فرهنگ و هنر

وعدۀ جایزۀ «قلم زرین» به برگزیدگان

رئیس انجمن قلم ایران در اختتامیه بیستمین دوره جایزه قلم طلایی گفت: قرار نیست این جایزه در این مرحله به پایان برسد. جلسات نقد آثار برگزیده جایزه برگزار می شود.

به گزارش آپارات نیوز، مراسم پایانی این دوره از جایزه، شامگاه چهاردهم تیرماه مصادف با روز قلم در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی با حضور یاسر احمدوند معاون فرهنگی اداره کل برگزار شد. وزارت فرهنگ و رهبری، مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور و جمعی از اهالی. فرهنگ و ادب توسط انجمن قلم ایران برگزار می شود.

در ابتدای این برنامه، محسن پرویز، رئیس انجمن قلم ایران وی با اشاره به اینکه مراسم پایانی این جایزه در سال های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشده است، گفت: در سال های گذشته بارها از سوی داوران جشنواره درخواست شده است که آثار برگزیده در دو حوزه شعر و شاعری و شعر و شاعری در سال های گذشته از سوی داوران جشنواره درخواست شود. داستانی برای کودکان و نوجوانان و چندین سال از ساخت آن می گذرد.

وی در ادامه به تشریح روند برگزاری این جایزه گفت: برگزاری مناسب جشنواره هایی مانند «قلم زارعین» نیازمند مساعدت و حمایت دولت و نهادهای مردمی از جمله آمار صحیح کتاب های منتشر شده و دسترسی به آن است. . که اگر مهیا نشود ضیافت به هم می خورد.

پرویز در ادامه گفت: امسال در حال تصمیم گیری است و امیدواریم محقق شود که جلسات نقد و بررسی آثار برگزیده را در تلویزیون داشته باشیم و روند جشنواره به این مرحله ختم نشود. متأسفانه جشنواره ها معمولاً با یک مراسم اختتامیه به پایان می رسند یا وقتی شخصیتی ظاهر می شود، سخنرانی آنها منعکس می شود. اما به آثار منتخب چندان توجهی نداریم; در حالی که جشنواره برای این آثار است.

رئیس انجمن قلم ایران در پایان سخنان خود از برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار برگزیده جایزه «قلم زرین» ابراز امیدواری کرد.

در ادامه این مراسم محمدرضا سرشار، داستان نویس و از اعضای انجمن قلم ایران وی با ارائه تاریخچه ای از تاسیس و فعالیت های این انجمن گفت: انجمن قلم تنها تشکل رسمی نویسندگان پس از بیست و سومین سالگرد تاسیس آن است.

وی همچنین با بیان اینکه پیشنهاد تشکیل روز ملی قلم نیز از سوی انجمن قلم ارائه شده است، گفت: در سال 1380 به رئیس جمهور پیشنهاد دادیم که در این مقطع که ایران در راس سازمان کنفرانس اسلامی است، از این امر استفاده کند. فرصت و تعیین روز جهانی با عنوان روز جهانی قلم در جهان اسلام. این روز باید یک مناسبت مذهبی داشته باشد و ما پیشنهاد کردیم که بهترین مناسبت مبعث است که در آن زمان آیات اول قرآن نازل شد و همه مسلمانان در آن اشتراک داشتند. و در این روز مراسم تکریم قلم و کتابت و اهل قلم برگزار شود و کشور میزبان که در آن زمان ایران بود در هر دوره مراسم اصلی روز قلم را برگزار و انتخاب کند. نویسندگان و پژوهشگران جهان اسلام باید در این مراسم گرد هم آیند. به هر دلیلی که تا امروز از آن اطلاعی نداریم و امیدواریم در قید حیات از آن ها سوال شود، به این قسمت از پیشنهاد ما توجهی نکرده اند.

سرشار در ادامه گفت: ما آنقدر از ایشان سپاسگزاریم که این روز ذکر شده است. معلوم نیست اگر این کار انجام نمی شد بعدا انجام می شد یا نه.

این داستان نویس سپس به مناسبت 23 تیر اشاره کرد و توضیح داد: در دوره هوشنگ، پادشاه پیشدادی نویسندگان را جمع می کرد و از آنان تجلیل می کرد. یا در روایتی دیگر آمده است که 14 جولای روز عطارد است و تیر مؤلف ستارگان است. جنبه اسطوره ای دارد; یعنی اگر عده ای ناراحت هستند که چرا جمهوری اسلامی چنین روزی را انتخاب کرد، پس ما هم نمی خواهیم، ​​بدانید برای شماست و مطمئن باشید.

محمدرضا سرشار در پایان سخنان خود با بیان اینکه انجمن قلم همواره با افتخار استقلال خود را حفظ کرده است، به تشریح جزئیاتی از فعالیت های این انجمن از جمله انتشار 19 شماره ماهنامه تخصصی «اکالم نقد» پرداخت. و از انتشار آن توسط رئیس سابق سازمان کتابخانه های عمومی کشور (رئیس فعلی کتابخانه ملی ایران) جلوگیری می کند.

وعده از

یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش همچنین وی ضمن حضور در این مراسم ضمن تبریک روز قلم گفت: پربرکت ترین مجالس در معارف دینی قطعاً آن مجالس پیرامون موضوع علم است.

وی در ادامه با بیان اینکه عزت علم و دانش از اولویت ها و اصول عمیق و اصیل تمدن اسلامی است، در ادامه دو نکته را بیان کرد و گفت: مورد اول مربوط به شرایط اجتماعی امروز ماست. هویت یک قوم به زبان بستگی دارد و اگر وضعیت جامعه ای به هم بخورد ناشی از اختلال در وضعیت گفتار و زبان است. منظور از حفاظت از زبان فقط توجه به این نیست که هیچ کلمه ای از یک زبان خارجی به زبان ما نفوذ نمی کند، همانطور که در تلویزیون نشان می دهد. این خوب است، اما حداقل برای نگاه کردن.

احمدوند افزود: «غریبی را زنده کردم تا فارسی به من بدهد»، منظور او واژه های فارسی نیست. یعنی زبان فارسی را با حکمت و حماسه زنده کردم. زبان ما ریشه در بنیاد و تفکر شیعی دارد. آنچه می تواند موجب پشیمانی شود، عدم پرداختن به موضوع زبان و قطع ارتباط با تاریخ و سنت است.

وی در سخنان خود ابراز امیدواری کرد با تلاش جمعی به موضوع زبان توجه بیشتری شود.

همچنین معاون فرهنگی ارشاد با اشاره به جایگاه انجمن قلم در شرایط کنونی گفت: از این انجمن می خواهد که به برنامه های آینده برای رشد و ارتقای خود توجه کند. با این وجود، انجمن های ادبی در شهرستان ها و شهرستان ها یکی از مهم ترین گردهمایی هایی است که جوانان به آن علاقه مند هستند. توجه به ادبیات و آفرینش ادبی و هنری هنوز در جوانی ما وجود دارد. حیف که انجمن قلم دیگر از سرمایه ای که دارد استفاده نمی کند.

پس از این، پدرام پاک آیین یکی دیگر از اعضای انجمن قلم وی در سخنانی گفت: آنچه در شبکه های اجتماعی دریافت می کنیم شاید به معنای درستی تلقی نشود. روز به روز با گسترش شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های آنلاین، فرصت مطالعه کاهش می‌یابد و این کم‌خوانی ریسک بزرگی است.

در پایان این مراسم مریم مگی دبیر بیستمین دوره جایزه «قلم زرین» به تشریح روند اجرایی این دوره از جایزه پرداخت.

در این مراسم از شش برگزیده و شایسته تقدیر بیستمین دوره جایزه قلم طلایی نیز رونمایی شد.

وعده از

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا