حوادث

گزارش دیوان محاسبات درباره اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

دیوان محاسبات کشور در گزارش چهارم خود درباره هفت قانون تولید اظهار داشت که قانون مبارزه با تجارت کالا و ارز به طور کامل اجرا نشده و قاچاق کالا و ارز به میزان قابل توجهی کاهش نیافته است.

به گزارش آپارات نیوز ، با مراجعه به دفتر روابط عمومی و امور بین الملل ، قانون قاچاق کالا و ارز به عنوان یکی از قوانینی که توسط دیوان محاسبات بررسی و ارزیابی شد ، در سال 1392 تصویب و آخرین اصلاحات به تصویب رسید. آن سال را تصویب کرد. در سال 2015 اعمال شد علیرغم تغییرات پی در پی در قوانین ، 131 جلسه کارمندان اصلی تشکیل و 13 کارگروه تخصصی مربوط تشکیل می شود ، 70 جلسه کارگروه مرکزی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و فرآورده های نفتی برگزار می شود و 4 کمیته فنی تحت کارگروه مرکزی آن تا سال 1400 ، این قانون هنوز به طور کامل اجرا نشده و قاچاق کالا و ارز به میزان قابل توجهی کاهش نیافته است.

گزارش دیوان محاسبات یکی از دلایل عدم اجرای این قانون است: توسط دستگاه متخصص تشخیص داده می شود که با سایر قوانین و رویه های تجاری کشور و مغایرت بین دستگاه های اجباری در زمینه اجرا مغایرت دارد. .

در این گزارش آمده است که اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید زیرساخت های لازم را ایجاد کند ، اما پس از بیش از 7 سال ، با معرفی سیستم های الکترونیکی و اطلاعاتی ، فقط 75٪ پیشرفت فیزیکی و همچنین در سیستم نظارت بر زنجیره ای وجود دارد. کالاهای تجاری تا پایان آوریل 1400 فقط ثبت برخی کالاها (نه همه کالاها) 96٪ پیشرفت فیزیکی دارند.

بر اساس گزارش کارشناسی دیوان محاسبات کشور ، مبارزه موثر با قاچاق کالا و ارز پس از اصلاح قانون ، نیاز به تجهیزات ، انبارهای سازمان املاک و مستغلات ، سیستم های هوشمند و آموزش نیروی انسانی لازم است. بودجه ، اما برنامه ریزی گمرک. به دلیل شکست در اعمال و تأثیرات هنوز عملی نشده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است كه با در نظر گرفتن اینكه فقط 50٪ آئین نامه ها و آیین نامه های مصوب در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به موقع تصویب و اعلام شده است ، این روند تصویب و تسریع در ابلاغیه قوانین اقدامات اجرایی یک ضرورت مسلم است. زیرا نتیجه عدم تلاش برای تصویب آیین نامه ها و عدم انجام به موقع اقدامات قانونی ، موجب عدم تحقق حدود 49٪ اهداف قانون شد که بیش از 89٪ دلایل این امر است ناکارآمدی به دلیل اجرای ضعیف و کنار گذاشته شدن مقامات.

از زمان برنامه ریزی و اقداماتی برای شناسایی و پشتیبانی از خوشه های تجاری و ایجاد بنیان برای ایجاد شبکه و توسعه ، دادگاه رایانه بر روی کسب و کارها تمرکز کرده است تا قابلیت اطمینان و دوام کسب و کارهای کوچک و ظرفیت آنها را افزایش دهد. شرکت های متوسط ​​و بزرگ یکی از موفقیت های بزرگ کشورها در بهبود فضای کسب و کار ، گروه بندی ، شبکه و مارک های تجاری است. ارائه این فعالیت ها گامی بزرگ در جهت حل ریشه تجارت است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا