ابیاری درخت گردو چند روز یکبار است

یکی از مهم ترین اقدامات برای دستیابی به حداکثر عملکرد در درختان گردو؛ آبیاری اصولی و کافی میباشد. براساس تحقیقات انجام شده؛ راندمان باغ گردو در درختانی که آبیاری منظم میشوند نسبت به باغ‌های دیمی بسته به رقم و جنس خاک؛ 15 الی 30 درصد بیشتر است. در این مطلب قصد داریم تا درباره میزان و نحوه آبیاری باغ گردو بیشتر بدانیم.

2 روش پرطرفدار برای آبیاری درختان گردو چیست؟

برای آبیاری درختان گردو از 2 روش اصلی استفاده میشود:

 1. روش آبیاری غرقابی
 2. روش آبیاری قطره ای

آبیاری غرقابی چیست و چگونه انجام میشود؟

روش آبیاری غرقابی یکی از بهترین روش‌های آبیاری نهال گردو میباشد. به این دلیل که آب به لایه‌های عمیق خاک نفوذ کرده و تا مدت طولانی ریشه را مرطوب نگه میدارد. البته توجه داشته باشید که زیاده روی در این روش، آسیب زننده است. و خاک نباید مدت زیادی غرقاب بماند.

درختان را براساس سن؛ نوع رقم؛ شرایط آب و هوایی و اقلیمی و فصل و میزان بارندگی آبیاری نمایید. به طور کلی در سال 7 تا 10 هزار متر مکعب آب مورد نیاز است. برای مثال در فصل تابستان درختان را هر هفته آبیاری کنید.

معایب آبیاری غرقابی:

 • رشد علف هرز در مسیر آب
 • شسته شدن مواد معدنی خاک و شور شدن خاک در انتهای مسیر آبیاری
 • انتقال بیماری‌ها و آفات در سرتاسر باغ
 • آبیاری بیشتر در ابتدای مسیر و آبیاری کمتر درختان در انتهای مسیر
 • خفگی ریشه در اثر آبیاری زیاد
 • ایجاد بیماری‌های قارچی در درختان
 • عدم کنترل درست حجم آبیاری برای هر درخت

آبیاری قطره ای درختان گردو چگونه انجام میشود؟

در روش قطره ای به صورت سالیانه 3 الی 4 هزار متر مکعب آب مورد نیاز است. و از هر قطره چکان در هر ساعت باید حدود 4 لیتر آب خارج شود. برای تهیه نهال گردو پالیز سعید قاسمی روی لینک زیر کلیک کنید.

مزایای آبیاری قطره ای:

 • افزایش راندمان آبیاری
 • امکان تعیین میزان آبیاری با اضافه و کم نمودن قطره چکان
 • مصرف کمتر آب
 • این روش معایب روش آبیاری غرقابی را به طور کلی از بین میبرد.

زمان آبیاری در اقلیم و سن و خاک مختلف

میزان آبیاری درختان گردو براساس اقلیم؛ آب وهوا و سن درخت تعیین میشود. برای تعیین زمان دقیق آبیاری نیز لازم است بدانید اگر درخت گردو در زمان مناسب آبیاری نشود. و یا در آبیاری زیاده روی کنیم، درختان از بین خواهند رفت. از این رو بررسی درست خاک برای آبیاری درختان نکته ای ضروری است.

برای تعیین زمان دقیق آبیاری لازم است در محل سایه انداز درخت یک چاله با عمق 40 سانتیمتر حفر نمایید. مقداری از خاک را برداشته و اگر خاک نم داشت و زمانیکه آنرا با دست فشردید، ذرات خاک از هم جدا نشد. یعنی هنوز زمان آبیاری فرا نرسیده است. و اگر پس از فشردن خاک از هم جدا شد، یعنی بهترین زمان برای آبیاری میباشد.

در حالت کلی آبیاری درختان از نیمه دوم اردیبهشت ماه آغاز میشود. و براساس شرایط آب و هوایی و سن درختان؛ هر 12 الی 16 روز یکبار آبیاری درختان گردو تکرار میشود.

آبیاری درختان گردو در زمان گلدهی چگونه است؟

در زمان گلدهی نباید تنشی به درختان وارد شود. حتی در مناطق خشک نیز باید آبیاری پیش از گلدهی انجام شود.

دوره آبیاری در فواصل زمانی (بهار، تابستان؛ پاییز و زمستان)

آبیاری در فصل بهار

درصورت عدم وجود بارندگی موثر و نزولات جوی؛ زمان آبیاری ابتدایی و انتهایی بسیار مهم است. اولین آبیاری در صورت وجود بارش کافی زمستانه و بهاره از ماه خرداد آغاز میشود. البته در سالهای اخیر به علت کمبود بارش‌ها و تخلیه آب در عمق 30 تا 50 سانتی متری، اولین آبیاری در اوایل ماه اردیبهشت انجام میشود.

آبیاری در فصل تابستان

در تیر و مرداد و شهریور باید درختان را آبیاری نمایید. مدت زمان آبیاری براساس میزان رطوبت در عمق 5 سانتی متری خاک تعیین میشود. به طور میانگین آبیاری درختان در ماه‌های گرم سال هر 10 الی 15 روز یکبار انجام میشود.

ابیاری درخت گردو چند روز یکبار است

آبیاری در فصل پاییز

آخرین آبیاری درختان گردو در اواسط ماه مهر انجام میشود. البته اگر بارندگی در منطقه وجود نداشته باشد. باید آخرین آبیاری را در اواسط ماه آبان انجام دهیم. تنش رطوبتی وارده بر درختان گردو در ماه‌های آبان و آذر؛ اثرات منفی زیادی روی مقاومت درخت و عملکرد سال بعد خواهد داشت.

آبیاری در فصل زمستان

در فصل زمستان اصلا درختان را آبیاری نکنید.

خسارات ناشی از آبیاری غیر صحیح در درختان گردو چیست؟

درخت گردو در برابر میزان و فواصل و شیوه آبیاری حساسیت بالایی دارد. بنابراین آبیاری بیش از حد باعث مرطوب ماندن خاک و پر شدن فواصل خاکدانه میشود. و در نهایت موجب خفگی ریشه‌ها و پوسیدگی آنها خواهد شد. بی توجهی به آبیاری درخت گردو نتنها به محصول همان سال؛ بلکه میتواند محصول‌دهی درختان در سالهای بعدی را نیز به خطر بیاندازد.

کمبود آب در ماه خرداد

کمبود آب در ماه خرداد اندازه میوه را کوچک میکند. و برروی رشد درخت اثرات نامطلوب دارد.

کمبود آب در ماه تیر

کمبود در ماه تیر در تشکیل جوانه‌های میوه برای سال آینده تاثیر گذار است. همچنین باعث پوسیده و چروکیده شدن مغز گردو نیز خواهد شد.

کمبود آب در مرداد و شهریور

کمبود آب در ماه مرداد و شهریور در کیفیت مغز میوه اثر گذار است. و در زمانیکه گردو‌ها را خشک نمودید؛ وزن زیادی را کم میکنند. و روی خشبی شدن شاخه‌ها نیز تاثیر گذار خواهد بود.

در اواسط یا اواخر تابستان زمانیکه پوست گردوهای شما شکل گرفته و استخوانی شد؛ دیگر آبیاری هیچ تاثیری برروی بزرگ شدن میوه نخواهد داشت. البته در رسیدن مواد غذایی به مغز و رشد درخت تاثیرگذار است. در این زمان باید حجم آبیاری را کاهش داده و درختان را در فواصل زمانی طولانی تری آبیاری کنید. در غیر اینصورت موجب سرمازدگی زمستانه و خشک شدن شاخه‌ها و کاهش تعداد گل در بهار میشود.

خسارات ناشی از آبیاری درخت گردو به روش غیراصولی

همان طور که می دانید نهال گردو باید در زمان مشخص آبیاری شود. اما میزان آبیاری نهال گردو با توجه به شرایط مختلف با یکدیگر فرق می کند. آبیاری درخت گردو بصورت اصولی باعث می شود نهال گردو دوره رشد نرمال خود را طی کند و در زمان مناسب به باروری برسد. یکی دیگر از از دلایل لزوم توجه به آبیاری اصولی نهال گردو حساسیت آن به مقدار آب می باشد.

در صورتی که میزان آب کم یا زیاد شود یا در زمان های مناسبی صورت نگیرد آسیب های جبران ناپذیری به نهال های گردو وارد می شود. که می تواند خسارت های اقتصادی زیادی نیز به بار بیاورد. با توجه به نوع نهال می توان نسبت به میزان نیاز نهال گردو به آب و زمان درست آبیاری آن دست پیدا کرد. این روش ها کمک می کند که ریشه نهال گردو سالم بماند و تحت تاثیر تغییرات جوی و… به سرعت از بین نرود.

کارشناسی خاکی که نهال گردو در آن کشته شده است نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در برخی از فصول ممکن است بارش باران حتی از میزان مورد انتظار نیز کمتر شود. در صورت باید با توجه به تغییرات جوی و بارش ها، میزان آبیاری درخت گردو را به گونه ای تنظیم کرد که نهال به خوبی رشد کند و دوره رشد خود را به سلامت پشت سر بگذارد.
از مهمترین خسارت هایی که ممکن است آبیاری غیر اصولی نهال گردو به بار بیاورد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  کم و زیاد شدن آب در اواخر بهار و خردادماه باعث می شود نهال به خوبی رشد نکند و کوچک بماند. یکی دیگر آسیب های آبیاری غیر اصولی نهال گردو در چنین زمانی به تاخیر انداختن گل دهی نهال می باشد.
 • در تیرماه نیز تنش های آبی باعث می شود نهال گردو محصول خوبی به بار نیاورد و سال به سال نیز محصول دهی گیاه کاهش پیدا کند. یکی از آسیب هایی که در این زمان به محصول وارد می شود سیاه و چروک شدن مغز گردو و یا پوک شدن آن است.
 •  تنش های آبی در مرداد نیز به گونه‌ای دیگر بر آبیاری نهال گردو تاثیر گذار است. به گونه‌ای که از وزن و حجم مغز گردو کم می شود و رنگ آن نیز تیره و سیاه می گردد.

آبیاری نهال تازه کاشته شده چگونه است؟

یکی دیگر از نکاتی که هنگام آبیاری درخت گردو باید به آن توجه کرد سن درخت می باشد. طبیعتاً میزان آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده با درختان بالغ کاملا با یکدیگر متفاوت است. هرچه نهال کوچک تر باشد به آبیاری و مراقبت بیشتری نیاز دارد. بنابراین یکی از نتایج رعایت روش های اصولی آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده دستیابی به محصولاتی باکیفیت تر، سالم تر و مغذی تر خواهد بود.

اگر درخت گردو در مناطق گرمسیر رشد کرده باشد به میزان آب کمتری نسبت به مناطق سردسیر نیاز دارد. هرچند تمام این فاکتور ها به میزان متوسط بارش باران در فصول مختلف مخصوصاً پاییز و زمستان نیز وابسته است. بارش باران سطح رطوبت خاک را افزایش می دهد. بنابراین می تواند بر میزان آبیاری درخت گردو تاثیر گذار باشد.

در برخی از مناطق خشک و گرمسیر که تبخیر سطحی زمین به شدت بالاست باید از روش آبیاری قطره ای درخت گردو استفاده کرد. در واقع این روش می‌تواند با تامین دائمی آب مورد نیاز درختان گردو، هم رطوبت خاک را حفظ کند و هم درختان را به صورت منظم آبیاری نماید.

درختان گردو که در مناطق سردسیری کاشته می شود خواب زمستانی طولانی تری دارد. بنابراین با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه و بهره‌مندی از میزان بارش باران آبیاری کمتری می خواهد. طبق تحقیقات انجام شده در مناطق سردسیر به ازای هر دو هکتار ۱۲ هزار متر مکعب آب مورد نیاز می باشد.

زمان قطع آبیاری درخت گردو

سن درخت، شرایط اقلیمی و فصلی، آب و هوا، نوع و ساختار خاک و… همگی بر میزان نیاز درخت گردو به آبیاری موثر است. اما سوال مهم بعدی که معمولاً باغداران و کشاورزان هنگام خرید نهال گردو می پرسند این است که بهترین زمان قطع آبیاری درخت گردو چه هنگامی است؟
آبیاری درخت گردو با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد در فصول مختلف با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت خواهد بود. فاصله آبیاری از اوایل شهریور تا پاییز بیشتر است. هر چه به فصل پاییز نزدیک تر می شوید باید دوره آبیاری را افزایش دهید. مجدداً در فصل پاییز فاصله آبیاری درخت گردو بیشتر می شود اما در زمان سردی هوا در فصل پاییز و با شروع بارش ها آبیاری درخت گردو قطع می گردد.

جمع بندی نهایی

برتر نهال ( نهالستان پالیز نهال ) که در زمینه صادرات نهال بیش از 30 سال است که تجربه و تبحر لازم را دارد، به فروش انواع نهال درختان میوه پرداخته و مناسب با آب و هوا و منطقه ای که دارید، با مشاوره دادن به شما بهترین نهال های درختان را برایتان به ارمغان می آورد. در این مقاله ما نکاتی در رابطه با بهترین روش آبیاری درخت گردو به عرضتان رساندیم که جهت آگاهی بیشتر در این رابطه می توانید با ما تماس حاصل نمایید.

دکمه بازگشت به بالا