عمومیکسب و کار برتر

آیا ثبت برند مشابه امکان پذیر است؟

برند اهمیت بسیار زیادی در رشد و پیشرفت فعالیت و کسب‌وکار شما دارد. برند می‌تواند، نام، لوگو، جمله یا هر عبارتی باشد که فعالیت شما را معرفی کرده و تمام مشتریان و کاربران با دیدن آن به فکر محصولات و خدمات شما می‌افتند. داشتن برند به تنهایی کافی نیست و باید از طریق مراجع مربوطه به ثبت برسد. ثبت برند بسیار مهم است و باید با توجه به نکات حقوقی و طی مراحل مختلفی انجام می‌گیرد. مشاوره ثبت برند در این زمینه می‌تواند تأثیرگذار باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های برند خاص بودن آن است. یک برند باید کاملا خلاقانه بوده و به اندازه کافی با برندهای هم صنفی خود متفاوت باشد. در ادامه قصد داریم نکات و قوانین حقوقی ثبت برند مشابه را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

لامینگو و ثبت برند

ثبت برند باید بر اساس قوانین و طی مراحل مختلفی صورت گیرد. اگر با این روال آشنایی ندارید می‌توانید از مشاوره ثبت برند لامینگو استفاده نمایید. لامینگو پلتفرم هوشمند ارائه خدمات حقوقی است که با استفاده کارشناسان حقوقی و مشاوران خود شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره در این زمینه دارید، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

هر برند باید کاملا خاص و خلاقانه بوده و از سایر برندها متمایز باشد. اولین نکته در این زمینه ممنوعیت ثبت برند مشابه در ایران است. این کار کاملا غیرقانونی است و هیچ برندی مشابه با برند دیگر ثبت نمی‌شود. برند معروف و شناخته شده به برندی گفته می‌شود که قبلا به ثبت رسیده و تعداد افراد زیادی این برند را می‌شناسند. برند شما باید از برندهای موجود متفاوت باشد. استفاده از مشاوره ثبت برند اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد. بر اساس ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات، ثبت برندهای مشابه که ویژگی‌های‌ زیر را داشته باشند، ممنوع است.

  • اگر برند موردنظر شما دارای علامت، لوگو یا عبارتی مشابه با برند دیگر در همان زمینه باشد.
  • علامت موردنظر شما مشابه یا ترجمه یکی از برندهای شناخته شده باشد.

نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که، لازم نیست برند به صورت رسمی ثبت شده باشد. برندی که از نظر مردم شناخته شده و معروف باشد کافی است و نمی‌توان برندی مشابه با آن ثبت کرد.

چگونه می‌توان به محبوبیت یک برند پی برد؟ متأسفانه معیار قطعی برای تشخیص معروفیت برند وجود ندارد و این نقص در قانون، کار را برای افراد سخت‌تر می‌کند. کار تشخیص توسط کارشناسان انجام گرفته و در صورتی که شکایتی در این زمینه وجود داشته باشد به دادگاه ارجاع داده شده و توسط قاضی بررسی می‌شود. برای انجام مراحل گفته شده به صورت قانونی می‌توانید از مشاوره ثبت برند استفاده نمایید.

اهمیت جلوگیری از ثبت برند مشابه

برندی که شما برای فعالیت و کسب‌وکار خود ثبت می‌کنید، نشان دهنده هویت و شخصیت شماست. در صورتی که افرادی از برند شما سوء استفاده کرده یا برندی مشابه برند شما استفاده کنند، مشتریان دچار اشتباه شده و نمی‌تواند کالا و محصولات شما را از دیگری تشخیص دهند. به همین دلیل اگر فرد یا شرکتی برندی مشابه با برند شما استفاده نماید می‌توانید به صورت قانونی شکایت کنید.

برای جلوگیری از ثبت برند مشابه می‌توانید قبل از هرکار استعلام گرفته و درصورتی که برندی مشابه با برند موردنظر شما وجود دارد، از برند دیگری استفاده نمایید. استفاده از مشاوره ثبت برند به شما در انجام این کار کمک می‌کند.

ثبت برند مشابه یکی از سوالاتی که بسیاری از افرادی که با تیم پشتیبانی و حقوقی سامانه آنلاین پایدار تماس می‌گیرند مطرح می‌کنند و قصد دارند برای جذب مخاطب بیشتر از رقبایی که در این زمینه دارند عملیات ثبت برند را شبیه به برندهای رقبا انجام دهند که به طور کلی باید بگویم که به هیچ شما نمی توانید برند و لوگو تجاری خود را شبیه به رقابت آن ثبت کنید و همانطور که در مقالات مختلف و متعدد به آن اشاره کردیم یکی از مهمترین این است که برند و لوگو تجاری شما به هیچ عنوان شباهتی به برندهای ثبت شده قبلی در آن زمینه و یا در زمینه‌های مختلف نداشته باشد.

برای اینکه بتوانید از شباهت برند خوب با برند های ثبت شده قبلی جلوگیری کنید حتماً باید استعلام های قبل از ثبت برند را انجام دهید که سامانه آنلاین پایدار به صورت کاملا آنلاین و توسط افراد متخصص در این زمینه این کار را برای شما انجام می دهد تا بتوانید با خیال راحت مراحل ثبت برند خود را پیش ببرید.

در این مطلب قصد داریم این موضوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار بدهیم و بگوییم که چرا نمی‌توانیم برندی را مشابه با برندهای رقبای خودتان ثبت کنید و اصلاً به طور کلی چرا ثبت کردن یک برند مشابه اشتباه است و شما نباید هزینه و زمان خودتان را برای این کار در نظر بگیرید.

چرا ثبت برند مشابه امکان پذیر نیست؟

برند و لوگو تجاری به عنوان معرف هر کسب و کاری می‌تواند نقش بسیار زیادی را برای جذب مشتریان داشته باشند و زمانی که شما کسب و کار خود را راه اندازی می کنید برای اینکه بتوانید اعتماد بیشتر مشتریان را جذب کنید و البته از سوء استفاده رقبا جلوگیری کنید باید حتماً نام برند و لوگوی تجاری خود را به صورت کاملا قانونی به ثبت برسانید تا بتوانید علاوه بر این از مزیت های قانونی این کار نیز بهره مند شوید.

بسیاری از کسب و کارها با توجه به رقابتی که در این زمینه وجود دارد سعی دارند تا در روزهای اول برندهایی را مشابه با برندهای محبوب و بزرگی که در این زمینه کار می‌کنند به ثبت برسانند تا از این طریق بتوانند برخی از مشتریان برند مطرح فعال را برای کسب و کار خود جذب نمایند که به صورت کلی و به صورت کاملا قانونی این امر غیر قابل امکان می باشد.

برای اینکه شما بتوانید برند خود را به ثبت برسانید شرایط مختلفی در نظر گرفته شده است تا شما با رعایت کردن این شرایط شانس ثبت برند خود را بالاتر و البته تمامی این شرایط به صورت قانون در نظر گرفته شده است تا شما برای جلوگیری از ثبت برند مشابه لازم باشد تمامی این قوانین را رعایت کنید.

به صورت کلی با توجه به ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات که در کشور در نظر گرفته شده است، ثبت برندهای مشابه که شامل ویژگی‌های زیر باشند به صورت کامل ممنوع است.

برند مورد نظر شما علامت و لوگو تجاری و یا عبارتی مشابه با سایر برندهای ثبت شده قبلی را داشته باشد.

برندی که قصد ثبت کردن آن را دارید و یا علامت مورد نظر شما مشابه یا ترجمه یکی از برندهای مطرح و یا ثبت شده قبلی باشد.

در نظر داشته باشید که این امور فقط مربوط به برندهایی است که کاملا به صورت رسمی به ثبت رسیدند و زمانی که برند شما به صورت رسمی به ثبت نرسیده باشد و فقط عملیات برندینگ را در سطح کسب و کار خود را انجام داده باشید، دیگر رقبای شما می توانند برای ثبت برند مشابه با برند و لوگو تجاری شما به صورت قانونی اقدام کند و به همین دلیل است که ما به صورت کامل در مقالات پایدار ثبت تاکید کردیم که در ابتدای راه سعی کنید برند خود را به صورت قانونی به ثبت رساند تا بتوانید از مزیت‌های بسیار زیادی که دارد استفاده کنید و البته جلوی سوء استفاده رقبا را نیز بگیرید.

خدمات موسسه حقوقی DAVE & CO چیست؟

آیا ثبت برند مشابه امکان پذیر است؟

شرایط ثبت برند از 0 تا 100

بعد از اینکه متوجه شدید که عملیات ثبت برند مشابه امکان پذیر نیست بهتر است چند مورد از شرایطی که برای ثبت برند به صورت کلی در نظر گرفته شده است و به صورت قانونی باید همه آنها را رعایت کنید تا بتوانید شانس ثبت برند و لوگو تجاری خود را بالاتر ببرید را مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از مهمترین شرایطی که برای ثبت برند در نظر گرفته شده است این است که شما باید تمامی استعلام های لازم را در این زمینه انجام دهید تا برند و لوگو تجاری شما به هیچ عنوان شبیه برندهای ثبت شده قبلی نباشد.

علاوه بر این زمانی که لوگوی تجاری خود را طراحی می کنید باید لوگوی تجاری شما کاملاً همسو با فعالیت ها و خدمات شما باشد و در صورتی که مشتری را دچار گمراهی کند شانس ثبت برند را به صورت کامل از دست داده اید.

علاوه بر این در انتخاب نام برند خود نیز باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از اسامی خاص و استفاده از نام مشاهیر و همچنین نام های جغرافیایی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و شما نمی توانید از آن برای نام برند خود استفاده کنید. البته استفاده از نام های مشابه با سایر برندهای ثبت شده قبلی نیز به صورت کامل امکان پذیر نیست و همان مبحث ثبت برند مشابه را به وجود می‌آورد که در بالا به آن اشاره کرد.

فرایند ثبت علائم تجاری با CA به چه شکل است؟

چرا برای ثبت برند مشابه اقدام نکنیم؟

با توجه به اینکه برند معرف کسب و کار شماست اقدام کردن برای ثبت برندی که مشابه برندهای ثبت شده قبلی باشد کاملاً اشتباه است و در واقع شما هزینه های خود را با این کار دور ریخته اید و در بلند مدت قطعاً تاثیر منفی آن را برای کسب و کار خودتان شاهد خواهید بود.

در بسیاری از موارد دیده اید که یک برند در بازی زمانی مطرح شده است که پس از مدت زمانی معروفیت خود را از دست داده است و چه بسا به دلایل مختلفی در بین مردم، منفور نیز شده باشد و سطح استفاده از خدمات و محصولات آن به شدت کاهش پیدا کرده باشد. به همین دلیل و دلایل مختلف دیگری که باید شما در مبحث برندینگ و مارکتینگ کسب و کار خودتان در نظر بگیرید شما نباید به سمت ثبت کردن برند مشابه بروید که البته از نظر قانونی نیز این امر امکانپذیر نبوده و حتی در صورتی که شما بتوانید برندی را به صورت مشابه با برندهای دیگر به ثبت برسانید برند مورد نظر می تواند نسبت به ثبت برند مشابه شکایت کرده و جلوی این کار را بگیرد و البته هزینه های بسیار زیادی را نیز برای شما به عنوان جریمه در نظر بگیرد.

موسسه ثبت برند به عنوان یک مشاور امین در حوزه راه اندازی کسب و کار، افتخار دارد که در حوزه تاسیس و راه اندازی شرکتها، پیگیری امور مربوط به ثبت برند و برندسازی، تمامی خدمات مورد نیاز کسب و کار شما را در چارچوب آخرین قوانین در اختیارتان قرار می دهد.

علاوه بر مبحث ثبت برند مشابه شما می توانید تمامی سوالات خود در مورد هزینه ها و همچنین مراحل و مدارک برای ثبت برند لازم است را به صورت کامل از تیم پشتیبانی و تخصصی آنلاین پایدار ثبت بپرسید و پاسخ تمامی سوالات خود را در سریعترین زمان ممکن به صورت کاملاً تخصصی و از افرادی که سابقه ثبت برند های مطرحی در کشور را دارند دریافت نمایید.

 

دکمه بازگشت به بالا