بین الملل

آمریکا: در واکنش به تحرکات کره شمالی چاره‌ای جز تشدید مانورهای نظامی‌ مشترک نداریم

آمریکا: در واکنش به تحرکات کره شمالی چاره‌ای جز تشدید مانورهای نظامی‌ مشترک نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد، از آنجایی که کره شمالی به انجام اقدامات تحریک‌آمیز که تهدیدی برای کره جنوبی و همچنین نیروهای آمریکایی مستقر در آنجاست، ادامه می‌دهد، واشنگتن چاره دیگری جز تقویت قابلیت‌های دفعی مشترک خود با سئول ندارد.

به گزارش آپارات نیوز، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این اظهارات را پس از آن مطرح کرد که کره شمالی به تازگی “موشک‌های کروز استراتژیک” را از یک زیردریایی شلیک کرد.

پرایس در کنفرانسی خبری گفت: ما از اقدام کره شمالی برای پرتاب آزمایشی موشک کروز از زیردریایی مطلع هستیم. همان طور که در موارد مشابه قبلی اعلام کرده‌ایم، این اقدامات تنها منجر به تشدید تنش‌ها در منطقه می‌شود.

تازه‌ترین اقدامات تحریک‌آمیز موشکی کره شمالی در حالی صورت گرفته که کره جنوبی و آمریکا مانور نظامی مشترک وسیع خود را موسوم به “سپر آزادی” آغاز کرده‌اند؛ مانوری که پیونگ‌یانگ هشدار داده “اقدامات قاطعانه‌ای” را علیه آن اتخاذ خواهد کرد.

کره شمالی سال گذشته به طور بی‌سابقه‌ای ۶۹ موشک بالستیک را شلیک کرد در حالی که به صورت دوره‌ای مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی را مقصر این اقدامات خود دانسته است.

ند پرایس ضمن رد این اظهارات تاکید کرد، اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی در عوض آمریکا و متحدانش را مجبور به تشدید مانورهای نظامی‌شان می‌کند.

وی افزود: متاسفانه، کره شمالی ما را در موقعیتی قرار داده که باید به طور ملموسی تعهد امنیتی را که داریم، تقویت کنیم.

این سخنگو تصریح کرد: آنها جو امنیتی در شمال شرق آسیا و منطقه اقیانوس هند-آرام را خطرناک‌تر کرده‌اند و بیش از پیش نیروهای آمریکایی مستقر در این منطقه و همچنین متحدان کلیدی‌مان در کره جنوبی را تهدید می‌کنند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی مانع آمریکا از حفظ صلح در شبه‌جزیره کره نخواهد شد.

سالیوان در جریان سفر به سن دیگو جایی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است با همتایان استرالیایی و انگلیسی‌اش دیدار کند، گفت: ما اجازه نخواهیم داد هیچ‌گونه اقدامات کره شمالی، ما را از انجام اقداماتی که احساس می‌کنیم برای حفظ ثبات در شبه‌جزیره کره ضروری است، باز دارد یا محدود کند.

وی افزود، آمریکا همچنان در حال بررسی قابلیت‌های موشکی است که به تازگی توسط کره شمالی شلیک شده است. کره شمالی برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی یک موشک را از یک زیردریایی شلیک کرد.

سالیوان در پاسخ به این سوال که آیا این پرتاب موشکی قابلیت‌های جدیدی دارد یا خیر، گفت: آنها در حال اصلاح آن هستند و تلاش می‌کنند آن را در شرایط مختلف تکرار کنند.

ند پرایس تاکید داشت که اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی، آمریکا را وادار می‌کند تا دائما تعهد امنیتی خود به متحدش را تقویت کند.

وی افزود: ما بیشتر ترجیح می‌دهیم وارد گفت‌وگو و دیپلماسی شویم و چشم‌انداز خلع سلاح کامل شبه‌جزیره کره را به شیوه‌های واقعی پیش ببریم.

پراس در ادامه گفت، یک آزمایش موشکی دیگر کره شمالی برابر با یک “اقدام تحریک‌آمیز خطرناک” است که نیازمند اقدام قاطعانه شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.

وی افزود: ما ماه‌هاست تاکید کرده‌ایم که کره شمالی تمامی اقدامات نهایی را که برای انجام هفتمین آزمایش اتمی‌اش لازم است، انجام داده است. هفتمین آزمایش اتمی یک اقدام تحریک‌آمیز خطرناک است که به خودی خود تهدیدی قابل توجه برای صلح و امنیت در منطقه محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پایان گفت: کل جهان باید به چنین چیزی واکنش نشان دهند. انتظار داریم کشورهای عضو شورای امنیت به ویژه پنج عضو دائم آن در واکنش به چنین اقدام بی‌ثبات‌کننده‌ای، یک اقدام قاطعانه انجام دهند.

انتهای پیام

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا