اقتصادی

چگونگی رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی که همان روز پاس می‌شوند

در صورت برگشت چک های صیادان، بانک ها باید بلافاصله آن را غیرقابل پرداخت ثبت کنند و به مشتری گواهی عدم پرداخت بدهند، اما وضعیت رفع اثر بد چک صبحگاهی برگشتی اما در ظهر روز گذشته صادر شود. با توجه به اینکه گواهی عدم پرداخت و رفع عارضه فوری می باشد به شرح زیر می باشد. بنابراین کاربر شعبه اقدامات مقرر در قانون را انجام می دهد اما در روز بعد اثری از بازگشت و رفع اثر آن در سامانه دیده نمی شود.

به گزارش آپارات نیوز، قانون «اصلاح قانون صدور چک» مصوب آبان ماه 1396 شورای اسلامی و در آذرماه همان سال به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد. سرانجام اجرای آن از ابتدای سال گذشته آغاز شد و از این زمان باید تمامی چک های انتقالی در سامانه صیاد ثبت می شد تا نقد شود.

قانون جدید ضوابط متفاوت و جدیدی را برای صدور چک آورده که گفته می شود به چک اعتبار می دهد و چک برگشتی را کاهش می دهد.

از جمله الزامات و شرایط اصلی قانون جدید چک می توان به ممنوعیت صدور چک با ارز حامل، حذف ظهرنویسی چک، ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد توسط صادرکنندگان و گیرندگان و… اشاره کرد.

ضمناً در صورت برگشت چک به هر دلیلی، بانک باید به درخواست دارنده چک، فوراً نکول آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهی، اقدام کند. در صورت عدم پرداخت، دلیل یا دلایل عدم پرداخت، پرداخت را صریحاً اعلام و امضاء، آنلاین و موم شده و به متقاضی (صاحب چک) تسلیم شده است.

در گواهی عدم پرداخت، هویت و نشانی کامل صادرکننده و دارنده چک، کد رهگیری دریافتی از سامانه یکپارچه بانک مرکزی، آنلاین بانک و شخص حقوقی و مطابق یا غیرمطابق آن قید شده است. وضعیت امضای چک و نمونه امضای موجود در بانک باید درج شود، در غیر این صورت فرم در مراجع قضایی و ثبتی به ترتیب اجرا نخواهد شد.

در این زمینه، که اگر چکی صبح برگشت خورده و بعدازظهر همان روز بگذرد، نحوه رفع اثر آن مشکوک است.

در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به اینکه گواهی نکول و رفع اثر بد فوری است; بنابراین کاربر شعبه اقدامات مقرر در قانون را انجام می دهد اما در روز بعد اثری از بازگشت و رفع اثر آن در سامانه دیده نمی شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا