اقتصادی

پیاز پیش می تازد – آپارات نیوز

در روزهای اخیر همزمان با افزایش نرخ دلار، قیمت پیاز نیز خبرساز شده است. این دو در رقابتی تنگاتنگ رکورد قیمتی جدیدی را شکستند تا صدای مسئولان به عنوان متولیان تنظیم بازار نیز به گوش برسد.

افزایش بی سابقه قیمت پیاز در روزهایی اتفاق افتاد که نرخ دلار نیز رکود جدیدی را به ثبت رساند. همراهی این افزایش قیمت پیاز با دلار باعث شد برخی رسانه ها افزایش قیمت این دو را با هم مقایسه کنند، مقایسه ای که حاشیه زیادی داشت.

چرا پیاز گران شد؟

مسئولان در پاسخ به اینکه چرا پیاز گران است دلایل مختلفی بیان کردند. از تغییر فصل تا صادرات و البته دلالان! مجید حسنی مقدم، مدیرکل بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با صدا و سیما در این خصوص گفت: تغییر فصل و بارندگی های رخ داده در جنوب کشور باعث وقفه کوتاه مدت در جنوب کشور شده است. حمل و نقل و افزایش هزینه های تولید. صادرات یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت پیاز بود که مدیریت شد و اکنون شرایط مساعد است.

ذکر صادرات به عنوان یکی از دلایل افزایش قیمت پیاز شاید یکی از صحیح ترین دلایل حداقل برای این زمان باشد. چرا که اوایل ماه گذشته بود که محرم سلطانی مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی از کاهش نیم درصدی مالیات صادراتی گوجه فرنگی در استان های قطب تولید خبر داد. این محصول یعنی خوزستان، بوشهر، فارس و هرمزگان، عوارض سیب زمینی و پیاز را که در آبان ماه امسال به ترتیب 70 و 120 درصد تصویب کردند، باعث کاهش تولید در استان های قطب شد. وی گفت: مالیات پیاز در استان های هرمزگان و جنوب کرمان به عنوان استان های مرکز تولید این محصول از 120 درصد به 50 درصد افزایش یافت و مالیات سیب زمینی در استان های اردبیل و همدان به عنوان استان های مرکز تولید این محصول از 70 درصد کاهش یافت. درصد تا 12 درصد است.

به این ترتیب به گفته مسئولان جهاد کشاورزی از ابتدای ماه گذشته مالیات پیاز 70 درصد و مالیات سیب زمینی 58 درصد کاهش یافته است.

گفتنی است رشد صادرات در کنار کاهش عوارض و جهش نرخ دلار به دلیل صرفه اقتصادی بیشتر قابل پیش بینی بود و جای تعجبی برای مسئولان وجود ندارد.

قیمت پیاز همچنان در حال افزایش است

در لیست قیمت جدید اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار منتشر شده امروز (لیست قیمت 1401/12/10 تا 1401/10/18)، قیمت هر کیلوگرم پیاز سفید از 10 تا 19 هزار تومان، هر کیلوگرم پیاز قرمز از 15 به 22 هزار تومان هزار تومان و هر کیلوگرم پیاز زرد 10 تا 19 هزار تومان تعیین شده است. این در حالی است که در لیست قیمت قبلی برای تاریخ 14 تا 20 آذرماه، قیمت هر کیلوگرم پیاز سفید و زودرس بر اساس کیفیت از 10 تا 18 هزار تومان اعلام شده بود.

طبق قانون، قیمت پیاز در خرده فروشی با سود 35 درصدی برای فروشنده به مردم عرضه می شود. یعنی قیمت پیاز در خرده فروشی های سطح شهر از 13500 تومان تا حدود 30000 تومان باشد.

اما گزارش میدانی نشان می دهد که قیمت انواع پیاز در خرده فروشی های سطح شهر هم اکنون از 26 هزار تومان تا حدود 31 هزار تومان متغیر است.

لازم به ذکر است قیمت هر کیلوگرم پیاز سفید، زرد و قرمز در فهرست قیمت میادین میوه و تره بار 15 هزار و 900 تومان اعلام شده است.

بیشتر بخوانید:

46220

دکمه بازگشت به بالا