اقتصادی

پیش بینی قیمت دلار در ۱۲ تیر / عقب ‌نشینی برخی خریداران

بازار ارز هفته متلاطمی را پشت سر گذاشت و دلار به دلیل انتظارات منفی در مورد معامله به دلیل انتشار اخبار ناامید کننده ، عدم تمدید توافق ایران با آژانس انرژی هسته ای و ناامنی ، پس از سه ماه به 25000 تومان صعود کرد. از دور هفتم مذاکرات وین ، و به 25400 تومان رسید.

انتظارات از توافق تا دور ششم مذاکرات مثبت بود و طرف های مذاکره کننده نسبت به روند مذاکرات خوش بین بودند و حتی ممکن بود در دور بعدی توافق حاصل شود ، اما هفته گذشته این صفحه برگشته و جدی بود اختلاف نظرهای شنیده شده از طرف دیگر عدم تمدید توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی هسته ای برای ادامه نظارت بر فعالیتهای اصلی ایران و عدم تعیین تاریخ هفتمین دور مذاکرات ، نگرانی ها را درباره آینده هیئت آژانس انرژی هسته ای این کشور ایجاد کرده است.

انتشار چنین اخباری باعث شد خریدارانی که احتمالاً معامله می کردند به دلیل جو روانی منفی ، شهامت بیشتری برای ورود به بازار و در نتیجه ادامه اخبار منفی ، افزایش انتظارات تورمی و افزایش خریدهای دلار در این کانال داشته باشند. هفته ای 25000 تومان و قیمت از 24200 به 25،400 تومان افزایش یافت.

در این شرایط ، فعالان بازار ارز معتقد بودند که دو عامل ، یعنی بازنشر اخبار مثبت درباره برجام یا رویارویی بازارساز با افزایش حجم عرضه ، می تواند روند صعودی بازار ارز را متوقف کند. همانطور که انتظار می رفت ، این سازنده بازار روز پنجشنبه وارد بازار شد و شنیده ها حاکی از آن بود که با افزایش حجم عرضه و توانایی معامله گران در پایین آوردن قیمت دلار ، برخی خریداران بازار را ترک کردند و در نهایت دلار به 25200 تومان سقوط کرد.

از سوی دیگر ، امروز اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه یک دیپلمات غربی گفت که هنوز احتمال برگزاری هفتمین دوره مذاکرات وین در هفته آینده وجود دارد و سطح انتظارات تا حدودی پایین آمده و با آرامش جو رو به افزایش است ، قیمت دلار در معاملات آنلاین به 25 100 تومان رسید.

اگر این قیمت برای دلار تا پایان معاملات فعلی حفظ شود و خریداران ریسک بالای تجارت را در شرایط حساس فعلی نپذیرند ، احتمالاً با شروع بازار فردا این روند نزولی ادامه دارد. با توجه به پایین آمدن دلار از سطح مقاومت ، در صورت ادامه روند نزولی مقصد بعدی 24800 تومان خواهد بود.

223223

دکمه بازگشت به بالا