اقتصادی

کاربرد گاز هلیوم در زندگی روزمره

به گزارش آپارات نیوز، هلیم یکی از عناصری است که به گاز نجیب معروف است. بی رنگ و بی بو است و در تمام دنیا رایج است. بیشتر مردم هلیم را به عنوان گازی می شناسند که باعث شناور شدن اجسام در هوا می شود. اما بد نیست بدانید که کاربردهای هلیوم به این موضوع محدود نمی شود و در موارد زیادی از آن استفاده می شود. کیسه هوا، تجهیزات صنعتی پیشرفته، تجهیزات پزشکی، هواپیما و غیره. برخی از کاربردهای گاز هلیوم در زندگی روزمره هستند. یک ضرب المثل معروف وجود دارد که می گوید هلیوم همیشه جزء اصلی زندگی مدرن بوده است، حتی اگر مستقیماً آن را نبینید!

کاربردهای هلیوم

گاز هلیوم کاربردهای مختلفی دارد که برخی از آنها به طور مستقیم در زندگی روزمره ما قابل مشاهده است. یکی از رایج ترین آنها استفاده از گاز هلیوم برای باد کردن بادکنک های مهمانی است که کودکان و بزرگسالان را در سراسر جهان خوشحال می کند.

به دلیل واکنش پذیری بالای گاز هیدروژن، هلیوم در هواپیما جایگزین آن می شود. علاوه بر این، از این گاز برای پزشکی، تحقیقات علمی، جوش قوس الکتریکی، تبرید، گاز برای هواپیما، تبرید برای راکتورهای هسته ای، تحقیقات تبرید و تشخیص نشت گاز استفاده می شود.

هلیوم، گاز شناور

پس از هیدروژن، هلیوم دومین گاز سبک در جهان است. این گاز چگالی کمتری نسبت به هوا دارد، بنابراین هر حجمی که با هلیوم پر شده باشد به سادگی در هوا شناور می شود. بنابراین برای تحت فشار قرار دادن و هدایت موشک ها و سایر فضاپیماها استفاده می شود و همچنین به عنوان وسیله ای برای انتقال حرارت استفاده می شود.

خنک کننده هلیوم

نقطه جوش آن نزدیک به صفر مطلق است. بنابراین خاصیت خنک کنندگی بالایی دارد که باعث گسترش کاربردهای آن شده است. این امر هلیوم را به گزینه ای جذاب برای استفاده در ابررساناها تبدیل می کند.

کاربرد هلیوم در پزشکی

گاز هلیوم

در پزشکی، هلیوم گاهی برای کمک به بیماران مبتلا به مشکلات ریوی مانند انسداد راه هوایی، آسم و COPD استفاده می شود. هلیوم اجازه می دهد تا گاز بهتر به آلوئول های ریه نفوذ کند، بنابراین در صورت نیاز برای تهویه ریه یا آزمایش عملکرد ریه استفاده می شود. همچنین در برخی از جراحی های لاپاراسکوپی به جای مونوکسید کربن استفاده می شود.

در برخی موارد به عنوان برچسب برای تصویربرداری نیز استفاده می شود. گاهی اوقات برای جراحی قلب باز استفاده می شود، با اکسیژن مخلوط می شود و به عنوان مه برای ریه ها استفاده می شود. هلیوم همچنین برای خنک کردن آهنرباهای ابررسانا در اسکنرهای MRI استفاده می شود. مانیتورهای تشعشع نیز از هلیوم استفاده می کنند.

کاربرد علمی هلیوم

کاربردهای علمی متعددی از هلیوم وجود دارد. برخورد دهنده بزرگ هادرون از هلیوم برای اهداف خنک کننده استفاده می کند. هلیوم برای کشف بوزون هیگز، یک پیشرفت بزرگ در فیزیک استفاده شد. در طیف سنج های تشدید مغناطیسی هسته ای استفاده می شود. ابررساناها تنها زمانی می توانند کار کنند که با سرمای شدید هلیوم احاطه شده باشند.

همچنین نقش مهمی در ایمنی خودرو دارد. برای باد کردن کیسه هوا در هنگام تصادف اتومبیل استفاده می شود.

کاربرد هلیوم در صنعت

حتی در صنعت هوافضا برای خنک کردن دستگاه های ماهواره ای و خنک کننده سوخت برای فضاپیماها استفاده شده است. هواشناسان از بالون های هواشناسی پر از هلیوم برای مشاهده آب و هوا استفاده می کنند. میکروسکوپ های الکترونی روبشی گاهی برای وضوح تصویر بهتر از هلیوم استفاده می کنند. همچنین برای تولید انواع مختلف گاز کالیبراسیون استفاده کنید.

کاربرد هلیوم در غواصی

آیا می دانستید که هلیوم برای غواصان نیز بسیار مهم است؟ هلیوم جایگزین نیتروژن در مخلوط های گاز غواصی می شود. به طوری که غواصان می توانند بدون تأثیرات منفی سیستم عصبی مرکزی به اعماق آب بروند. بدون آن مخلوط گازغواصان می توانند از اثرات فشار با وضعیتی به نام “خم شدن” رنج ببرند.

چند نکته مهم

این گاز به صورت مایع ذخیره و توزیع می شود و بسیار سرد است. عدم واکنش آن باعث می شود هلیوم برای محیط های محافظ ایده آل باشد. هرگز مستقیماً با هلیوم کار نکنید. زیرا آنقدر سرد است که باعث سرمازدگی خطرناک می شود.

جایگاه هلیوم در زندگی روزمره

هلیوم را می توان به اشکال مختلف در زندگی روزمره یافت. به عنوان تقویت کننده در بالن های مهمانی، در مخلوط های غواصی و فیبرهای نوری استفاده می شود. جوشکاران از هلیوم برای جوشکاری قوس الکتریکی در ساختمان ها استفاده می کنند. پزشکان و جراحان از هلیوم برای کمک به بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و ریوی استفاده می کنند. هنگامی که از یک فروشگاه مواد غذایی بازدید می کنید و غذای شما اسکن می شود، احتمالا لیزر هلیوم-نئون را مشاهده می کنید. اگر روزی بادبانی را دیدید که بالای سرتان حرکت می کند، مطمئن باشید که هلیوم آن را بالا نگه می دارد.

خرید و فروش گاز هلیوم

گاز هلیوم

موارد فوق نشان دهنده نقش برجسته گاز هلیوم در زندگی روزمره مردم است. در این مطلب گوشه ای از این اپلیکیشن ها را نیز معرفی و بررسی کرده ایم. در سن خرید گاز هلیوم، حتما از تامین کنندگان معتبر و با تجربه خرید کنید. در غیر این صورت، گاز خریداری شده ممکن است کیفیت کافی نداشته باشد و در نتیجه تاثیر بگذارد.

شرکت پارس ایر البرز (https://parshavayealborz.com/) این یکی از تامین کنندگان برتر مخلوط های آزمایشگاهی، صنعتی و گازی است. برای اطلاعات بیشتر و اطلاع از نحوه ثبت سفارش به وب سایت رسمی این مجموعه مراجعه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا