فرهنگ و هنر

پاسخ قاطعانه ایران به ادعای امارات در خصوص جزایر سه گانه

هیئت جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و هفتمین نشست عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در پایان این نشست و در حین حق پاسخگویی قاطعانه به خواسته ریم هاشمی وزیر همکاری های بین المللی پاسخ دادند. امارات متحده عربی در رابطه با جزایر ایرانی.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، در سخنرانی نماینده کشورمان که توسط دبیر دوم نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک قرائت شد، آمده است: خواسته های این مقام اماراتی و … تکرار ادعاهای بی اساس درباره جزایر ایرانی در خلیج فارس یک حمله تمام عیار است. عریضی ایران است.
ما چنین بیانیه غیرمسئولانه و ادعای بی اساس را مداخله در امور داخلی ایران و نقض اصول اساسی حقوق بین الملل از جمله اصول حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی سایر دولت ها می دانیم.

جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس جزء جدایی ناپذیر خاک ایران بوده و هستند و ایران حاکمیت خود را بر این جزایر اعلام می کند. هر ادعایی بر خلاف آن قاطعانه رد می شود.

لازم به توضیح است که هرگونه تصمیم و اقدام مقامات ایرانی در خصوص جزایر مذکور همواره مبتنی بر اصل حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران است.

دولت جمهوری اسلامی ایران همواره سیاست دوستی و حسن همجواری را با همه کشورهای همسایه خود دنبال کرده و بر عزم خود برای حفظ و تقویت روابط دوجانبه با امارات متحده عربی تاکید دارد. با این وجود واضح است که تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران و حاکمیت آن بر جزایر فوق قابل مذاکره نیست.

لازم به تاکید است که بر اساس حقایق تاریخی که سالها قبل از تأسیس امارات متحده عربی ثابت شده است، این جزایر ایرانی بوده، ایرانی بوده و ایرانی خواهند ماند.

همچنین لازم به یادآوری است که کلمه خلیج فارس تنها نامی است که از 500 سال قبل از میلاد برای منطقه آبی بین شبه جزیره عربستان و فلات ایران استفاده می شود و این ناحیه آبی برای همیشه با این نام باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا