اقتصادی

پیش‌بینی عجیب رییس اتحادیه از قیمت گوشت/ این بخش از گوشت گوسفند کیلویی ۱۸۰ هزار تومان شد

بررسی ها از سطح بازار حاکی از آن است که قیمت هر کیلوگرم کوبیده گوسفند 140 تا 150 هزار تومان، کله گوسفندی 170 تا 180 هزار تومان، عملکرد 220 هزار تومان، جوجه گوساله 130 تا 150 هزار تومان و سر گوساله 150 تا 160 هزار تومان است. به هفته های اخیر بین 20 تا 40 هزار تومان افزایش یافته است.

بسیاری از توزیع کنندگان گوشت صادراتی دام و شرایط آب و هوایی اخیر را دلیل اصلی کاهش عرضه و قیمت عنوان کرده اند، در حالی که تولیدکنندگان در حوزه دام اذعان دارند که التهاب بازار به صادرات ارتباطی ندارد، زیرا قیمت گوشت در هفته های اخیر علیرغم توقف صادرات بازار کاهش پیدا نکرد

گرانی گوشت بهانه ای برای واردات است

رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: با توجه به زایش مناسب کمبودی در تامین دام نداریم.

به گفته وی، در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم دام سبک و سنگین 58 تا 59 هزار تومان است، در حالی که قیمت مصوب دام سبک 62 هزار تومان است.

با توجه به کاهش مصرف و افزایش عرضه دام همچنان زیر تعرفه مصوب عرضه می شود. این در حالی است که به گفته تولیدکنندگان، تولیدکنندگان با ایجاد فضایی برای توجیه واردات لاشه تلاش می کنند تا قیمت گوشت را به 200 هزار تومان برسانند.

پوریان گفت: در حال حاضر بازار از گوشت اشباع شده و این در حالی است که برخی از توزیع کنندگان به بهانه های مختلف با ایجاد فضای افزایش قیمت به دنبال واردات هستند.

رئیس شورای تامین کنندگان امور دام قیمت فعلی هر کیلو لاشه گوسفند را 120 هزار تومان و در فروش عمده لاشه گاو را 110 هزار تومان اعلام کرد.

سرما و یخبندان باعث گران شدن گوشت شد

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: با توجه به کاهش عرضه دام به دلیل شرایط جوی و صادرات، قیمت ها دچار نوسان شده است.

به گفته وی، با افزایش مصرف پروتئین در فصل سرما و کاهش عرضه دام در کشتارگاه، پیش بینی می شود ادامه این روند در هفته آینده منجر به جهش درصدی قیمت ها شود.

با توجه به عرضه عمده دام در تهران از غرب کشور، بارندگی های اخیر و کندی تردد باعث کاهش عرضه دام در کشتارگاه و افزایش قیمت در بازار شده است.

ملکی گفت: طبق روال هر ساله در بهمن ماه با توجه به ذخایر شب عید تقاضا برای گوشت رو به افزایش است که درصد کمی افزایش قیمت را به دنبال دارد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت هر کیلو گوشت گوسفند را 60 تا 65 هزار تومان و گوشت گوسفندی را 139 تا 146 هزار تومان اعلام کرد.

به گفته فعالان و فروشندگان بازار طی دو هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم گوسفند 15 هزار تومان افزایش یافته است که پیش بینی می شود با بهبود شرایط جوی و تسهیل در تردد به بازار بازگردد.

صادرات دام ربطی به قیمت گوشت ندارد

مدیرعامل اتحادیه دامپروری گفت: در دو هفته اخیر صادرات دام زنده به بهانه افزایش قیمت گوشت قرمز متوقف شده در حالی که قیمت گوشت تغییر نکرده است.

به گفته وی، گرانی گوشت قرمز ربطی به صادرات دام زنده ندارد و عوامل دیگری دخیل هستند.

صدر گفت: با توجه به نزدیک شدن به پایان سال، تنظیم بازار گوشت بسیار مهم است، اگر دولت نتواند بازار را کنترل کند، در پایان سال با چالش جدی مواجه خواهیم شد.

دولت در اواسط آبان ماه مجوز صادرات 350 هزار راس دام صادر کرد که با پیگیری های مکرر در مجموع 2000 راس صادر شد که با ایجاد فضای مجازی در فضای مجازی به بهانه گرانی و گرانی گوشت از این مجوز جلوگیری شد. با وجود صادرات سقوط نکرد.

223225

دکمه بازگشت به بالا