فرهنگ و هنر

۳ روز عزای عمومی در پی درگذشت آهنگساز معروف

دولت یونان پس از مرگ میکیس تئودوراکیس آهنگساز مشهور سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

میکیس تئودوراکیس آهنگساز یونانی دیروز در 96 سالگی پس از یک بیماری طولانی در آتن درگذشت ، شخصیتی بسیار محبوب در میان یونانیان. او به عنوان یک شخصیت مهم هنری و سیاسی در این کشور شناخته می شود.

دولت یونان پس از مرگ تئودوراکیس سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرده است و پیکر این هنرمند در سرزمین اجدادی گالاتاس در غرب جزیره کرت به خاک سپرده می شود.

تئودوراکیس ، که در دوران دیکتاتوری نظامی بین 1967 و 1974 نقش مهمی در افزایش آگاهی جهانی از وضعیت کشور خود داشت ، در بین یونانیان نماد استقامت بود.

وی که در 29 ژوئن 1925 در جزیره کیوس در دریای اژه از خانواده ای گچ متولد شد ، فعالیت هنری خود را در 17 سالگی آغاز کرد و در طول زندگی حرفه ای خود آثار متنوعی را خلق کرد ، از سمفونی های متفکرانه گرفته تا آهنگ های محبوب تلویزیونی.

تئودوراکیس ساخت موسیقی فیلم را در سال 1953 آغاز کرد و فیلم هایی مانند “زوربا یونانی” (1964) ساخته مایکل کاکویانیس ، “حکومت نظامی” (1972) و “زد” (1969) ، به کارگردانی کاستا گائوراس را کارگردانی کرد. سرپیکو (1973) آهنگساز معروف “سیدنی لومت” است که آخرین بار نامزد دریافت جایزه گرمی در سال 1975 شد.

در کار سازنده این آهنگساز برجسته می توان ترکیب موسیقی فیلم ، سمفونی ، اپرا ، موسیقی تئاتر و موسیقی مجلسی را نام برد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا