص ارز در راستای اولویت های کشور، نشانه عدم ورود بازار به فاز افزایشی است. مجموعه این عوامل فضای احتیاط را دوباره در بازار ارز برقرار کرده است. سکه نیز در هفته گذشته نوسانات شدیدی داشت و هفته را با 11 میلیون و 800 هزار تومان آغاز کرد. بخشی از افزایش قیمت سکه ناشی از رشد قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی بود، اما روز دوشنبه با افت 130 هزار تومانی و افزایش روز سه شنبه، در نهایت هفته را با قیمت 11 میلیون و 730 هزار تومان به پایان رساند.

بورس اگرچه در شهریورماه در بازار رو به رشد و بهبود داشت، اما از ابتدای سال به دلیل متغیرهای تاثیرگذار و اخبار سیاسی داخلی و خارجی غیرقابل پیش بینی و شکننده بوده است. شاخص کل بورس در هفته گذشته با رشد 2.8 درصدی به بالای 1.4 میلیون واحد بازگشت و تا روز سه شنبه روند نسبتاً ثابتی داشت، اما در آخر هفته 13100 واحد کاهش یافت. افزایش ارزش جهانی کالاها در هفته گذشته تاثیر مثبتی بر شاخص کل داشت. اگرچه به نظر می رسد بورس زین حساسیت خود را نسبت به قیمت جهانی کالاها از دست داده و به دنبال قیمت دلار است، اما عدم رسیدن دلار به مرز 27 هزار و 500 تومان نیز بر احتیاط معامله گران افزوده است. . آنچه مشخص است این است که معامله گران بورس انتظارات زیادی برای احیای برجام دارند که باعث افزایش خرید در بازار شده است. اکثر تحلیلگران معتقدند که بازار سهام به زمان بیشتری برای رشد نیاز دارد و در کوتاه مدت بازار روند متعادلی نخواهد داشت.

قیمت نفت پس از کاهش 431 هزار بشکه ای ذخایر نفت خام و کالایی آمریکا افزایش یافت و به 85.72 دلار برنت در هر بشکه و اوپک به 84.20 دلار در هر بشکه رسید. از آنجایی که کمبود زغال سنگ و بنزین در چین قیمت گاز را در سراسر جهان در هفته های اخیر افزایش داده است، انتظار می رود تولیدکنندگان انرژی به نفت برای برق روی آورند. آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی نفت را به 500 هزار بشکه در روز افزایش داد.

در هفته های اخیر، بیت کوین که نتوانست از سطح مقاومت 58000 دلار عبور کند، اخیراً از مرز 60000 دلار عبور کرد و به کانال 64000 دلار رسید و فدرال رزرو مجوز ایجاد یک صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین را صادر کرد. این رشد سرمایه گذاران را بر آن داشته تا قیمت این ارز دیجیتال را تا 80000 دلار افزایش دهند، اگرچه سیاست های کشورهای جهان به ویژه چین ممکن است مسیر متفاوتی را در برخورد با این ارز دیجیتال در پیش بگیرد.

فلز زرد هفته گذشته روند صعودی خود را آغاز کرد و توانست به کانال 1793 دلار برسد. با توجه به نگرانی‌ها در مورد افزایش فشارهای تورمی، اکثر تحلیلگران امیدوارند که طلای ما در سطح جهانی به رشد خود ادامه دهد و انتظار می‌رود این فلز گرانبها در هفته آینده از مرز 1800 دلار عبور کند. با این حال، شاخص دلار روند نسبتاً ثابتی را نشان داده است. اشتغال محقق نشده در ایالات متحده و نگرانی در مورد سیاست انقباضی فدرال رزرو باعث شد شاخص دلار در 93 واحد باقی بماند.

بازار فلزات اساسی هفته گذشته وارد فاز اصلاحی شد. سرب و نیکل هر کدام به ترتیب 5.57 و 2.64 درصد رشد کردند. در حالی که آلومینیوم به شدت 8.23 ​​درصد کاهش یافت، نگرانی ها در مورد بحران انرژی و افزایش تورم جهانی و همچنین ادامه افزایش قیمت نفت، نگرانی ها در مورد بهبود تقاضا برای کالاها را کاهش داد و این تأثیر داشت. این برای قیمت برخی فلزات مثبت بود.

* رئیس اتاق بازرگانی شیراز

223227

دکمه بازگشت به بالا