فرهنگ و هنر

۱۰ دقیقه‌های روی اعصاب هواداران فوتبال

صداوسیما هر چند در یکی دو سال گذشته تلاش کرده تا قدمی بهتر در این زمینه بردارد اما چندان موفق نبوده است. در رقابت های این فصل، در سه مسابقه بزرگ، حداقل سه بازه 10 دقیقه ای برگزار شد که مخاطب را هدف قرار داد.

به گزارش آپارات نیوز، این روزنامه شرق هفته سوم رقابت های لیگ برتر در حالی دوشنبه شب به پایان رسید که پرسپولیس مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر اولین شکست خود در این دوره از رقابت ها را متحمل شد. شاگردان یحیی گل محمدی که برای بازی مقابل آلومینیوم به اراک سفر کرده بودند پس از 280 روز با یک گل شکست خوردند تا طعم یک شکست دیگر در لیگ را بچشند. همچنین در مقابل آلومینیوم و البته رسول خطیبی. تیمی که در 34 بازی اخیر خود در لیگ برتر تنها یک شکست را پشت سر گذاشته و با همان آلومینیوم برابری کرده بود، بار دیگر طعم تلخ از دست دادن امتیاز را چشید. قرمزهای تهرانی بدین ترتیب فرصت صعود به صدر جدول و تیم های 9 امتیازی سپاهان و استقلال را از دست دادند.

این دیدار و از دست دادن امتیاز مشخصا تنها موضوع گلایه هواداران پرسپولیس نبود چرا که نوع فیلمبرداری این دیدار به خصوص در 18 دقیقه ابتدایی بحث برانگیز بود. در شرایطی که شرکت های مختلف پخش فوتبال دنیا هر ساله در تلاش برای ارتقای کیفی و ارائه خلاقیت بیشتر هستند، در ایران حداقل تا کنون تلویزیون این مسیر را طی کرده است، اما کاری انجام نشده، ظاهرا برعکس است. مسیر انتخاب شد! کیفیت تصاویر پخش شده از تلویزیون ایران به خصوص در اکثر بازی های شهرستان ها همواره یکی از نگران کننده ترین مسائل بوده است. از سوی دیگر، نبود کارگردان تخصصی برای پوشش فوتبال از دیگر مواردی است که مخاطبان تلویزیون را آزرده خاطر کرده است. در حالی که کارگردانان خارجی برای بهبود کیفیت تصویر و رضایت مخاطب دست به ابتکارات جالبی می زنند، از جمله ارائه نمایی 360 درجه، کارهای گرافیکی آنلاین برای مشخص کردن تاکتیک های مربیان و فیلمبرداری به روش پلی استایرن، این مسائل در ایران مانند یک رویا هستند. ارائه تصاویر تلویزیونی با کیفیت خوب همچنان اساسی ترین خواسته مخاطبان است.

صداوسیما هر چند در یکی دو سال گذشته تلاش کرده تا قدمی بهتر در این زمینه بردارد اما چندان موفق نبوده است. در رقابت های این فصل، در سه مسابقه بزرگ، حداقل سه بازه 10 دقیقه ای برگزار شد که مخاطب را هدف قرار داد. برش تصاویر پخش زنده بازی سپاهان و مس رفسنجان مصداق بارز آن است. اگرچه بعدها صداوسیما با انتشار بیانیه ای دلیل این موضوع را توضیح داد، اما وقوع چنین اتفاقاتی حتی در 21 فصل لیگ برتر (!) چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. مورد دوم که خیلی عجیب تر بود مربوط به بازی فولاد و پرسپولیس بود. مسابقه ای که در هشت دقیقه اول با دوربین آفلاین نمایش داده می شود. انگار فیلمبردار دوربین جدیدی را که گرفته بود تست می کرد! اگرچه پس از هشت دقیقه تصحیح شد، هیچ توضیح یا توجیه معتبری ارائه نشد. بالاخره دیروز و در حین پخش بازی آلومینیوم اراک و پرسپولیس، زاویه دوربینی که قرار بود این مسابقه را ثبت کند، طوری بود که انگار تماشاگران را روی ردیف اول صندلی ورزشگاه قرار می داد و دید واضحی از آن دیده نمی شد. بازی این تمرین عجیب 18 دقیقه به طول انجامید و از آن زمان بازی با دوربین نصب شده در زاویه بالاتر پخش می شود.

حالا که تلویزیون قرار نیست ریالی به عنوان حق پخش مسابقات لیگ برتر پرداخت کند، حداقل بهتر است با تخصص در زمینه کارگردانی فوتبال، برای جلب رضایت مخاطب تلاش کنیم. ارتقای تجهیزات و پوشش بازی از زوایای جدید کمترین انتظاری است که مخاطبان فوتبال از تلویزیون می توانند داشته باشند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا