اقتصادی

چرا صادرات آب بسته‌بندی نزولی شد؟

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب معدنی و آشامیدنی با بیان اینکه صادرات آب بسته بندی در دهه اخیر همواره کاهش داشته است، دلایل این وضعیت را برشمرد.

پیمان فروهر در گفت وگو با آپارات نیوز، اظهار کرد: قیمت کل محصولات ایرانی را نمی توان با برندهای کشورهای رقیب مانند ترکیه مقایسه کرد. یکی از دلایل این وضعیت، بار مالی تولیدکنندگان به دلیل اهمیت تسهیلات بانکی است.

به گفته وی، کشورهای رقیب به دلیل نداشتن این بار مالی در بازارهای صادراتی کشورهای منطقه موفق ترند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب معدنی و آشامیدنی افزود: از سوی دیگر هزینه حمل و نقل در ایران به شدت در حال افزایش است و آب بسته بندی یک محموله استثنایی است که سنگین و حجیم است اما قیمتی ندارد. بنابراین تاثیر قیمت باربری بر قیمت نهایی در بازارهای داخلی و بین المللی بسیار زیاد است. هر بار که نرخ حمل و نقل افزایش می یابد، بازار آب بطری هم در سطح محلی و هم در سطح بین المللی آسیب می بیند.

فروهر با بیان اینکه مشکلات منطقه ای از جمله بلاتکلیفی و جنگ نیز منجر به کاهش صادرات شده است، تصریح کرد: در پی کاهش تقاضای داخلی در سال های اخیر، به دلیل مشکلات معیشتی، تولیدکنندگان از نظر اقتصادی توانایی حضور در نمایشگاه ها را ندارند. آنچه ممکن است برای توسعه بازارها، خود را نداشته باشید

به گفته وی، برآوردها نشان می دهد که صادرات آب بسته بندی شده کمتر از 2 میلیون دلار در سال است که رقم بسیار ناچیزی است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا