اقتصادی

یک میلیارد اصله نهال تا سال ۱۴۰۵ در کشور تولید می‌شود

آپارات نیوز/خوزستان رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در سفر به استان خوزستان گفت: برای تامین نیاز چوبی کشور و افزایش و توسعه پوشش گیاهی، تولید یک میلیارد اصله نهال تا سال 1405 در نظر گرفته شده است.

عباسعلی نوبخت امروز در حاشیه سفر به استان خوزستان در حاشیه سفر به استان خوزستان اظهار داشت: بر اساس دستور رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی تغییرات ساختاری در تولید نهال در کشور انجام شد. امسال در نظر گرفته شد و تولید یک میلیارد نهال تا سال 1405 برنامه ریزی شد.

به گزارش آپارات نیوز، وی افزود: بر اساس این برنامه ریزی برای تولید سالانه یک میلیارد اصله نهال باید به طور متوسط ​​250 میلیون اصله نهال تولید شود تا بتوانیم در سال 1405 به تولید یک میلیارد اصله نهال برسیم.

نوبخت تصریح کرد: کشور ما نیز مانند سایر کشورهای همسایه در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و کشورهای همسایه از جمله پاکستان، عربستان، ترکیه و افغانستان اقدام به تولید نهال کرده اند. برای رفع نیاز کشور و افزایش و توسعه پوشش گیاهی باید نهال مورد نیاز کشور را تولید کنیم.

وی گفت: امروز در سفری که به مناطق مختلف خوزستان داشتیم و بر اساس صحبت های مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، سال آینده حداقل 50 هزار هکتار سطح زیرکشت چوب در استان خوزستان افزایش می یابد.

نوبخت تصریح کرد: تاکنون حدود 220 هزار هکتار از اراضی در راستای زراعت الوار در کشور کشت شده است که این نهال ها با تمرکز بر تامین نیاز چوبی صنایع مرتبط با چوب در کشور برنامه ریزی و تولید می شود.

وی افزود: سالانه به حدود 14 میلیون مترمکعب چوب در کشور نیاز داریم و امسال پنج و نیم تا 6 میلیون مترمکعب چوب مورد نیاز صنایع کشور با این زراعت الوار تامین شده است و خدا می خواهد. ، در مناطق مختلف استان با توجه به وضعیت خوب رودخانه کارون، در مورد جریان آب باید مناطقی را که ممکن است سال ها با مطالعات مدیریتی و کارشناسانه بلااستفاده باشند به سمت زراعت چوب و سایر نیازهای کشاورزی مورد نیاز کشور سوق دهیم.

نوبخت گفت: ایران از 13 منطقه جهان 11 منطقه را دارد و از نظر تخصصی از توانمندی های بالایی برخوردار است. باید از این توانمندی ها برای رفع نیازهای کشور در بخش کشاورزی اعم از نیاز به چوب و تامین امنیت غذایی کشور استفاده کنیم و در زمینه تولید چوب نسبت به سال های گذشته ارتقای کمی و کیفی داشته باشیم. .

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به بازدید از نهالستان چوب شرکت نوین چوب خوزستان گفت: از این حوزه بسیار راضی هستم و پیشتاز این حوزه در زمینه خام پیشرو توانمندی است. تولید مواد برای صنایع چوب کشور.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا