عمومیکسب و کار برتر

آجر ها در نمای داخلی و خارجی خانه چه مزیتی دارد؟

یکی از مصالح ساختمانی است که امروزه جلوه زیباتری به خود گرفته و علاوه بر ساخت بنا در دکوراسیون داخلی نیز به کار می رود. آجرها در ابعاد و اشکال مختلف تولید می شوند و این تنوع و همخوانی آجر با دیگر مصالح، استفاده از آن در طاق های گنبدی و قوسی شکل را آسان می کند.

در واقع این محصول به نسبت سایر پرکاربردتر است و به دلیل قیمت مناسب در تمام پروژه های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از با ما همراه باشید تا با انواع آجر و کاربرد آن ها آشنا شوید.

آجرها با توجه به جنس و ابعاد خود کاربردهای متفاوتی در ساختمان دارند. برخی از آن ها به عنوان کفپوش و دیوارپوش و برخی دیگر برای دیوارکشی استفاده می شوند.

تنوع بالای این محصول گزینه های بسیاری پیش روی مشتریان قرار می دهد و آن ها می توانند طبق سلیقه خود، اجر مورد نظر را انتخاب نمایند. آجرها با ظاهری توپر، توخالی، متخلخل و سوراخ دار تولید می شوند.

انواع توپر مقاومت بالایی دارند و برای ساخت دیوارهای باربر مورد استفاده قرار می گیرند. آجر توخالی و سوراخ دار، دارای سوراخ های متعددی هستند و اجر متخلخل دارای منفذ می باشد و به روش پرسی تولید می شوند. این المان از نظر کاربرد به انواع  آجر نما طوسی ، اجر مهندسی و آجر معمولی تقسیم می شوند.

آجرنما همانطور که از نامش پیداست، برای نماکاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. طرز تهیه آجر، دستی و یا ماشینی است. این نوع اجر بدون اندودکاری نصب می شود.

آجر مهندسی با آجر معمولی متفاوت است. ظاهر این آجر، نیمه شفاف بوده و مقاومت آن به دلیل تراکم زیاد، بالا می باشد. تحمل بار زیاد از ویژگی های منحصر بفرد این نوع آجرها است.

اجر معمولی نیز برای کارهای ساختمانی مصرف می شود و به شیوه ماشینی یا دستی تولید می گردد. جنس این مصالح پرکاربرد ممکن است از نوع لعابی، سفالی، نسوز، ماسه آهکی، فشاری و ماشینی باشد.

آجر لعابی

لعاب کاری یکی از روش های روکش کاری اجر است که آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می نماید. ممکن است آجر در معرض رطوبت، فرسایش، هوازدگی، مواد شیمیایی و تغییرات آب و هوایی قرار گیرد، اما لعابی که سطح آن را پوشش می دهد، نقش لایه محافظ را ایفا کرده و عمر آن را طولانی می کند.

اجر لعابی در رنگ های متنوع و ابعاد گوناگون تولید و به بازار عرضه می شود. از این رو می توان از آن در تزئین و بیرونی ساختمان استفاده کرد. این آجرها با رنگ هایی نظیر آبی، قرمز، نارنجی، قهوه ای و سورمه ای لعاب داده می شوند و زیبایی بی نظیری به فضا می بخشند.

این آجرها بیشتر در طراحی های سنتی کاربرد دارند. لعاب کاری، مقاومت آجر را بالا می برد و آن را از آسیب های احتمالی حفظ می کند. قیمت آجر لعابی به نسبت اجر معمولی گران تر است.

آجر ها در نمای داخلی و خارجی خانه چه مزیتی دارد؟

آجر ماشینی

این آجرها سوراخ دار هستند و در صورت استفاده، سوراخ ها با پر می شود تا استحکام و مقاومت سازه بالا رود. تعداد سوراخ های تعبیه در اجر ماشینی 8 الی 10 عدد می باشد. اصولاً برای ساخت دیوار و در مرحله سفت کاری از آجرماشینی به دلیل استحکام بالا استفاده می شود.

ملاتی که در سوراخ های این اجرریخته می شود، مقاومت و استحکام آن را بالا می برد. این آجر قیمت مناسبی دارد و قابل استفاده در تمام پروژه های ساختمان سازی می باشد.

آجر ماسه آهکی

آجرماسه آهکی از سیلیکات کلسیم تولید می شود و اغلب در پی سازی ساختمان کاربرد دارد. مقاومت فشاری این اجر بالاست، از این رو ظرفیت باربری آن نیز بالا بوده و از آن در ساخت دیوارهای حائل و حمال استفاده می شود.

آجرهای ماسه آهکی به دلیل استفاده از رنگدانه در تولید آن ها، رنگ های متفاوت به خودگرفته و از نظر ظاهری زیبا هستند.

سختی این آجرها بالاست و ابعاد و شکل یکنواخت آن ها اجرای دیوار را آسان می کند، علاوه بر آن میزان پرتی این مصالح بسیار کم است.

آجرماسه آهکی عایق خوبی برای جلوگیری از خروج گرما از ساختمان در زمستان و ممانعت از ورود آن در تابستان می باشد و آسایش و راحتی را برای ساکنین به ارمغان می آورد.

آجرنما

یکی از انواع اجرها، است و همانطور که از نام آن پیداست، از آن برای طراحی نما استفاده می شود. از ویژگی هایی که آجرنما باید از آن برخوردار باشد می توان به مقاومت در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب اشاره کرد. اجر نسوز نمونه ای است که می توان از آن به عنوان آجرنما استفاده کرد. برای اطلاع از کلیک کنید.

آجر نسوز

آجرنسوز جدیدترین نوع اجر است که به علت مزایای زیاد، در ساختمان های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. این آجر یک است که علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، در برابر گرما و حرارت نیز مقاومت بالایی دارد.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را در درجه حرارت بالا از دست نمی دهد، به همین علت از آن برای پوشش دیوار داخلی شومینه استفاده می شود.

طول عمر بالا، دوام و استحکام، زیبایی و ثبات رنگ از ویژگی های ممتاز این اجر هستند که آن را به بهترین گزینه برای معماران و سازندگان تبدیل کرده است.

این نوع اجر در برابر فرسایش، خراشیدگی، حرارت، اشعه آفتاب، رطوبت و تغییرات آب و هوایی مقاوم است و به علت استفاده از مواد معدنی در ساخت آن یک آجر بی نظیر برای مصارف ساختمانی به شمار می آید. در مقایسه یا سایر آجرها بالاتر است.

اجر نسوز انواع مختلفی دارد که از جمله آن می توان به آجرهای نسوز سیلیسی، آجرنسوز زیرکونیوم، آجرنسوز کروم و آجرهای نسوز قلیایی اشاره کرد. اجر نسوز دایره نیز نمونه ای از آجرهای دکوراتیو شناخته می شود.

آجر سفالی

آجرسفالی یا اجر ایتال وزن بسیار سبکی دارد و استفاده از آن سرعت اتمام پروژه ساخت را بالابرده و به سبک سازی سازه کمک می نماید. این آجر در کوره های سفال پزی تولید می شود و قیمت آن در مقایسه با سایر آجرها کمتر است.

شکل اجر سفال همانند بلوک های سوراخ دار است و از آن ها در ساخت تیغه های جدا کننده و دیوارهای غیر باربر استفاده می شود. این آجرها عایق خوبی برای گرما و صوت می باشند و پایداری بسیار بالایی دارند.

آجر سفال ده سوراخ

قطر اجر 10 سوراخ بین 5.1 تا 5.2 سانتی متر بوده و همان طور که از نام آن پیداست، در سطح آن 10 سوراخ وجود دارد. وجود این سوراخ ها باعث می شود میلگرد درون آن ها قفل شود. این امر مقاومت ساختمان در برابر زلزله بالا می برد.

آجر لفتون

یکی از انواع آجرهایی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، آجرلفتون می باشد. این اجر در دو رنگ قرمز و زرد تولید می شود. ابعاد اجر لفتون 5*20*10 می باشد. قیمت این آجر به ابعاد آن بستگی دارد.

آجر فشاری

در ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. این آجرها با دست خشت زنی می شوند و برای پخته شدن در کوره های آجرپزی حرارت می بینند.

اجر فشاری یا آجرسنتی در مرحله سفت کاری ساختمان کاربرد دارد و به علت مقاومت فشاری بالا در ساخت دیوارهای باربر، طاق های ضربی و تیغه های جدا کننده استفاده می شود. وزن این آجرحدوداً 2/5 کیلوگرم و قیمت آن با توجه به میزان سفارش، متفاوت است.

آجر چارک

آجرچارک به اندازه یک چهارم طول یک اجر می باشد. ابعاد این نوع آجر۵٫۵×۱۰×۵٫۵ سانتی متر می باشد. آجرچارک در پیوند کله راسته در دیوار 35 سانتی متری و پیوندهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر دکوراتیو

اجر دکوراتیو نمونه ای از آجرهایی است که امروزه استفاده از آن ها در طراحی دکوراسیون داخلی زیاد به چشم می خورد. این آجرها انواع مختلفی دارند و می توان با توجه به سلیقه شخصی نمونه های مناسب را انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

آجرقزاقی

یکی از قدیمی ترین انواع اجرها، می باشد که ساخت آن ها به دوره ساسانیان بر می گردد. آجرقزاقی دستی نمونه ای از آجرهای سنتی است که با شیوه کاملا سنتی تولید می شود.

آجرپلاک نمونه ای از آجرهایی است که در دسته اجر قزاقی قرار می گیرد. آجرقزاقی قرمز با نام آجرخشتی نیز شناخته می شود.

آجرقزاقی در رنگ های مختلفی چون پوست پیازی، قرمز و گلبهی موجود بوده و هم چنین در ابعادی چون ۲۰*۲٫۵*۵٫۵ یا ۲۰*۱۰*۵٫۵ تولید می شود. قیمت این اجر با توجه به خصوصیاتی که گفته شد متفاوت می باشد.

آجرجوش

تولید و ساخت این آجر در دمای بیش از هزار درجه صورت می گیرد. این دمای بالا از خمیری شدن آجر جلوگیری به عمل می آورد. از موارد استفاده این اجر می توان به ساخت دیوار تونل ها اشاره کرد.

نانوآجر

از آن جایی که نمای بیرونی ساختمان در معرض باد و باران و عوامل زیست محیطی قرار دارد، در معرض آسیب دیدگی قرار دارد. استفاده از پوشش نانو بر روی اجر می تواند از آسیب زدگی به آن جلوگیری نماید.

انواع آجر براساس کیفیت

آجر درجه یک

 • مقاومت خوبی در مقابل خراشیدن با ناخن دارد.
 • بدون هیچ گونه شن، سنگریزه، یا مواد ارگانیک می باشد.
 • به خوبی پخته شده اند.
 • درصد جذب آب آجرهای درجه یک، کمتر از ۱۰% است.
 • مقاومت فشاری این اجرها حداقل kg/cm2245 و حداکثر kg/cm2280 است.
 • همگن هستند و بافت منظمی دارند.
 • همه آن ها، هم شکل و هم اندازه هستند.
 • سایز این آجرها استاندارد است.
 • دارای رنگ زرد یا قرمز یکدست می باشند.
 •  شوره زدگی و گل آهک در سطح آن وجود ندارد.
 • هنگامی که به آن، با اجری از جنس خودش یا با چکش ضربه بزنید، باید صدایی شبیه بدهد.
 • برای ساختمان هایی با طول عمر بالای 100 سال یا دارای شرایط جوی بد، مناسب می باشد.

آجردرجه دو

 • سایز این آجرها نیز مانند آجرهای درجه یک، استاندارد می باشد.
 • رنگ آن زرد یا قرمز یک شکل است.
 • تقریبا به خوبی پخته شده است.
 • شکل منظمی دارد.
 • جذب آب آن محسوس نیست.
 • درصد جذب آب آن بیشتر از ۱۰% ولی کم تر از ۱۵% است.
 • مقاومت فشاری آن در حدود kg/cm2 154 تا kg/cm2 175 می باشد.
 • سطح آن در برابر خراشیدگی با ناخن مقاومت خوبی دارد.
 • در ساختمان هایی با طول عمر پایین که طول عمر آن بیش از ۱۵ نیست، مناسب می باشد.

آجر درجه سه

 • شکل و سایز یکسان و منظمی ندارد.
 • رنگ آن قرمز کم رنگ است.
 • مقاومت فشاری آن بین kg/cm2 105 تا kg/cm2 140 است.
 • درصد جذب آب این آجرها بیش از ۱۵% است.
 • بافت همگنی ندارد.
 • وقتی بهم برخورد می کنند صدای بم و خامی می دهند.
 • اگر با ناخن سطح آن را خراش دهید، اثر آن می ماند.
 • به خوبی حرارت ندیده و خوب پخته نشده است.

آجرها بجز دسته بندی از لحاظ کیفیت و نوع متریال بکار رفته در آن، دسته بندی های دیگری نیز دارند. دسته بندی از لحاظ محل استفاده، که به آجرهای توکار و آجرنما تقسیم بندی می شود.

دسته بندی از لحاظ نوع کاربرد، که به آجرمعمولی، آجرمهندسی و آجرنما تقسیم می شود و دسته بندی از لحاظ شکل که به آجرهره، آجرمجوف و آجرپخ تقسیم می شود.

معرفی کارخانه های مهم آجر در اصفهان

کارخانه فرآورده های نسوز نوید در شهرک صنعتی سنجری، کارخانه آجراصفهان در جاده تهران، کارخانه آجرجوانان اصفهان در منطقه صنعتی دولت آباد، فرآورده های نسوز آذر در جاده شهرکرد، کارخانه آتی مروارید پردیس در جاده حبیب آباد، کارخانه آجرنمای کوثر سپاهان در حبیب آباد، کارخانه نقشینه اصفهان در جاده حبیب آباد، کارخانه صائب یک در جاده دولت آباد، کارخانه مرجان در جاده دولت آباد و کارخانه ملیکا در جاده حبیب آباد از مهم ترین کارخانه های تولیدآجر در اصفهان می باشند.

معرفی کارخانه های مهم آجر در تهران

کارخانه تکنوآجر در شهرک فرون آباد، کارخانه آجرسوفالین در جاده خاوران و کارخانه آسیاسازه در شهرک صنعتی عباس آباد از کارخانه های معتبر اجر در تهران می باشند.

کلام پایانی

ما در این مقاله به بررسی انواع مختلف اجر و ویژگی های هرکدام پرداختیم. همانطور که می دانید آجرها، بلوک هایی با اندازه های منظم و مکعبی شکل هستند که اغلب از خاک رس ساخته شده و در انواع و طرح های گوناگون و با قیمت های متفاوت، در قسمت های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

سوالات متداول

آجر چیست؟

یکی از مصالح ساختمانی که امروزه جلوه زیباتری به خود گرفته و علاوه بر ساخت بنا در دکوراسیون داخلی نیز به کار می رود، آجر است. آجرها در ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شوند و این تنوع و همخوانی آجر با دیگر مصالح استفاده از آن در طاق های گنبدی و قوسی شکل را آسان کرده است.

انواع آجر کدام اند؟

لعابی، ماشینی، نما، نسوز، ماسه آهکی، سفالی، لفتون، فشاری، چارک، قزاقی، دکوراتیو و نانو آجر

آجر قزاقی چیست؟

یکی از قدیمی ترین انواع آجرها، آجر قزاقی می باشد که ساخت آن ها به دوره ساسانیان بر می گردد. آجرقزاقی دستی نمونه ای از آجرهای سنتی است که با شیوه کاملا سنتی ساخته می شود. آجر پلاک نمونه ای از آجرهایی است که در دسته آجر قزاقی قرار می گیرد. آجرقزاقی قرمز با نام آجر خشتی نیز شناخته می شود.

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز جدیدترین نوع آجر است که به علت مزایایآجرها انواع مختلف با ویژگی‌های خاص دارند، که کاربرد آجر براساس ویژگی‌های منحصر به فردش با دیگری تفاوت دارد. در صنعت ساخت و ساز از آجرها برای مقاصد گوناگون و ساخت قسمت‌های مختلف سازه استفاده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا کاربردهای گوناگون انواع آجر را بررسی کنیم.

انواع کاربرد آجر در ساختمان سازی

آجرها بلوک‌های ساخته شده از خاک رس هستند. آجرها در قدیم از خشت و به صورت دستی تولید می‌شدند، اما امروزه با روش‌های نوین و با ماشین آلات نیز می‌توان آن‌ها را تولید کرد. آجرها بعد از قالب زنی در کوره‌های آجرپزی قرار داد می‌شوند تا به اصطلاح پخته و آماده شوند. برای چسباندن آجرها بر روی هم از ملاتی سیمانی استفاده می‌شود. حال که فهمیدید ، بهتر است به سراغ کاربردهای آجر برویم.

ویژگی‌های مثبتی مانند ، سهولت کار با آن و باعث شده که آجر از دیرباز تا کنون جزو مصالح پرطرفدار ساختمانی باشد. آجر را نه تنها برای دیوار چینی، بلکه در زمینه‌های دیگری نیز می‌توان استفاده کرد. در کل کاربرد آجر را می‌توان در پی سازی، کف سازی، دیوار چینی، دکوراسیون و نمای داخلی و خارجی خلاصه کرد.

کاربرد آجر در نمای داخلی و خارجی

در ساختمان‌های قدیمی می‌توان کاربرد آجر در نما را به وفور مشاهده کرد. انواع روش‌های مختلف چیدمان آجر در معماری سنتی و اسلامی ایران باعث به وجود آمدن سبک‌های مختلفی در اجرای نما با آجر شده است. البته شاید این تفکر وجود داشته باشد که کاربرد آجر در نما بسیار قدیمی شده و به همان معماری سنتی تعلق دارد. که چنین تفکری کاملا غلط است.

تصویری که همراه عبارت نمای آجری در ذهن بسیاری از مردم تداعی می‌شود، استفاده از آجرهای سه سانتی قدیمی برای نما است. البته که این آجرهای سه سانتی بسیار قدیمی بوده و امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در عوض امروزه انواع مختلفی از آجرها تولید می‌شوند که می‌توانند نمایی مدرن و زیبا برای ساختمان ایجاد کنند.

انواع آجرهایی که امروزه برای نما استفاده می‌شوند را می‌توان در دسته‌های آجر نسوز نما، آجر قزاقی، آجر دکوراتیو، آجر رستیک و آجر لعابدار قرار داد. در ادامه به کاربرد هر کدام از این آجرها در نما خواهیم پرداخت.

کاربرد آجر نسوز در نما

آجرهای نما خود دارای انواع مختلف در طرح‌ها، رنگ‌ها و ابعاد مختلف هستند. همین ویژگی به علاوه‌ی مقاومت بالای آن‌ها، آجرهای نسوز را به یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای اجرای نما تبدیل کرده است. این آجر در طرح‌های مختلفی مثل ساده، کامل، کرکره‌ای و تایل و غیره تولید می‌شوند.

از آجر نسوز نما به خاطر مقاومت بالایی که در برابر حرارت و آتش سوزی دارند در ساخت شومینه و باربیکیو استفاده می‌کنند. از این آجر هم‌چنین برای ساخت کوره‌های آجرپزی و تنور نیز می‌توان استفاده کرد. برخی دیگر از مزایای آجر نسوز نما عبارتند از:

 • این آجرها در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت بالایی دارند.
 • از آن جا که در ترکیب آن مواد آلاینده وجود ندارد، آجر نسوز دوست دار محیط زیست محسوب می‌شود.
 • نصب آن بسیار آسان است
 • در طرح‌ها، رنگ‌ها و ابعاد گوناگونی وجود دارد.

کاربرد آجر قزاقی در نما

آجر قزاقی از قدیمی‌ترین انواع آجر است که قدمت آن به قزاق‌ها برمی‌گردد. آجر قزاقی امروزه نیز به همان روش قدیمی و سنتی و به صورت دستی تولید می‌شود. آجر قزاقی مانند آجر نسوز در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود، که رنگ‌های آن عبارتند از ابلق، قرمز، اخرایی، پوست پیازی و زرد.

از آجر قزاقی در نمای داخلی و خارجی ساختمان می‌توان استفاده کرد. آجر قزاقی به خصوص برای ایجاد نماهایی با تم سنتی و قدیمی کاربرد دارد. البته که در اجرای نماهای مدرن نیز می‌توان از آن استفاده کرد و به ساختمان جلوه‌ای خاص بخشید.

کاربرد آجر دکوراتیو در نما

آجر دکوراتیو از آجرهای معروف و محبوب برای اجرای نمای داخلی ساختمان است. آجرهای دکوراتیو را از مواد نانو و پلیمری می‌سازند و می‌توان از آن‌ها برای نمای دیوار سالن، اتاق خواب و حتی سرویس بهداشتی هم استفاده کرد. در کل کاربرد این آجر بیشتر برای نمای داخلی است تا خارجی.

آجرهای دکوراتیو در رنگ‌های متنوعی مثل سفید، کرم، قهوای، آبی و یشمی و طوسی تولید می‌شوند. و همین امر هم دست را برای طراحان داخلی کمی باز گذاشته تا بتوانند تنوع بیشتری در نما ایجاد کنند. برخی از مزیت‌های این آجرها عبارتند از:

 • آجر دکوراتیو استحکام و مقاومت بالایی دارد.
 • این آجرها سبک هستند و کار کردن با آن‌ها راحت است.
 • قابل شستشو هستند.
 • در برابر شرایط آب و هوایی مختلف پایدارند.
 • در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی تولید می‌شوند.

کاربرد آجر رستیک در نما

آجر رستیک نوعی از آجرهای نما است که سطحی صخره‌ای و ناهموار دارد. رستیک در کلمه به معنای روستا است و آجرهای رستیک با هدف تداعی کردن طبیعت و زیبایی و آرامش ساخته شده‌اند.

کاربرد آجر لعابدار در نما

آجرهای لعابدار نیز جزء آجرهای قدیمی هستند. که بر روی سطح آن‌ها لعاب کاری می‌شود. این آجرها در رنگ‌های لاجوردی، زرد، فیروزه‌ای و از این قبیل رنگ‌ها یافت می‌شوند. کاربرد آجرهای لعابدار در قدیم بیشتر به صورت ترکیبی و برای مساجد، مناره‌ها و کتیبه‌ها بوده است. امروزه اما بیشتر برای مکان‌هایی که می‌خواهند به آن حال و هوایی سنتی بدهند، مثل سفره‌خانه‌ها، استفاده می شود.

سایر کاربردهای آجر

به جز انواع آجری که در بالا معرفی کردیم که برای نما استفاده می‌شدند، انواع دیگری از آجرها نیز وجود دارند که از آن‌ها برای مقاصد دیگری استفاده می‌شود. آجر لفتون، آجر سفال و آجر گری از جمله‌ی این آجرها هستند

آجر لفتون

آجر لفتون همان آجرهای سوراخ دار هستند که از آن‌ها برای ساخت بنا و دیوار چینی استفاده می‌شود. سوراخ‌های موجود روی این آجرها باعث می‌شود که ملات بیشتری به خود بگیرند و استحکام دیوار ساخته شده با آن‌ها بالا باشد. استفاده از این آجرها برای ساخت سوله نیز بسیار رواج دارد.

آجر سفال

از این آجر نیز برای ساخت بنای ساختمان و دیوارها استفاده می‌شود. آجر سفال یا تیغه‌ای در سه نوع متفاوت ساده، فوم دار و سقفی تولید می‌شود. که آجر ساده نوع استاندارد آن است. آجر فوم دار بیشتر برای مناطق سردسیر استفاده می‌شود و آجر سفال سقفی نیز در ساخت سقف استفاده می‌شود.

آجر گری

آجر گری یا آجر فشاری از آجرهای بسیار قدیمی است. از این آجر به خاطر مقاومت بالایی که دارند بیشتر برای دیوار چینی استفاده می‌شود. آجر فشاری دارای دو نوع ماشینی و پرسی است، که نوع ماشینی با استفاده از ماشین آلات ساخته می‌شود و نوع پرسی آن با قالب گیری دستی ساخته می‌شود.

جمع بندی

آجرها از نظر ابعاد، رنگ‌ها و ویژگی‌ها انواع گوناگونی دارند. همین تنوع نیز باعث می‌شود که برای مثال با توجه به نوع آن فرق بکند، کاربرد آجر ها با هم فرق بکند و … . در این مقاله سعی کردیم که انواع کاآیا مزیت آجر ها در نمای داخلی و خارجی خانه را می دانید؟ همانگونه که در مطالب قبل هم برایتان ذکر کردیم، از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی در ایران آجر ها می باشند. در چند دهه اخیر کاربرد آجر ها بسیار افزایش داشته است. این یعنی این که هم در نمای خارجی ساختمان و هم در بخشی هایی از دیوارهای داخلی آجر ها کاربرد پیدا کرده اند. امروزه شاهد بسیاری از ساختمان های اداری و مسکونی و غیره هستیم که برای نمای آن ها از آجر های بسیار زیبا و چشم نماز استفاده کرده اند. به خاطر همین از دیرباز تا به امروز آجر ها پر طرفدار شده اند. بنابراین قصد داریم در این مطلب به مزایای دیوار های آجری در نمای داخل و خارج ساختمان اشاره کنیم.

گرم کردن محیط

از آن جایی که رنگ آجرها بسیار گوناگون اند مانند زرد، قرمز، قهوه‌ای و حتی مشکی. به خاطر همین اگر در نمای داخلی ساختمان استفاده شوند، این طیف رنگی گرم باعث می شود تا فضای خانه را گرم و دلپذیر کند و نمای خانه را سرزنده می سازد.

به وجود آوردن فضای نوستالژیک

چون آجر ها از دیرباز در ساختمان سازی و معماری ایران باستان طرفدار داشته اند، از این رو در طراحی داخلی ساختمان ها می توانند فضایی نوستالژیک را برای ساکنین تداعی کنند. همچنین آجر ها تداعی کننده ساختمان های روستایی می باشند، برای همین در بین این همه شلوغی شهری فضای داخلی خانه می تواند محیط پر آرامش روستایی را برای ساکنین به ارمغان بیاورد.

آجر ها با همه دکوراسیون‌ها سازگار است

مزایای دیگر دیوارهای آجری سازگار بودن آن ها با همه چیدمان داخلی خانه است. به این معنا که اگر دیوار های داخلی خانه شما آجری باشد، شما در هر زمان می توانید چیدمان خانه تان را عوض کنید. حواه فضای خانه شما سنتی باشد خواه مدرن دیوارهای آجری با همه سبکی می تواند سازگار باشد.

طراحی منحصر به فرد

امروزه اغلب ساکنین برای پوشش داخلی دیوارهای خانه از رنگ یا کاغذ دیواری استفاده می کنند. اما آجرها علاوه بر زیبایی و تنوع می تواند فضای خانه را خاص و منحصر به فرد نماید.

نزدیک بودن به طبیعت

از آنجایی که برای نصب دیوار آجری به مواد نگهدارنده و یا روکش نیازی نیست، برای هیمن دیوارهای  آجری را می توان به تنهایی و حتی بدون دومین پوشش نصب کرد. از این رو برای نصب دیوارهای آجری شما مستقیما با خاک رس رو به رو هستید. همچین منظره ای به تماشاچی این حس را انتقال می دهد که به طبیعت نزدیک شده است.

دلایل اصلی استفاده از آجرها در ساختمان سازی

به غیر از تمام تاثیرات مثبتی که آجرها در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها دارند و ما آن ها را اکنون دانستیم، مزایا و خصوصیت های زیاد دیگری هم دارند که ما در اینجا همراه با توضیح به شما ارائه می دهیم:

رنگ ثابت آجرها

ترکیب بیشتر آجرها، خاک‌های معدنی می باشد به این ترتیب که آن ها فاقد رنگ مصنوعی می باشند. بخاطر همین است که با تنوع رنگی در آجر ها روبه رو هستیم. این رنگ های آجر مخصوصا آجر نسوز،  با گذشت زمان بر اثر شرایط آب و هوایی و تابش خورشید تغییری نمی کنند و همچنان ثابت می مانند.

مقرون به صرفه بودن آجرها

به طور کلی آجر ها نسبتبه دیگر مصالح ساختمانی مقرون به صرفه تر هستند. همچنین آجرهای مخصوص دیوارهای داخلی نسبت به آجرهای نمای خارجی خانه بسیار ارزان تر می باشند. زیرا نیازی نیست که این آجر ها در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم باشند. بنابراین آجرها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر اند. و این جزء مزیت های مهم آن ها محسوب می شود.

ماندگاری زیاد آن ها و نگهداری کم هزینه آن ها

می دانیم که آجر ها در مقایسه با دیگر مصالح با ثبات و با دوام هستند به این معنا که آجر ها به مرور زمان از بین نمی روند. از این رو آجر ها نیازی به هزینه های اضافی نگه داری مانند حفاظت مقابل موریانه، آب بندی، نقاشی و غیره ندارند. به خاطر همین اگر می خواهید از آجر ها برای دیوار خانه خود استفاده کنید دیگر جای نگرانی برای هزینه ها و مراقبت از آن ها ندارید.

عایقی مناسب و حفظ انرژی

آجر ها می توانند به راحتی حرارت را انتقال دهند. آجرها در واقع نمی گذارند انرژی هدر برود. بدین ترتیب که آجرها قادر هستند تا حرارت محیط اطراف را ذخیره کرده و با توجه به شرایط محیط آن را دوباره به محیط باز گردانند. و همچنین عایق خوبی در برابر سرما و گرما هستند و برای در و پنجره خانه بسیار ایده‌آل می باشند.

تولید شده از مواد سازگار با طبیعت

بیشترآجرها از خاک رس تولید می‌شوند. در واقع خاک رس از مواد فراوان در طبیعت می باشند. نکته دیگر این که آجر ها را جوری تولید می کنند که کمترین ضایعاتی نداشته باشتد به همین دلیل هم به طبیعت ضرر نمی زنند و هم بخاطر خاک رس طبیعی، با طبیعت سازگاری دارند و نمی توانند به محیط زیست آسیبی وارد کنند. حتی بخاطر اینکه بر خلاف مصالح ساختمانی دیگر اصلا سمی نیست برای افراد هم ضرری نمی توانند داشته باشند.

آجر ها در برابر آتش، باد و رطوبت مقاوم هستند

بهتر است بدانیم که پختن خاک رس در دمای بالای ۱۰۰۰ درجه سانتیگرد صورت می گیرد و بعد به آجر تبدیل می گردد. از این رو آجر ها می توانند مقاومت بالایی در برابر حرارت وخصوصا آتش داشته باشند. با توجه به آمار ارائه شده خانه های آجری مقاومت بیشتری نسبت به خانه های سیمانی از خود نشان داده اند.

با تمام این اوصاف و مزایا می توان نتیجه گرفت که آجر ها برای ساخت نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها در عین زیبایی، بسیار مفید و مقرون به صرفه می باشند. شما می توانید سفارشات خود را در خصوص آجر بهمنی، آجر قزاقی، آجر اتوماتیک و غیره را به شرکت تولید کننده آجر سفال اصفهانآیا مزیت خانه را می دانید؟ همانگونه که در مطالب قبل هم برایتان ذکر کردیم، از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی در ایران آجر ها می باشند. در چند دهه اخیر کاربرد آجر ها بسیار افزایش داشته است. این یعنی این که هم در نمای خارجی ساختمان و هم در بخشی هایی از دیوارهای داخلی آجر ها کاربرد پیدا کرده اند. امروزه شاهد بسیاری از ساختمان های اداری و مسکونی و غیره هستیم که برای نمای آن ها از آجر های بسیار زیبا و چشم نماز استفاده کرده اند. به خاطر همین از دیرباز تا به امروز آجر ها پر طرفدار شده اند. بنابراین قصد داریم در این مطلب به مزایای دیوار های آجری در نمای داخل و خارج ساختمان اشاره کنیم.

گرم کردن محیط

از آن جایی که رنگ آجرها بسیار گوناگون اند مانند زرد، قرمز، قهوه‌ای و حتی مشکی. به خاطر همین اگر در نمای داخلی ساختمان استفاده شوند، این طیف رنگی گرم باعث می شود تا فضای خانه را گرم و دلپذیر کند و نمای خانه را سرزنده می سازد.

به وجود آوردن فضای نوستالژیک

چون آجر ها از دیرباز در ساختمان سازی و معماری ایران باستان طرفدار داشته اند، از این رو در طراحی داخلی ساختمان ها می توانند فضایی نوستالژیک را برای ساکنین تداعی کنند. همچنین ها تداعی کننده ساختمان های روستایی می باشند، برای همین در بین اینهمه شلوغی شهری فضای داخلی خانه می تواند محیط پر آرامش روستایی را برای ساکنین به ارمغان بیاورد.

آجر ها با همه دکوراسیون‌ها سازگار است

مزایای دیگر دیوارهای آجری سازگار بودن آن ها با همه چیدمان داخلی خانه است. به این معنا که اگر دیوار های داخلی خانه شما آجری باشد، شما در هر زمان می توانید چیدمان خانه تان را عوض کنید. حواه فضای خانه شما سنتی باشد خواه مدرن دیوارهای آجری با همه سبکی می تواند سازگار باشد.

طراحی منحصر به فرد

امروزه اغلب ساکنین برای پوشش داخلی دیوارهای خانه از رنگ یا کاغذ دیواری استفاده می کنند. اما آجرها علاوه بر زیبایی و تنوع می تواند فضای خانه را خاص و منحصر به فرد نماید.

نزدیک بودن به طبیعت

از آنجایی که برای نصب دیوار آجری به مواد نگهدارنده و یا روکش نیازی نیست، برای هیمن دیوارهای  آجری را می توان به تنهایی و حتی بدون دومین پوشش نصب کرد. از این رو برای نصب دیوارهای آجری شما مستقیما با خاک رس رو به رو هستید. همچین منظره ای به تماشاچی این حس را انتقال می دهد که به طبیعت نزدیک شده است.

دلایل اصلی استفاده از آجرها در ساختمان سازی

به غیر از تمام تاثیرات مثبتی که آجرها در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها دارند و ما آن ها را اکنون دانستیم، مزایا و خصوصیت های زیاد دیگری هم دارند که ما در اینجا همراه با توضیح به شما ارائه می دهیم:

رنگ ثابت آجرها

ترکیب بیشتر آجرها، خاک‌های معدنی می باشد به این ترتیب که آن ها فاقد رنگ مصنوعی می باشند. بخاطر همین است که با تنوع رنگی در آجر ها روبه رو هستیم. این رنگ های آجر مخصوصا آجر نسوز،  با گذشت زمان بر اثر شرایط آب و هوایی و تابش خورشید تغییری نمی کنند و همچنان ثابت می مانند.

دلایل اصلی استفاده از آجرها در ساختمان سازی

مقرون به صرفه بودن آجرها

به طور کلی آجر ها نسبتبه دیگر مصالح ساختمانی مقرون به صرفه تر هستند. همچنین آجرهای مخصوص دیوارهای داخلی نسبت به آجرهای نمای خارجی خانه بسیار ارزان تر می باشند. زیرا نیازی نیست که این آجر ها در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم باشند. بنابراین آجرها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر اند. و این جزء مزیت های مهم آن ها محسوب می شود.

ماندگاری زیاد آن ها و نگهداری کم هزینه آن ها

می دانیم که آجر ها در مقایسه با دیگر مصالح با ثبات و با دوام هستند به این معنا که آجر ها به مرور زمان از بین نمی روند. از این رو آجر ها نیازی به هزینه های اضافی نگه داری مانند حفاظت مقابل موریانه، آب بندی، نقاشی و غیره ندارند. به خاطر همین اگر می خواهید از آجر ها برای دیوار خانه خود استفاده کنید دیگر جای نگرانی برای هزینه ها و مراقبت از آن ها ندارید.

عایقی مناسب و حفظ انرژی

آجر ها می توانند به راحتی حرارت را انتقال دهند. آجرها در واقع نمی گذارند انرژی هدر برود. بدین ترتیب که آجرها قادر هستند تا حرارت محیط اطراف را ذخیره کرده و با توجه به شرایط محیط آن را دوباره به محیط باز گردانند. و همچنین عایق خوبی در برابر سرما و گرما هستند و برای در و پنجره خانه بسیار ایده‌آل می باشند.

تولید شده از مواد سازگار با طبیعت

بیشترآجرها از خاک رس تولید می‌شوند. در واقع خاک رس از مواد فراوان در طبیعت می باشند. نکته دیگر این که آجر ها را جوری تولید می کنند که کمترین ضایعاتی نداشته باشتد به همین دلیل هم به طبیعت ضرر نمی زنند و هم بخاطر خاک رس طبیعی، با طبیعت سازگاری دارند و نمی توانند به محیط زیست آسیبی وارد کنند. حتی بخاطر اینکه بر خلاف مصالح ساختمانی دیگر اصلا سمی نیست برای افراد هم ضرری نمی توانند داشته باشند.

تولید شده از مواد سازگار با طبیعت

آجر ها در برابر آتش، باد و رطوبت مقاوم هستند

بهتر است بدانیم که پختن خاک رس در دمای بالای ۱۰۰۰ درجه سانتیگرد صورت می گیرد و بعد به آجر تبدیل می گردد. از این رو آجر ها می توانند مقاومت بالایی در برابر حرارت وخصوصا آتش داشته باشند. با توجه به آمار ارائه شده خانه های آجری مقاومت بیشتری نسبت به خانه های سیمانی از خود نشان داده اند.

با تمام این اوصاف و مزایا می توان نتیجه گرفت که آجر ها برای ساخت نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها در عین زیبایی، بسیار مفید و مقرون به صرفه می باشند. شما می توانید سفارشات خود را در خصوص ، ، و را به شرکت تولید کننده آجر ساحل یک اصفهان بسپارید.

از دیگر خدمات این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بسپارید. پس با ما بگیرید

ربرد آجر را بررسی کنیم.

به این نوشته امتیاز دهید !

زیاد، در ساختمان های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. این آجر یک عایق حرارتی است که علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، در برابر گرما و حرارت نیز مقاومت بالایی دارد.

 

دکمه بازگشت به بالا