فرهنگ و هنر

گله برخی فعالان صنایع دستی از انتخاب ها برای جام جهانی

صنعتگرانی که دو سال رکود در این عرصه را به دلیل شرایط کرونا تحمل کردند و چشم انتظار رویداد بزرگی مانند جام جهانی برای فروش محصولات خود بودند، اکنون از انتخاب مردم برای شرکت در این رویداد گلایه دارند.

به گزارش خبرنگار آپارات نیوز، حضور صنایع دستی و هنرهای سنتی در جام جهانی 2022 قطر نسبت به دوره قبل پررنگ تر به نظر می رسد. اما انتقاد برخی از فعالان صنایع دستی به ویژه در استان ها وجود دارد که از نحوه انتخاب افراد برای شرکت در این رویداد گلایه دارند.

آرش گلریز خاتمی، هنرمند فعال منبت و ساکن استان شیراز، یکی از این منتقدان است. وی به نامه‌های ارسالی به متولیان امر اشاره می‌کند که در آن از «انحصار در انتخاب فعالان صنایع دستی برای شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور» انتقاد شده است.

این فعال صنایع دستی می گوید: چند سالی است که در حوزه کاری خود فعالیت می کنیم اما مدت هاست که برای برگزاری نمایشگاه در خارج از کشور دعوت نشده ایم. از زمان خانم پویا محمودیان نامه های زیادی برای ما نوشت و اعتراض ما را ابلاغ کرد، اما فایده ای نداشت. اکنون پس از گذشت دو سال از کرونا، که کارگاه‌ها به کار خود ادامه داده‌اند، اما هنوز از هنرمندان ما برای شرکت در نمایشگاه‌های خارجی دعوت نشده است.»

گلریز خاتمی ادامه می دهد: موسسه ای به نام اتحادیه تاسیس شده است و هر وقت نمایشگاه در خارج از کشور باشد هیات مدیره این اتحادیه که مدت ها ثابت مانده است اعزام می شود و دلسوزی ما این است که این افراد انجام ندهند. اجناس شیراز را با خود به این نمایشگاه ها نبرید و فقط به نام هنر شیراز کالا بفروشید.

این هنرمند با تاکید بر اینکه حتی اگر در جام جهانی اجازه فروش صنایع دستی داده نشود، این هنرمندان هستند که باید اعزام شوند، درباره این موضوع توضیح می دهد: وقتی یک کار بزرگ را برای نمایشگاه خارجی می برید، حتی شما را هم می برند. اجازه فروش آن را ندارند. ، می توانید سفارش تولید را دریافت کنید یا برند خود را معرفی کنید. البته با مبلغی که در حوزه صنایع دستی برای نمایشگاه قطر هزینه شده، تردید دارم که بحث فروش مطرح نشود.»

در این زمینه بخوانید:

این یک فرصت است اگر قطری ها خوب باشند

گلریز خاتمی در ادامه سخنان خود با طرح چند سوال گفت: در جلسه ای که برای اطمینان خاطر برگزار شد، آقای احمدی معاون صنایع دستی شیراز گفت که 200 میلیارد تومان یا محصولات صنایع دستی شیراز به قطر برده شده، این 200 میلیارد تومان برای کدام هنرمند بوده است. چرا هیچکس از تولیدکنندگان خبر ندارد؟چرا از رسانه ها متوجه شدیم؟”چند سال بود که افرادی به نام هنرمندان در اتحادیه نمایشگاه های خارجی را برای خود در انحصار قرار می دادند.”

وی در ادامه با انتقاد از نحوه برگزاری نمایشگاه های داخلی می گوید: وضعیت نمایشگاه های داخلی از نظر فروش مناسب نیست. در دوران کرونا اصلاً نمایشگاهی برگزار نمی شد. بعد از کرونا نمایشگاه هایی که در حوزه صنایع دستی برگزار می شد بیشتر شبیه به دوشنبه بازار بود. مثلاً برخی از صنعتگران زن که در خانه و در یک فضای کوچک کار می کنند به حافظیه می روند، اما اکثر نمایشگاه ها از نظر فروش خوب نبودند. چون مردم قدرت خرید ندارند. ما که کارهای بزرگ و ویژه ارائه می کنیم، به مشتری و مخاطب خاصی نیاز داریم.»

این هنرمند در پایان درباره نامه های انتقادی به معاون صنایع دستی نیز می گوید: «از زمان خانم پوا محمودیان تا خانم مریم جلالی به عنوان معاون جدید صنایع دستی شروع به کار کرد که حتی به شیراز هم سفر کرد، نامه های زیادی در انتقاد از انحصاری بودن نمایشگاه ها بود، یک خارجی هست، نوشتیم و فرستادیم. در سفر اخیر ایشان نامه ای برای اعتراض نوشتیم و از طرف انجمن هنرمندان پیشکسوت فارس که یک گروه 200 نفره بود صحبت کردیم اما تا کنون نتیجه ای حاصل نشده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا