عمومیکسب و کار برتر

آموزش بیلیارد حرفه ای اسنوکر

یکی از مهارت های جالبی که زن و مرد به آن نیاز دارند، بازی یا ورزش لذت بخش اسنوکر  می باشد. در این پست به کمک تصاویر گویا به شما نحوه بازی کردن اصولی اسنوکر را آموزش می دهیم.

بخش اول-حفظ فرم مناسب

برای اینکه مانند یک حرفه‌ای اسنوکر (بیلیارد) بازی کنید، به یک چوب خوب، یک ضربه روان و با دقت نیاز دارید. باید ببینید که شما یک بازیکن معمولی هستید و یا می‌خواهید حرفه‌ای باشید و موفق شوید؟ این مقاله ابزارهای اساسی برای آنکه در بازی بیلیارد بهتر شوید را ارائه می‌کند.

1-چک کردن وضعیت دست‌ها

  • پایه ضخیم‌تر چوب را در دست غالب خود نگه دارید تا پشت دستتان به سمت بالا باشد. نقطه تعادل و توازن را روی چوب،هنگام در دست گرفتن پیدا کنید. با دست خودمعمولا پشت این نقطه قسمت انتهایی چوب را محکم بگیرید.
  • انگشت شست و انگشت سبابه دست دیگر خود را مانند یک دایره دور انتهای چوب حلقه کنید (مانند تصویر). بطوریکه در این حالت دست و چوب سوار بر انگشت وسط شما باشند. نشانه را از طریق دایره قرار دهید و آن را در بالای انگشت خود را در پشت گردن قرار دهید. برای ایجاد یک حالت سه پایه ، مانند تصویر از انگشت کوچک،انگشت حلقه و انگشت وسط خود استفاده کنید.
  • لبه دست خود را روی میز قرار دهید و طرف دیگر دست خود را بالا ببرید.

2- رعایت درست فواصل

  • پای غیر غالب خود را در همان طرف ،و جلوتر از پای غالب خود قرار دهید.
  • فاصله بین دو پا مانند شکل بالا حدود 60 سانتیمتر باشد.
  • بدن خود را کمی از روی میز بردارید تا با فرایند ضربه زدن تداخل نداشته باشد.
  • خودتان را به نزدیک کنید اما خیلی نزدیک. شما باید برای کنترل بیشتر ضربه‌ها کمی خم شوید.
  • فرم مناسب نیازمند آن است که چوب نشانه را مستقیماً در راستای چانه خود و در طول محل ضربه زدن قرار دهید. اگر شما فرم یک بازیکن حرفه‌ای را با یک بازیکن تازه کار مقایسه کنید، بازیکن حرفه‌ای هم همیشه سر خود را پایین و در راستای ضربه و در حالی که چوب در راستای زیر چانه‌اش در طول ضربه واقع شده است،قرار گرفته است.

مطلب جالب:

بخش دوم-ضربه زدن به توپ

1- قبل از هر ضربه، گچ را به نوک چوب بچسبانید، به‌طوری که مانند شانه کردن مو در حرکاتی که در تصویر بالا مشخص است بر روی آن گچ بزنید. از چرخاندن گچ به‌صورت دوار در سر چوب خودداری کنید.

توی ، بیلیارد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی 3 هفته استاد بیلیارد شو، بی رقیب باش و همه رو انگشت به دهان هنرت کن!

2- به‌منظور کنترل بیشتر در ضربه زدن،چوب را تا حد امکان موازی با سطح میز و در راستای ضربه قرار دهید.

3- به‌تدریج به سمت توپ حرکت کنید. تصور کنید که شما به‌جای ضربه زدن به توپ سریعاً در استخر شنا می‌کنید. فاصله دادن بیشتر سر چوب از توپ نشانه،سبب ایجاد گشتاور و نیروی بیشتر در ضربه زدن می‌شود.

4- حالت خود را مستقیماً در راستای ضربه و بدون استرس نگه دارید.چوب شما نباید تا زمانی که به توپ ضربه زده نشده است، رها شود یا از میز فاصله بگیرد و فرایند ضربه زدن قطع شود.

5- بعد ازهر ضربه، موقعیت به شما اجازه می‌دهد تا زاویه توپ و جهت هر توپ دیگری که توپ نشانه به آن ضربه می‌زند، تجزیه و تحلیل کنید. همچنین تضمین می‌کند که شما به‌طور تصادفی و شانسی ضربه‌ای نمی‌زنید.

با ، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

6- تمرین برای ضربه زدن را خود را بدون تکان دادن توپ‌ها تا زمانی که احساس راحتی داشته باشید، ادامه دهید.

بخش سوم-نشانه گیری صحیح

1-تصور کنید یک توپ نامرئی در کنار توپی که می‌خواهید وارد پاکت کنید قرار دارد.

2- چوب خود را بالاتر از توپ هدف قرار دهید. زاویه نشانه روی را به‌طوری که چوب و توپ و پاکت در یک راستا قرار گیرند مشاهده کنید.

3- چوب خود را عقب برده و با نوک چوب مرکز توپی که فرض کرده‌اید در کنار توپ مورد نظرتان است را مشخص کنید.

4- نوک چوب را روی میز نگه دارید و به سمت راست یا چپ جابجا کنید تا چوب روی توپ سفید و در راستای توپ فرضی واقع شود. شما اکنون زاویه‌ای دارید که باید توپ سفید را با چوب برای ضربه زدن به توپ دیگر به سمت آن بزنید.

5- ضربه خود را در زاویه‌ای که محاسبه کرده‌اید تنظیم کنید بطوریکه مرکز توپ سفید با توپ دیگر برخورد کند.

6- شروع به بازی با دست غیر غالب خود را تنها زمانی که شما تبدیل به یک بازیکن دو دست شدید انجام دهید. این باعث می‌شود که شاید شما کمتر در بازی‌های فعلی برنده شوید ولی به‌مرور زمان در بازی‌های بعدی برنده باشید. گاهی اوقات در بیلیارد، با یک ضربه‌ای روبرو می‌شوید که زاویه ضربه آن برای ضربه زدن با دست غیر غالب ، غیرمعمول و دشوار است لذا دو دست بودن به شما کمک می‌کند در این شرایط با دست غیر غالب ضربه خوبی بزنید. در حقیقت سعی کنید رفته‌رفته مهارت خود را برای ضربه زدن با هر دو دست افزایش دهید.

بخش چهارم- انتخاب و تنظیم چوب مناسب

انتخاب چوب خوب

1-یکپارچگی و بسته شدن دو قسمت چوب‌های دو تکه را به‌صورت دقیق بررسی کنید.

  • اگر دست‌های بزرگی دارید از یک دسته چوب بزرگ‌تر و اگر دست‌های کوچک‌تر دارید از یک دسته چوب کوچک‌تر استفاده کنید.
  • اگر دست‌هایتان عرق می‌کند، از یک چوب که پارچه ایرلندی برای جذب عرق دست به دسته آن پیچیده شده است استفاده کنید. در غیر این صورت، از چوبی با دسته چرمی یا با دسته معمولی انتخاب کنید.

2- شفت را بررسی کنید قطر بیشتر شفت‌ها 12 تا 13 میلی متر است. در حالی که قطر 13 میلی متر بیشتر انتخاب شده است، شفت کوچک‌تر می‌تواند موقعیت پل زدن را برای افرادی که دست کوچک‌تر دارند راحت‌تر کند.

3- اندازه قسمت جلویی چوب را مد نظر داشته باشید. تغییرات قطرشفت بین10 تا 15 سانتیمتر است . توجه داشته باشید که سر چوب کوتاه‌تر سبب شدیدتر شدن ضربه میشود.

4- وزن چوب مورد استفاده را بدانید. بیشتر بازیکنان چوبی انتخاب میکنند که وزن آن بین 19 تا 20 اونس باشد.

5- طول چوب را بررسی کنید. بیشتر چوب‌ها 57 یا 58 اینچ طول دارند، اما طول‌های مختلف دیگری نیز میتواند داشته باشد.

6- نوک چوب خود را بررسی کنید. نوک چوب بیلیارد از یک ماده چرمی شکل ساخته شده و از نظر سختی متوسط است و زیاد سخت و محکم نیست.چوبی که نوک آن به‌خوبی با این ماده پوشیده شده باشد برای انتخاب جهت ضربه زدن و کنترل دقیق‌تر ضربه مناسب‌تر و بهتر است.

7- اطمینان حاصل کنید که هیچ قسمتی از چوب شل نیست چرا که هر قسمت سست و شلی انرژی ضربه شما را جذب می‌کند و توانایی شما را برای ضربه زدن به توپ به هم می‌زند.

مطلب مشابه: در این مقاله به زبان خیلی ساده و کاملا مختصر، قوانین اصلی اسنوکر را برای افرادی که به تازگی وارد این بازی شده اند آموزش می دهیم. قوانین بسیار ساده هستند.

1-فیلم آموزشی

اگر قوانین را از طریق ویدیوی بالا یاد نگرفتید، بقیه مقاله را بخوانید:

توی ، بیلیارد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی 3 هفته استاد بیلیارد شو، بی رقیب باش و همه رو انگشت به دهان هنرت کن!

2-توضیحات بیشتر

میز بیلیارد در ابتدای بازی باید مانند تصویر زیر چیده شود:

یعنی توپ ها دقیقا به همین شکل بر روی میز بیلیارد قرار می گیرند.

اصطلاحات توپ:

کیوبالتوپ سفید همان کیوبال است، تنها توپی که شما می توانید با چوب به آن ضربه بزنید.

قرمز تعداد توپ های قرمز روی میز در شروع بازی 15 تا هستند.

با ، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

رنگی یکی از 6 توپ رنگی بجز سفید و قرمز را می گویند.

ارزش توپ ها

قرمز-1

زرد-2

سبز-3

قهوه ای-4

آبی-5

صورتی-6

مشکی-7

اصطلاحات اسنوکر

پات– همان پاکت کردن توپ است (یک توپ را داخل پاکت یا سوراخ میز انداختن، به شرطی که توپ در همانجا بماند یعنی به خطا و اشتباه داخل پاکت نرفته باشد)

فول (خطا)کاری خلاف قوانین انجام دادن

اسنوکر شدن اینکه نتوانید کیوبال را مستقیما به توپی که انتخاب کرده اید بزنید (مثلا یک سری توپ دیگر جلو شما باشند)

توپ On- یا همان توپ هدف، توپی است که می خواهید با کیوبال آن را هدف قرار دهید.

نکات ابتدایی

1-شما باید به کیوبال ضربه بزنید و کیوبال به یک توپ دیگر که هدف شماست برخورد کند و آن توپ دوم داخل پاکت قرار گیرد (خود کیوبال نباید پاکت شود)

تا زمانی که هنوز توپ قرمز روی میز وجود دارد:

2-اولین ضربه کیوبال شما باید به سمت یک توپ قرمز باشد.

3-اگر توانستید یک توپ قرمز را داخل پاکت کنید، یک امتیاز می گیرید و ضربه بعدی شما می تواند هر کدام از توپ های رنگی با امتیازهایی که در بالا گفتیم باشد (فقط باید قبل از ضربه دوم اعلام کنید که کدام رنگ را می خواهید پاکت کنید). توپ قرمزی که پاکت کرده اید در پاکت می ماند.

4-اگر در ضربه دوم تان هم آن توپ رنگی را داخل پاکت کردید، امتیاز آن را بسته به رنگ آن دریافت می کنید. بعد از آن باید مجددا یک توپ قرمز را پاکت کنید. دقت کنید که توپ رنگی که داخل پاکت می کنید مجددا به جای خود روی میز باید گذاشته شود. اما اگر توپ یا توپ هایی جایگاه آن توپ را پر کرده باشند، باید آن را در جایگاه توپ رنگی با بیشترین امتیاز قرار دهید.

5-اگر نتوانید توپ هدف را پاکت کنید یا خطا کنید، نوبت شما به حریف واگذار می شود.

6- باید هر دو نفر در حال بازی، همین ترتیب قرمز-رنگی-قرمز-رنگی را تا زمانی که همه قرمزها داخل پاکت نشده اند ادامه دهند.

زمانی که همه توپ های قرمز از میز جمع شدند:

7-توپ ها بایدتوسط بازی کنان به این ترتیب داخل پاکت شوند- اول توپ زرد (2 امتیاز)- توپ سبز (3)-توپ قهوه ای (4)-توپ آبی (5)-توپ صورتی (6)- توپ مشکی (7). هر کدام از این توپ ها که به نوبت پاکت می شوند داخل پاکت باقی می مانند.

حتما بخوانید!

قوانین فول (خطا):

1-زمانیکه توپ کیوبال را ضربه می زنید، این توپ باید حتما به توپ هدف (آنبال) شما برخورد کند در غیر این صورت خطاست. قوانین اسنوکر بازیکنان برای شروع بازی خود که بریک نام دارد پشت میز قرار می گیرند. · ضربه ابتدای بازی و ضربات ادامه کار نباید بک “ضربه حمل” باشند.

2-اگر کیوبال شما به هیچ توپی روی میز برخورد نکند، حریف شما می تواند انتخاب کند که اختیار ضربه بعدی با خودش باشد یا اینکه خود شما ادامه دهید.

3-اگر شما خطا کنید و حریف شما قادر به زدن هیچ ضربه ای به هیچ کدام از اهداف موجود روی میز نباشد (مثلا کیوبال کاملا به یک توپ رنگی چسبیده باشد) او می تواند یک توپ آزاد انتخاب کند (هرتوپی روی میز). توپ آزاد فقط برای این حالت مجاز است و توپی که حریف در این حالت انتخاب و پاکت می کند امتیازش مثل حالت معمول حساب می شود ول بعد از پاکت شدن، باید مجددا در جای خودش قرار گیرد.

4-اگر کیوبال شما قبل از برخورد به توپ هدف، به توپ دیگری برخورد کند، به تعداد امتیاز توپی که به آن ضربه زدید یا 4 امتیاز (هر کدام که بیشتر باشد) از کل امتیازات شما کسر خواهد شد.

5- اگر شما یک توپ بجز توپ هدف را پاکت کنید، شما امتیاز توپ هدف را نمی گیرید، ولی به تعداد امتیازی که توپ پاکت شده دارد به حریف شما اضافه می شود.

6-اگر در هر زمان توپی را روی میز لمس کنید، جریمه شما کسر امتیاز 4 یا امتیاز توپ لمس شده است (هر کدام بیشتر باشند).

بازی زمانی تمام می شود که:

1-یک بازیکن به دلیل اینکه امتیاز زیادی از حریف خود عقب است و توپ هایی که روی میز مانده اند به او امکان رسیدن به حریف را نمی دهد، انصراف دهد.

2-همه توپ های قرمز و رنگی پاکت شده اند.

نهایتا ! برنده کسی است که بیشترین امتیاز را در انتهای بازی گرفته است!

 

اگر سوالی زمینه آموزش اسنوکر دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا