اقتصادی

۱۵ میلیارد دلار هزینه ارتقای سوخت/ بخش عمده بنزین تولیدی دارای اکتان ۹۱ و نیمی از گازوئیل های تولیدی دارای استاندارد یورو ۴ است

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری آپارات نیوزیکی از مهمترین چالش هایی که دولت درگیر آن بوده است، تولید بنزین و گازوئیل استاندارد است. در این گزارش سعی شده است نگاهی به اقدامات انجام شده برای ارتقای کیفیت تولید گازوئیل ایران از دهه 80 تاکنون داشته باشیم.

در این راستا بیش از 15 میلیارد دلار برای اجرای طرح های بهبود کیفیت سوخت مصرفی کشور از جمله بنزین، گاز نفت (گازوئیل) و نفت کوره در پالایشگاه های کشور هزینه شده و به مرحله نهایی رسیده است. .

در سال های آتی برنامه هایی برای ارتقای کیفیت فرآورده ها در پالایشگاه های موجود و اضافه شدن پالایشگاه های جدید به چرخه تولید اجرا خواهد شد. شایان ذکر است برای تکمیل پروژه های مذکور 20 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

تصفیه خانه

لازم به ذکر است، بر اساس گزارش منتشر شده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با عنوان «بهبود استانداردهای سوخت»، میزان آلودگی گوگردی بنزین کشور از 1000 پی پی ام (حداکثر) به کمتر از 50 کاهش یافته است. PPM و درجه اکتان بیشتر بنزین تولیدی. کشور از سال 87 به 91 ارتقاء یافت و بنزن و آلاینده های معطر نیز به استاندارد یورو 4 ارتقا یافتند. بنابراین موارد ذکر شده را می توان حاصل اجرای طرح های کیفی پالایشگاه ها برای ارتقای استاندارد مصرف سوخت کشور دانست.

در این گزارش آمده است: در نفت و گاز (گازوئیل) تقریبا 50 درصد گازوئیل کشور با استاندارد یورو 4 تولید می شود و میزان گوگرد آن از 10000 PPM (حداکثر) تا کمتر از PPM 50 با استاندارد کامل است. اجرا و تکمیل طرح های بهبود و بهینه سازی کیفیت محصول، در آینده بنزین و گاز نفت کشور به طور کامل با استاندارد یورو 4 تولید خواهد شد.

تصفیه خانه

همچنین بر اساس آمارهای رسمی روزانه 35 میلیون لیتر بنزین با استانداردهای یورو 4 و 5 در کشور تولید می شود و مجموع تولید روزانه بنزین در کشور معادل 98 لیتر است.

ناگفته نماند واحد نمک زدایی نفت کوره (RCD) در پالایشگاه امام خمینی شازند راه اندازی شده و سوخت گوگرد مورد نیاز کشتی را تامین می کند. همچنین با راه اندازی واحد گوگردزدایی شرکت پالایش نفت اصفهان (RHU) در سال های آتی، نفت کوره ارسالی به نیروگاه ها با استاندارد جدید ارائه می شود. میزان گوگرد موجود در نفت کوره در استاندارد فعلی نیز 3.5 درصد است که با اجرای طرح های ارتقای کیفیت به کمتر از 0.5 درصد کاهش می یابد.

طرح های ارتقاء سوخت

چهار طرح بهبود سوخت در پالایشگاه های کشور راه اندازی شده است که به شرح زیر است:

1- شرکت پالایش نفت اصفهان: این طرح شامل احداث واحدهای گازوئیل و یوتیلیتی و پالایشگاهی خارج از محل برای ارتقای کیفیت فرآورده های پالایشگاهی تا سطح استانداردهای بین المللی با رعایت استانداردهای زیست محیطی با هدف کاهش ترکیبات گوگردی نفت و گاز تولیدی به PPM 10 مطابق با استانداردهای بین المللی است. استاندارد یورو 5 با ظرفیت 100000 بشکه در روز. واحدها شامل واحدهای گوگرد زدایی، آب ترش، آمین، سولفوراسیون و هیدروژن تا پایان آنلاین 1401 راه اندازی می شود.

۲- شرکت پالایش نفت آبادان: طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه (فاز ۲) شرکت پالایش نفت آبادان با هدف تثبیت ظرفیت پالایشی به ۳۶۰ هزار بشکه در روز (با جایگزینی واحدهای تقطیر جدید ۲۱۰ هزار بشکه‌ای جایگزین پالایشگاه‌های قدیمی) و تولید محصولات. مطابق با استاندارد یورو 5، کاهش مسایل آلاینده زیست محیطی، افزایش درصد تولید گاز/بنزین نفت با بهبود فناوری تولید، کاهش تولید نفت کوره از حدود 45 درصد به حدود 26 درصد، در سال 2016 آغاز و بخشی از آن استفاده خواهد شد. تا پایان سال 2011

پالایشگاه لاوان

با تکمیل این پروژه روزانه بیش از 10 میلیون لیتر بنزین یورو 5، 7 میلیون لیتر نفت سفید، یک میلیون لیتر سوخت جت، 11 میلیون لیتر گازوئیل یورو 5 و 460 تن گوگرد تولید می شود.

3- شرکت پالایش نفت تبریز: طرح توسعه و افزایش ظرفیت نفت و گاز یورو 5 (واحد گوگردزدایی گاز نفت) با تکمیل و راه اندازی واحدهای بالادست و پایین دست واحدهای تصفیه آب PSA (با 98 درصد پیشرفت)، گوگردسازی TGT (با 92 درصد پیشرفت) و SRP. (پیشرفت 94.5 درصد)، ظرفیت تولید نفت و گاز یورو 5 از 15000 بشکه به 30000 بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

4- پالایشگاه ستاره خلیج فارس: واحد گوگرد زدایی نفت و گاز (GHT) این پالایشگاه تا پایان سال 1401 با هدف ارتقای استاندارد نفت و گاز به یورو 5 به بهره برداری می رسد.

اما امید است سیاست گذاران به این موضوع که دارای ابعاد سیاسی، زیست محیطی و امنیتی است توجه ویژه ای داشته باشند و با توجه به مقتضیات کشور، فعالیت های مربوطه را انجام دهند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا