بین الملل

باقری کنی برنامه مذاکرات را اعلام کرد؛ منتظر گام‌های عملی غرب هستیم

به گزارش آپارات نیوز، علی باقری کنی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در مسکو گفت: ایران با پیشنهادات مفید و سازنده وارد دور جدیدی از مذاکرات وین شده است.

باقری با اشاره به اینکه روابط ایران و روسیه در چندین زمینه بسیار عالی و گسترده است، افزود: رایزنی ها و رایزنی هایی با روسیه در زمینه های مختلف داریم و پیش از این با مقامات روسی در مورد مذاکرات وین رایزنی کرده ایم.

وی افزود: در دور جدید مذاکرات وین نیز به طرق مختلف با روسیه رایزنی کرده ایم تا با ابتکارات جدید و موثر وارد مذاکرات شویم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این تعامل با طرف چینی نیز وجود داشت و ما در حاشیه مذاکرات وین با طرف های دیگر نیز گفت وگوهایی داشتیم.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در دور جدید مذاکرات که مرحله مهمی از مذاکرات را آغاز کرده است، پیشنهادات بسیار مفید و سازنده ای را در خصوص دو موضوع لغو تحریم ها و اقدامات کلیدی که روند مذاکرات را تضعیف جدی می کند، ارائه کرده است. می تواند به جلو حرکت کند.”

باقری کنی ادامه داد: در این مرحله برای تسریع در مذاکرات، در سطح کارشناسی با طرف های مختلف در وین در حال مذاکره و تعامل هستیم و همچنین نیاز به رایزنی با مقامات روسیه تا روز پنجشنبه را دیده ام. قادر به ادامه گفتگو در یک فضای سازنده و آینده نگر است.

باقری با بیان اینکه دو پیش نویس ارائه شده از سوی ایران، طرح یا سند جدیدی نیست، گفت: در 6 دور قبلی مذاکرات در وین، دو طرف به چند متن رسیده اند و سال 94 را جبران کرده ایم و در متن الصاق شده اصلاحاتی را جبران کرده ایم.

وی افزود: در مذاکرات دو طرف برای رسیدن به یک نتیجه مشترک نظرات مشترکی دارند. مهم این است که این گفت و گو پایه ای باشد. اگر مبنایی داشته باشد تبدیل به مذاکره می شود و مذاکره راهی است که طرفین را به توافق می رساند.

مذاکره کننده ارشد ایرانی گفت: اصلاحات و پیشنهاداتی که در دو متن پایانی وین 6 ارائه کردیم بر اساس اصول مشترک دو طرف بود. یعنی بر اساس انتظارات و خواسته های بی اساس نبوده است; بلکه طبق اسناد توافق شده هم ما و هم کشورهای 1+5. لذا ما تاکید می کنیم و طرف مقابل هم به این نکته اذعان دارد.

باقری افزود: هر طرف حق دارد پیشنهادات یا ابتکارات خود را بر اساس منافع و سیاست ها و اهداف خود، اما بر اساس پذیرش متقابل دو طرف ارائه دهد که می تواند زمینه را برای گفت و گوهای بیشتر و حصول نتیجه فراهم کند. . “

311311

دکمه بازگشت به بالا