اقتصادی

کشورهای حاشیه دریای خزر لنگر امنیت غذایی جهان هستند

سید جواد ساداتی نژاد در حاشیه سفر معاون اول رئیس جمهور به روسیه برای شرکت در مجمع اقتصادی خزر تاکید کرد: در سفر معاون اول رئیس جمهور به روسیه، پیشنهاد ایران برای برگزاری نشست مشترک امنیت غذایی بین کشورهای حاشیه دریای خزر است. ارائه شده و جمهوری اسلامی آماده تهیه نقشه راه برای همکاری این کشورها در این زمینه است.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه کشورهای دریای خزر لنگرگاه امنیت غذایی جهان هستند، گفت: افزایش 80 درصدی حجم مبادلات کشاورزی با روسیه نشان از عزم جدی دو کشور در توسعه روابط کشاورزی و کشاورزی دارد. همچنین در خط با تدوین سیاست همسایگی دولت سیزدهم. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، حجم مبادلات کشاورزی بین دو کشور تا یک سال آینده و در اولین گام به 6 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

وی گفت: با رایزنی های پیش رو در این مجمع به دنبال تمهیدات لازم برای برگزاری اولین نشست همکاری های کشاورزی ایران و روسیه و سایر کشورهای حاشیه خزر هستیم. در این راستا برای اولین بار و با تلاش وزارت جهاد کشاورزی سیستم قرنطینه دو کشور ایران و روسیه به هم متصل می شود و در عین حال برنامه ای برای بهبود روابط دو کشور داریم. از طریق همکاری علمی و علمی گسترش یابد.

ساداتی نژاد با اشاره به توافقات و توافقات با سایر کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه صادرات و واردات غلات و مرکبات، ادامه داد: نگاه کلی وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم ایجاد امنیت غذایی پایدار برای مردم است. که ابعاد آن توجه به تولید داخلی است و در حوزه گندم نیز دولت سیزدهم نشان داده است که کاملا به سمت امنیت غذایی پایدار حرکت می کند تا جایی که همه شاخص های تولید محصولات کشاورزی از ابتدای دولت تا کنون مثبت بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با نگاه به تولید داخلی به سمت امنیت غذایی پایدار پیش می رویم، افزود: با واردات به موقع اقلامی که در داخل تولید نمی شود توانسته ایم نیاز کشور را تامین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه میزان ذخایر استراتژیک و کالاهای اساسی در دولت سیزدهم در تاریخ کشور بی سابقه است، گفت: پس از جنگ اوکراین، کشورهای اروپایی در تامین کالاهای اساسی خود با مشکلات زیادی مواجه بودند، این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران علیرغم اجرای طرح اصلاح یارانه ها مشکلی با وفور کالا در کشور نداشت.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه پس از 16 سال مرکز دیپلماسی غذایی در وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شد، گفت: در دولت سیزدهم توانستیم بازار سیب را به پاکستان باز کنیم که برای ایمنی باغداران ایرانی در این کشور بسیار مهم است. 22 استان کشور و همچنین پس از 6 قطعه مرغ در سال جاری به عراق صادر شد و توانستیم در بخش لبنیات و مرکبات وارد بازار چین شویم. به همین ترتیب تعامل با کشورهای مرزی خزر بازارهای جدیدی را برای کشاورزان ایرانی ایجاد می کند.

لازم به ذکر است دومین مجمع اقتصادی دریای خزر با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیران چهار کشور دیگر ساحلی در مسکو برگزار می شود.

بیشتر بخوانید:

وزیر جهاد کشاورزی: قیمت برنج کمتر می شود

21220

دکمه بازگشت به بالا