فرهنگ و هنر

پیکر جلال ستاری به خاک سپرده شد

به گزارش شفاف ، پیکر جلال ستاری ، نویسنده ، مترجم و اسطوره شناس با حضور لاله تقیان ، همسرش ، معلم و محقق تئاتر و همچنین تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر امروز (سه شنبه 12 مرداد 1400) به خاک سپرده شد. در بهشت ​​زهرا – بخش هنرمندان.

در این مراسم ، نیکنام حسینی پور ، مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت ، متن تسلیت سیدعباس صالحی ، وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی را قرائت کرد و از ستاری به عنوان چهره ای ماندگار در فرهنگ و هنر ایران یاد کرد که به فرهنگ و وفاداری خود ادامه می دهد. ذهن و فرهنگ او در طول زندگی اش

متن پیام وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی برای درگذشت جلال ستاری به شرح زیر است:

خبر درگذشت مرحوم جلال ستاری ، دانشمند و اسطوره شناس تحصیل کرده ، احساسات و پشیمانی عمیقی را در پی داشت.

او در طول زندگی فرهنگی خود آثار ارزشمندی را در زمینه های مختلف فرهنگی از جمله نقد و ترجمه ، اساطیر و ادبیات نمایشی خلق کرد و نامی ماندگار برای خود به یادگار گذاشت.

فقدان این کارشناس فرهنگی را به اهالی فرهنگ و خرد ، مداحان و عزیزانش و خانواده آن مرحوم به ویژه همسر داغدارشان تسلیت می گویم.

از خداوند متعال آمرزش و آرامش ابدی برای مسافر عزیز و صبر برای بازماندگان محترم درخواست می کنم. »

مرد صداقت ، صداقت و فروتنی

سپس داوود فتحعلی بیگی ، نویسنده و کارگردان تئاتر ، به خانواده و دوستان ستاری در مورد این “فاجعه بزرگ” تسلیت می گوید و می افزاید: ستاری ویژگی های انسانی زیادی دارد. آشنایی من با او به اواخر دهه 1960 برمی گردد ، زمانی که او متواضعانه نوشته های ما را می خواند و تصحیح می کرد.

فتحعلی بیگی با ذکر ویژگی های ستاری صداقت و صداقت را از ویژگی های خود می داند و فروتنی را مهمترین بازمانده خود می داند و می گوید: ستاری به هیچ وجه نمی خواست آنچه را که اعتقاد ندارد بیان کند.

وی افزود: پروفسور ستاری مردی بود که به دلیل بی کفایتی می توانست این کشور را ترک کرده و در بهترین دانشگاه ها تدریس کند ، اما به دلیل علاقه به این کشور و آب ، در ایران ماند و آثار ماندگاری از خود به جا گذاشت.

مردی سرشار از علاقه به زندگی

پس از پایان مراسم ، ابراهیم گلدارزاده ، مدیر تئاتر شهر ، گفت: “جلال ستاری مردی سرشار از علاقه به زندگی بود ، مردی که وقت خود را وقف هیچ کار دیگری جز کار علمی نکرد و خود را روی صندلی گذاشت تا آثاری را منتشر کند که می گفت جاودانه باش. »

وی افزود: ‘استاری در دنیای امروز مشوق ما بود. دنیایی که سایه اش در بالای ما بود و ما نفس او را می کشیم. استاد ستاری در هیچ یک از رویدادهای بزرگداشت وی شرکت نکرد و حتی در مراسم اهدای جایزه به نام وی شرکت نکرد.

گلدارزاده در پایان سخنان خود به تلاش ستاری برای فرهنگ و هنر اشاره می کند و می گوید: “در این سرزمین افسانه ها و داستانها چیزی جز ادبیات فارسی برای ما باقی نمانده است. او برای این میراث تلاش کرد. ستاری از ما نمی پرسد که چگونه نه؟” “کدام کتاب را می خوانید؟”

مدیر تئاتر شهر همچنین پیشنهاد ایجاد بنیادی برای حفظ آثار و میراث جلال ستاری را مطرح کرد و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا در این راستا فعالیت کند.

پیکر سید میر جلال الدین ستاری در مجاورت مرحوم محمدعلی کشاورز ، بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون که با وی رابطه خانوادگی داشت ، به خاک سپرده شد.

جلال ستاری در سال 1310 در رشت متولد شد. او نویسنده ، محقق ، مترجم و اسطوره شناس بود که در سوئیس تحصیل کرد و دکترای خود را گرفت. ستاری در بیش از 60 سال بیش از 100 کتاب در زمینه های اساطیر ، ادبیات تئاتر و نقد فرهنگی نوشته و ترجمه کرده است. وی همچنین شوالیه هنرها و ادبیات را از دولت فرانسه دریافت کرد.

از آثار جلال ستاری می توان به “ارواح آشنا” ، “افسون شهرزاد” ، “تحقیق در افسانه گیلگمش و افسانه اسکندر” ، “دین و اسطوره در تئاتر” ، “اجرا در شرق” و ترجمه هایی مانند “افسانه های عشق” اشاره کرد. ، “شناخت اساطیر” “تأثیر سینما بر کودکان و نوجوانان” و غیره.

دکمه بازگشت به بالا